iyiköfüfilm

28
Eki
2013

Killer Nun (1979)

İstismar Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

KILLER-NUNGenellikle Ortaçağ Avrupa’sında geçen ve Hristiyan rahibelerin manastır yaşamlarından kesitler sunan, cinsel ve dini baskılar üzerine kurgulanmış nunsploitation filmleri 1970’li yıllarda en verimli dönemini yaşamıştır. Suor Omicidi ya da bilinen diğer ismiyle Killer Nun da istismar sinemasının alt türü olan bir nunsploitation filmi.

Filme dair en önemli özelliklerinden birisi İsveçli kült seks sembolü Anita Ekberg’in filmin başrolünde Rahibe Gertrude olarak karşımıza çıkması. 50’li ve 60’lı yılların unutulmaz sarışını olarak hafızalarda yer eden Anita Ekberg’in kuşkusuz en önemli rolü Federico Fellini’nin La Dolce Vita filmindeki Sylvia karakteri.

İngiltere’de yayınlanan Video Nasty listesinde yer alan filmin, 1983 yılında İngiltere’de gösterimi yasaklanmış. Çekimleri Brüksel’de gerçekleşen Suor Omicidi, tipik nunsploitation filmlerinden biraz farklı. Çoğunlukla nunsploitation filmlerinde hikaye manastırda geçer ve tarihi bir dekor vardır. Genel olarak Ortaçağ’da geçer hikaye. Fakat burada çağdaş bir dönem ve mekan olarak da bir hastane var. Anita Ekberg’in canlandırdığı Rahibe Gertrude, psikiyatri hastanesinin başhemşiresidir. Beynindeki tümör nedeniyle kısa bir zaman önce bir operasyon geçirmiştir. Her ne kadar operasyon başarılı geçse ve iyileşme yolunda ilerlese de buna inanmaz ve öleceğini düşünerek bunu bir takıntı haline getirir. Bu arada morfin kullanmaya başlar ve bunun etkisiyle ve biraz da ölüm konusundaki takıntısıyla birlikte iyice dengesizleşmeye başlar. Ayrıca odasını birlikte paylaştığı Rahibe Mathieu (Paola Morra), kendisini ayartmak için önünde çırılçıplak dolaşsa da bunda başarılı olamaz. Ta ki hastanede başlayan hasta ölümleri sırasında sorgulanan Rahibe Gertrude’yi sonuna kadar savunana kadar.

Klasik bir nunsploitation filminden daha çok psikolojik bir korku, cinayet filmi Suor Omicidi. Fakat lezbiyen rahibeler, çıplaklık gibi nunsploitation filmlerinin olmazsa olmazları da filmde mevcut. Ayrıca gore sahneler de görmek mümkün. Fakat hardcore gore sahneler bekleyenleri tatmin edecek türden değil. Filmde giallo etkilenmeleri de kendini hissettiriyor.

Filmin kastı, şaşırtıcı derece başarılı. Anita Ekberg’in yarattığı karakter oldukça iyi. Ayrıca hastanenin başhekimi rolündeki Joe Dallesandro da iyi bir performans çıkarmış.  Suor Omicidi, nunsploitation türünün altın çağını yaşadığı 70’li yıllarda ortaya çıkmış, sıkmayan hikayesi, başarılı kast seçimi, bolca çıplaklık, kan, gore sahneleriyle ve Anita Ekberg’in başarılı oyunculuğuyla izlemesi keyifli bir film.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

killer-nun-2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Melisa
  30 Eki 2013 11:44

  Böyle filmlerin türkiyede dvd si hiç yok, malum bu yüzden böyle filmleri izleyemiyoruz. Ben tiglon palermo gibi yayın şirketlerine e-mail gönderdim sizlerde gönderirseniz belki yoğun talep nedeniyle bunun gibi filmler yayınlanabilir.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni