iyiköfüfilm

Çok fazla kişi tarafından bilinmemekle birlikte, 50’lerden itibaren yüz nakli ile ilgili filmler büyük bir gelişme göstererek korku sinemasının bir alt türünü oluşturdu. Georges Franju’nun Les Yeux Sans Visage (1960) isimli filmi ile başlayan gelişme, Jess Franco’nun Awful Dr. Orloff (1962) ve Riccardo Freda’nın Double Face (1969) isimli filmleriyle devam etti. 1974 yılına gelindiğinde ise yönetmenliğini Yılmaz Duru ve Sergio Garrone’nin yaptığı, başrollerinde ise Klaus Kinski, Katia Christine’nin yanı sıra Ayhan Işık ve Erol Taş’ın yer aldığı La Mano Che Nutre La Morte / Evil Face ya da Türk versiyonundaki ismiyle Ölümün Nefesi bu türe bir katkıda bulundu.

Filmin konusuna gelecek olursak kısaca şöyle: Alex (Ayhan Işık) ve eşi Masha (Katia Chrsitine) bir araba kazası geçirirler. Bu kaza sonrası çılgın bir bilim adamı olan Nijinsky’nin  (Klaus Kinski) yaşadığı yere kaldırılırlar. Nijinsky yüzü yanarak deforme olmuş kendi eşini eski güzelliğine getirebilmek için Masha’nın yüzünden doku nakli gerçekleştirir. Ameliyat sonrasında artık Masha’nın yüzüne sahip olan kadın, kendi kocasını bırakıp Alex’le birlikte olmaya başlar ve kocasını öldürmek ister. Karısının bu vefasızlığı sonucu intikam almak isteyen Nijinsky bir yangın çıkarır.

Filmde yer alan ameliyat sahnesi Eyes without a Face ve The Awful Dr. Orloff’dan esinlenmeler içermekle birlikte, sebepsiz şiddet, çıplaklık ve lezbiyenlik, tecavüz ve intikam sahneleri filmde yer almakta. Ayrıca Nijinsky’nin ölü bir köpeğin bağırsaklarını dışarı çıkardığı sahne ise oldukça kanlı ve vahşi. Fakat bu gore sahneyi filmin Türk versiyonunda görmek mümkün değil, 87 dakikalık film 9 dakikalık kesintiye uğramış.

Filmin Türkçe versiyonu ve İtalyan versiyonundaki farklılıklar bununla da bitmiyor. Filmin kurgusu da ufak tefek farklılıklar içeriyor. Lezbiyen seks sahnesi, Türkçe versiyonda peçeli kadınla karşılaşma sahnesinden sonra, İtalyan versiyonundaysa önce yer alıyor. Türkçe dublaj sırasında ise oyuncuların isimlerinin neredeyse tamamı değiştirilmiş. Ayrıca film müziklerinde de değişikliğe gidilmiş.

Trash fanları için filmin en büyük özelliği Klaus Kinski isminin varlığı. Fakat filmi benim için ve şüphesiz Türk izleyicisi için önemli kılan özelliklerse; Erol Taş gibi başarılı bir karakter oyuncusunu ve Ayhan Işık gibi karizmatik bir jönü barındırması. Tabi yönetmenlerinden birinin de Yılmaz Duru olduğunu unutmamak gerek. Ayrıca Yılmaz Duru İtalyanlar dışında Rus sinemacılarla da yakın ilişki içerisindeydi ve 1979 yılında ilk Türk-Sovyet yapımına da imza atmış bir yönetmendir.

Aynı ekip (Yılmaz Duru hariç), yine aynı yıl içerisinde başka bir korku filmi olan Le Amanti del Mostro (1974) filminde de birlikte çalışmışlardır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Ahmet Türkan
  3 Şub 2010 23:22

  Dün Sapık Kadın’ı izledikten sonra herhalde bir daha adam akıllı bir gerilim filmi izleyemeyeceğim hem beğendim hem nefret ettim. Ama bu filmi daha önceden izlemiş biri olarak beğenmiştim. Başarılı bir film değildi hatta şu lezbiyenlik olgusunu alt metin almış filmlerden nefret ederim. Türk versiyonunu izlemedim. Herhalde bizim türkler bütün filmlerin bir türk versioynunu çıkarmış :))) Yorumuna sağlık.

 • extremeb
  5 Şub 2010 13:23

  Ekibin iki filmini de (İtalyanca olanlar) izledim. Türkçe versiyonlarının olduğunu ise ilk defa duyuyorum. Erol Taş’ın oyunculuğu inanılmaz. Türkçe versiyonlarını bulabileceğimiz bir link var mı acaba?

 • Tolga Demirtaş
  5 Şub 2010 13:57

  Türkçe versiyonu derken ki kastım filmin türkçe dublajlı versiyonu ve Yurtdışındaki Türk izleyicisi için VHS olarak piyasaya sürülen formatını kastediyorum. Film aynı film fakat filmin yönetmen koltuğundaki diğer isim Yılmaz duru bazı eklemeler ve çıkarmalar yapmış. Filmin TVRIP formatı var fakat oldukça kırpılmış.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni