iyiköfüfilm

1
Ağu
2012

La orca (1976)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

La Orca, yönetmenliğini Eriprando Visconti’nin yaptığı bir İtalyan dram filmi. Başrollerinde Michele Placido, Rena Niehaus, Lisa Morpurgo ve Flavio Bucci’nin yer aldığı filmin aynı yıl itibariyle çekilmiş Oedipus Orca isimli bir devam filmi de bulunuyor. Bu filmin de yönetmeni yine aynı isim.

70’li yıllar boyunca kaçırılma filmleri oldukça revaçtaydı. Bunda özellikle dönemin Amerikalı zengin bir ailesinin kızı olan Patty Hearst’ün kaçırılma olayı büyük bir etkendi. 1974 yılında henüz 19 yaşında olan Patty solcu bir örgüt tarafından kaçırılır. Örgüt, hapisteki üyelerine karşılık Patty’i takas etmeyi teklif eder fakat reddedilir. Bir süre sonra kızı serbest bırakmayı reddeden grup, hazırladıkları video ile bir duyuruda bulunur: Patty örgüte katılmıştır ve Tania adını almıştır. Bir süre sonra örgüt için banka soygunu yaparken yakalanır ve hapse atılır.

İtalyan istismar sineması yaptığı Amerikan remake filmleriyle nam salsa da, kaçırılma konusu İtalyanlar için orijinal fikirlerle doluydu. Birçok terör örgütüne, mafya grubuna sahip İtalya’da kaçırılma neredeyse sıradan bir olaydı ve bu olayın filmlere yansıması da kaçınılmazdı.

La Orca’da ise mafya bağlantılı bir grup genç bir kızı kaçırır. Şımarık kurban Alice, Rena Neihaus tarafından canlandırılıyor. Kızı kaçıran grubun içinde yer alan yakışıklı ve genç delikanlı (Michele Placido) Stokholm Sendromu’nun tam tersi durumu yaşayarak genç kıza aşık oluyor. Tabi bu aşkın trajik sonuçlarının olması kaçınılmaz oluyor. 

Film, Date with a Kidnapper ya da The Candy Snatchers gibi konu olarak muadili olan Amerikan filmlerine nazaran daha az şiddet içeriyor. Fakir Sicilyalı genç erkeğin, şımarık zengin kızına olan aşkıyla sınıf farklılığı izleyicinin gözüne bol bol sokuluyor. Genç erkeği canlandıran Placido oldukça başarılı. Fakat bu yakışıklı genç erkek, Sicilyalı bir zorba olarak çok da ikna edici değil. Alice’i canlandıran Neihaus için kötü bir oyuncu mu yoksa canlandırdığı karakter çok sevimsiz olduğu için mi öyle bir izlenim bırakıyor karar vermek zor. İdealist Patty Hearst’den ziyade adeta bir Paris Hilton gibi.

Filmin devamı niteliğinde çekilen yine 1976 yapımı Oedipus Orca da yine Visconti tarafından yönetilmiş ve başrolünde yine aynı isim Rena Niehaus var. İlk filmde genç kızın fidye için kaçırılması konu edilirken, ikinci filmde evine dönen genç kızın ailesiyle ve erkek arkadaşıyla olan hayatı anlatılıyor. La Orca, bazı çevrelerce küçük yaşta bir genç kızın çıplaklık ve seks içerikli sahnelerle istismar edildiği düşünülerek döneminde tartışmalı bir ortam yaratmış. Aslında filmin çekildiği yıl itibariyle Rena Niehaus’un 21-22 yaşlarında olduğu söylense de bu pek tatmin edici olmamış. Film özellikle sonuyla oldukça tatmin edici bir dram. 

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni