iyiköfüfilm

26
Mar
2009

Let Sleeping Corpses Lie (1974)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

let-sleeping-corpses-lieLet Sleeping Corpses Lie, Night of The Living Dead (1968)’in ele alındığı İtalyan-İspanyol karışımı bir film. Film için sadece Night of THe Living Dead’in bir rip offu demek büyük haksızlık olur. Yönetmen Jorge Grau’nun başarılı çalışmasıyla, kullandığı atmosferik manzara, unutulmaz korku sahneleri, gore unsurları ve etkileyici şaşırtmacalarıyla film bir zombi klasiği halini almış. Filmdeki oyunculuk ise diğer zombie filmlerine kıyasla averajın oldukça üstünde.

Sahnede görülen ilk zombi Guthrie. Guthrie’nin Edna’ya saldırısı Night Of The Living Dead’deki Barbara’ya yapılan saldırıyı anımsatıyor. Diğer zombimiz Fernando Hilbeck ise etkileyici suratı ve davranışlarıyla oldukça tehditkâr.

Gore ve korku unsurunun altında filmde belirgin bir biçimde faşizm işlenmekte. Jorge Grau Francisco Franco dönemi boyunca İspanya’da yaşamış bir yönetmen ve yaşadığı dönem etkin olan faşizm unsurunu da filme akıllıca ve etkili bir şekilde yerleştirmiş.

Lucio Fulci filmden etkilenen yönetmenlerden birisi ve film yaptığı gotik zombi filmlerine altlık oluşturmuş.

Filmdeki mezarlık sahnesi ilk korku anlarından birisi. George ve Edna’nın morg sahnesi House by the Cemetery (1981) filmine esin kaynağı olmuş. Zombi Guthrie’nin cesetleri geri getirmek için onlara dokunması İsa’nın Lazarus’u ölümden döndürmesine gönderme yapıyor.

Filmde zombilerin cani gibi gösterilmesine karşın, hikayedeki asıl cani dedektif rolündeki Arthur Kennedy. Arthur Kennedy acımasız, sadist, faşist polis memuru rolünde.

let-sleeping-corpses-lie1

Filmdeki diğer korku anlarından birisi ise, hastanedeki katliam sahnesi. Lucio Fulci’nin The Beyond (1981) ve Stuart Gordon’un Re-Animator (1985) filmlerinde hastane sahnesinden etkilenmeler mevcut. Asansörde Katie’nin boğazlanması sahnesi, Re-Animator’de Meg’in zombi tarafından boğazlanması sahnesine esin kaynağı olmuş. Unutulmaz bu sahne iki ana karakter için de trajediyle sonuçlanıyor.

Finali ise korku filmi tarihindeki belki de en tatmin edici sürprizle son buluyor. Night of the Living Dead’in aksineLet Sleeping Corpses Lie mutlu bir sonla bitiyor.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni