iyiköfüfilm

4
Ara
2012

Lion Man / Kılıç Aslan (1975)

Yeşilçam kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Cüneyt Arkın’ın Türk sinemasına kazandırdığı yaklaşık 400 filmden birisi olan Kılıç Aslan, uluslar arası piyasada Lion Man ismiyle kendine yer bulmuş, 1975 yapımı, yönetmenliği Natuk Baytan’a ait bir film.

Filmimiz çölde gerçekleşen bir kılıç savaşıyla açılıyor. Cüneyt Arkın’ın canlandırdığı Süleyman Şah tabi ki bu savaşın galibi olur. Bizans’a karşı galibiyet elde eden Süleyman Şah, Bizans komutanı Anton’un fena halde canını sıkar. Bu yenilgiyi kabullenemeyen Anton, Süleyman Şah’ı öldürme planları yapar ve onu öldürür. Bu sırada Süleyman Şah’ın çocuğu dünyaya gelir fakat bu kaos ortamında düşmanlardan kaçarken dünyaya gelen bebek ormanda bırakılmak zorunda kalınır. Aslanlar tarafından yetiştirilen bu bebek, yiğit bir delikanlı olup büyüdüğünde ise tüm Bizanslılardan intikamını alacaktır.

Film sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp yabancı ülkelere de pazarlanarak geniş kitlelere ismini duyurmuş. Hatta yurtdışında belki de ülkemizden daha fazla bir bilinirliğe sahip olarak kült seviyesine ulaşmış. Cüneyt Arkın, İngiltere’de Steve Arkın, Amerika’da ise George Arkın olarak tanınmış ve film de Lion Man olarak pazarlanmış. Hatta Natuk Baytan’ın ismi de Natuch Baitan olarak afişlerde yer almış.

Kılıç Aslan, kesinlikle izleyiciyi sıkmayan, oldukça eğlenceli, B filmlerin tüm özelliğini barındıran bir film.  Filmi izleyince amatör ve acemice yapılmış hissine kapılıyorsunuz. Ayrıca diyalogların da çok tatmin edici olmadığını söylemek gerek. Ama kesinlikle çok hızlı ilerleyen, aksiyonun bol olduğu ve bol eğlenceli bir film. Ayrıca filmin müziklerinin de neşeli bir seçim olduğunu söylemek gerek.

Film, direkt olarak karakterleri bize tanıtmadan bir mücadele sahnesiyle açılıyor. Bu mücadelenin ardından ise senaryoya dair ipuçlarını yavaş yavaş almaya başlıyoruz. Aslanlar tarafından yetiştirilen Kılıç Aslan’ın yer aldığı baş döndürücü ve bir o kadar da çılgın dövüş sahneleri izlemeye değer. Pençe gibi elleriyle düşmanlarına kafa tutan bu cengâver, Tarzan gibi sesli bir imzaya da sahip. Aslan gibi kükremesi bile düşmanlarının gözünü korkutmaya yeter.

Şunu söylemek gerekir ki hikaye küçümsenmeyecek kadar başarılı. Baştan sona eğlenceli bir şekilde, sıkmayarak ilerleyen bu film Cüneyt Arkın’ın Steve Arkın olarak yurtdışında adını duyurduğu ve birçok hayran edinmesine vesile olmuş filmlerinden bir tanesi. Eminim birçoğunuz bu filmi izlediniz ama izlememiş olanlara tavsiyem bu filmi kaçırmayın. 

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni