iyiköfüfilm

8
Tem
2011

L’eden et apres (1970)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Ülkemizde gösterilen ismiyle “Cennet ve Sonrası”, yönetmenliğini Alain Robbe-Grillet’nin yaptığı 1970 yapımı Fransız-Çek ortak yapımı sürrealist bir film. Film Amerika’da ise “Eden and After” ismiyle gösterime girdi.

Filmin yönetmeni Alain Robbe-Grillet Fransa doğumlu. Yönetmenliğin yanı sıra kendisi aynı zamanda yazar ve senarist. Nouveau Roman (Yeni Roman) akımının öncülerinden biri olarak kabul edilir. L’éden et après, yönetmenin siyah beyazdan, renkliye geçiş yaptığı ilk filmi. Bundan önceki siyah beyaz filmlerinde daha deneysel ağırlıklı çalışırken, bu ve bundan sonraki filmlerinde sado-mazoşizmi ve cinsel temayı bol bol kullanır.

Filmin konusu ise kısaca şöyle; bir grup şımarık, üniversite öğrencisi arkadaş zamanlarını genellikle Cafe Eden adındaki bir kulüpte geçirmektedir. Burada toplandıklarında çoğunlukla seks üzerine sado-mazoşist oyunlar oynarlar. Fakat bir gün tanımadıkları bir adamın gelmesi ve yaptıkları oyunları, kurdukları fantezileri hiç de gerçekçi bulmamasıyla her şey değişir. Artık fantezilerini soyutluktan kurtarıp, gerçekliğe taşırlar. Tabi bununla birlikte korku dolu zamanlar da başlar.

Filmin başrolünde Violette karakteri ile Catherine Jourdan yer alıyor. Zaman zaman filmi Violette’nin ağzından dinliyoruz. Kafeye gelen yabancı Duchemin rolünde ise Pierre Zimmer yer alıyor. Aynı zamanda filmde yönetmen ALain Robben-Grillet’nin eşi Catherine Robbe-Grillet de var. Film rüya yada halüsinasyon tarzı sahnelerin ard arda gösterilmesi şeklinde ilerliyor. Aynı oyuncuları farklı hikayelerde farklı rollerde görüyoruz. Ayrıca Violett’in yabancı adamın kendisine verdiği bir tozu içmesinin ardından kendisini sado-mazoşist bir hikayenin içinde bulduğu anlar Tunus’ta geçiyor. Atmosferi ve mimarisiyle oldukça ilgi çekici sahneler yer alıyor bu hikayede. Filmi mekansal olarak üç bölüme ayırmak mümkün: Eden isimli kafede geçen sahneler, fabrikada geçen sahneler ve Tunus sahneleri.

Filmin başrol oyuncusu Catherine Jourdan bu filmle üne kavuşmuş Fransız bir oyuncu. 1967 ve 1989 yılları arasında yaklaşık 22 film ve çeşitli TV showlarında yer almış. Filmin 20.Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gösterilmesiyle ünü artmış oyuncunun.

L’éden et après için psikolojik bir thriller, post-modern bir jigsaw hikayesi yada sado-mazoşist bir film yada bunların hepsini de diyebiliriz. Gerçeklik ve hayal arasında gidip gelen yada sadece gerçek veya sadece hayal olan film izleyiciye çoğu zaman oldukça garip gelecek sekanslara sahip. Filmde yönetmen fanteziyi ve gerçekliği kalın çizgilerle ayırmamış. Bununla beraber rahatsız edici ve erotik. Korku sinemasının belki de en yaratıcı, rahatsız edici, garip ve kabuslu filmlerinden biri.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni