iyiköfüfilm

İngilizceye The Ship Of Monsters olarak çevrilen La Nave de los Monstruos bilim kurgunun, canavarların, müziğin, westernin, komedinin ve korkunun iç içe geçtiği bir Meksika filmi. 50’lerin sonunda Meksika, B filmler açısından oldukça fakir bir dönem yaşamaktaydı ama La Nave de los Monstruos bu tanımlama içine dahil olmayacak, nev-i şahsına münhasır bir film. Meksika B bilim kurgu filmleri içinde belki de en iyilerinden birisi. Hatta zamanının oldukça ilerisinde bir film, tabii bunda etkisinde kaldığı Amerikan yapımlarının da etkisi büyük.

İçinde iki uzaylı kadının olduğu bir uzay gemisi dünyaya gelir. Geldikleri gezegendeki erkekler bir bir ölmeye başlayınca, dünyadaki en iyi erkekleri almak ve gezegenlerine götürmek için gelmişlerdir. Karşılaştıkları kovboy Piporro’yu  (Eulalio Gonzales) kaçırmaya karar verirler. Uzay gemisinde kadınlardan başka tek gözlü bir dev, bir iskelet, bir örümcek ve kan emici, beyni dışarı fırlamış canavarlar vardır. Uzaylı kadınlardan bir tanesi bu canavarları gemiden dışarı salar. Bu arada kovboy Piporro ve diğer uzaylı birbirlerine aşık olmuştur ve canavarları durdurmaya çalışırlar.

La Nave de los Monstruos izlemesi keyifli bir film. Her ne kadar bazı küçük sahne hataları yapılmış olsa da rahatsız edecek türden değil. (örneğin uzaylı kızlardan birisi ve kovboy Piporro uzay gemisine girmek için asansöre binerler ve bu sırada kızın elbisesi gridir. Uzay gemisine girince elbisenin rengi değişmiştir. Ayrıca, uzay gemisi dünyadan ayrıldıktan sonra, uzaydan dünyayı gösterdikleri sahnede, dünyanın üzerinde kuzeyden güneye uzanan çizgileri görüyoruz. Sanki bu çekim için bir küreyi kullanmışlar.)

La Nave de los Monstruos yukarıda bahsettiğim detaylar ile de tipik bir B filminde olması gereken bütün özelliklere sahip bir film. Canavarlar ucuz plastik malzemeden yapılmış ve bugün küçük bir çocuğun gördüğünde bile güleceği türden. Komik olma, güldürme gibi bir kaygısı kesinlikle yok filmin. Fakat diğer Meksika B filmlerinde pek görülmeyecek bazı komik diyaloglar ve şakalar da yok değil. Bunun için filmi altyazılı izlemekte fayda var.

Rogelio A. Gonzalez’in yönetmenliğini yaptığı filmde, Piporro rolüyle Eulalio Gonzalez, uzaylı kadınlar rolüyle de Ana Bertha Lepe ve Lorena Velazquez başrolleri paylaşıyor. Lorena Velazquez’i Wrestling Women vs. the Aztec Mummy ve Santo vs. the Vampire Women’dan hatırlamak mümkün. La nave de los Monstruos’da da güzelliği ve seksiliğiyle oldukça iyi bir performans çıkarmış. Kendisinin aynı zamanda bir zamanların Miss Mexico’su olduğunu da hatırlatayım.

Meksika filmleri ve 50’li yıllara ait bilim kurgu filmlerinden hoşlananlar için iyi bir seçim La Nave de los Monstruos. İyi vakit geçirtecek, eğlenceli bir film.

Link: La nave de los monstruos (1960) iyikotufilm.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • can evrenol
  5 Oca 2010 16:25

  hahahahahah resimler bomba!

 • Yasin Karakaya
  9 Oca 2010 03:54

  ufff manyak bir film Tolga:)

 • Nyarlathotep
  31 Oca 2010 04:26

  Hayatımda gördüğüm en güzel film afişlerinden biri galiba…

 • Tolga D.
  31 Oca 2010 05:19

  afişi, konusu ve yaratıklarıyla favorilerim arasında.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni