iyiköfüfilm

8
Oca
2016

Le orme (1975)

Bilimkurgu Filmleri Giallo kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

le_orme_posterFlorinda Bolkan Roma’da yaşayan ve Profesör Blackmann’ın (Klaus Kinski) gizemli bir deneyinin parçası olarak Ay’da yalnız bırakılmış bir astronot hakkında tuhaf rüyalar gören bir çevirmen olan Alice rolündedir.

Bu rüyalardan birinden uyandıktan sonra Alice bilimsel bir konferansın notlarının çevirisini teslim etmek için işyerinin yolunu tutar. İşi teslim ettiği zaman onu 3 gün geciktirdiğini keşfeder –bu üç günün nasıl geçtiği hakkında hiçbir anısı bulunmamaktadır. Hatırlamaya çalıştığı zaman bir nedenle bir kaydın çevirisini yaptığını anımsar ama gerisi gelmez. Ayrıca elinde bir Türk kasabası olan Garma’dan bir otelden gönderilmiş bir kartpostal ve bir tavus kuşunu betimleyen vitray penceresi olan bir odada, o kasabada olduğunun belli belirsiz bir hissine sahiptir. Bununla birlikte giysi dolabında kan lekesi gibi görünen lekelere sahip sarı bir elbise keşfeder.

Bunun üzerine yapbozun parçalarını bir araya getirmek için Garma’ya bir uçak bileti alır. Kasaba yakınlarında bir plajda herkesin Paula diye hitap ettiği ama isminin Mary olduğunu söyleyen kızıl saçlı bir kız ona yanaşır (Nicoletta Elmi tarafından canlandırılmaktadır). Alice’e onunla daha önce tanışmış olduğunu düşündüğünü söyle ama onu Nicole ismiyle hatırlamaktadır. Alice ada sakinlerini sorgulamaya devam ettikçe tuhaf bir gerçeğe gittikçe daha da yaklaşır.

Le orme, tek bir kelime ile özetlenebilecek bir filmdir… tuhaf! Her ne kadar bazen 1970lerde İtalya’da popüler olan Giallo furyasına yaklaşsa da daha çok tuhaf astronot rüyaları formunda bilim kurgu referansları içeren bir psikolojik gizem bilmecesidir Le orme. Film oldukça yavaş ilerler ama tamamen “trip gibi” ve tek kelimeyle kaçık olmayı başarırken her şeyi bir araya getiren (bir bakıma) sonu ile izlemeye değerdir.

Filmin görsel yanı onun başlıca güçlü noktasıdır –daha sonra çeşitli Bernardo Bertolucci filmleri ve Apocalypse Now’da çalışmış olan Vittorio Storario sinematograf olarak karşımıza çıkar. Barok otel mimarisini, Türkiye’deki lokasyonları ve Roma’nın modernist bölgelerini hem başrolün hem de izleyicinin içerisinde kendisini kaybedeceği detayları bakımından zengin manzaralara dönüştürür.

Kızıl saçlı çocuk aktris Nicoletta Elmi bu dönemde çok sayıda İtalyan Giallo’su ve korku filminde rol almıştır; bu filmle aynı yıl içerisinde Deep Red and The Cursed Medallion’da karşımıza çıkmış ve daha önceki yıllarda Bay Of Blood, Flesh For Frankenstein ve Who Saw Her Die? gibi filmlerde göz doldurmuştur.

Kadroda dikkati çeken diğer bir isim ise Klaus Kinski’dir. Bu rol ona iyi para kazandıran ama ekranda sadece kısa bir süreyle karşımıza çıktığı pek çok filmden biridir.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

le_orme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni