iyiköfüfilm

20
Eki
2012

Jin Ping Mei (2008)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Yönetmenliğini Man Kei Chin ‘in yapmış olduğu Forbidden Legend Serisi‘nin birinci halkasını oluşturan “Jin Ping Mei” ya da diğer bir adıyla “Forbidden Legend: Sex & Chopsticks”, CatIII (Kategori 3) sınıfına dahil olan 2008 yılı Hong Kong yapımı bir film.

Film; açılışta, Simon Quing’in ağzından ön bilgiyi verdikten sonra bir anda dizi havasından sıyrılıyor. Bahsi geçen Simon, zengin ve açgözlü bir adamdır. Gençliğinde bekaretini verdiği Violetta’dan hemen sonra rahibe Moon’u baştan çıkarıp evlenir. Bu arada yakın arkadaşı olan Wu Da-Lang’ın karısı Lotus ile kaçamak ilişki yaşamaktan da geri kalmayan Simon, sonunda Lotus ile işbirliği yaparak yakın arkadaşını öldürür. Haremine Lotus’u da ekleyip yoluna devam eden Simon, bu sırada bir başka arkadaşının karısı Pinky’yi görüp, bekaretini verdiği Violetta’ya tıpatıp benzediği gerekçesiyle alıkoyma planları geliştirir. Pinky ‘yi bundan sonra kendisi için isteyen Simon, arkadaşını zehirler. Olaylar gelişirken daha önceden öldürdüğü yakın arkadaşının şehre dönen küçük kardeşi, cesur ve yüksek ahlaklı Wu Song, kardeşinin intikamını almaya kararlıdır. Bunu duyan Lotus’un aklına, ölen kocası hayattayken küçük kardeşinin sarhoş anını fırsat bilerek sevişmeleri aklına gelir. (Aslında filmde ters bir tecavüz durumu söz konusu ama daha fazla ayrıntı verirsem aslında orada geçilen ince dalgayı bozmuş olmaktan korkuyorum). Küçük kardeş bir yandan intikamla doludur bir yandan da abisine karşı işlemiş olduğu hata yüzünden kendini affedilemez hissetmektedir.

Film genellikle komedi türünde karşımıza çıksa da aslında erotik-komedi olduğunu belirtmekte fayda var. Yaklaşık 93 dakikalık süresi boyunca soft düzeyde. “Forbidden Legend: Sex & Chopsticks”i CatIII sınıfına sokan içindeki olmayan şiddet unsurları değil soft erotik unsurlar. Romana bağlı olarak gelişen senaryo şiddetinin yanında fazlaca uzun süren ama sıkmayan sevişme sahneleri barındırıyor.  Filmde Violetta ve Pinky’yi canlandıran aktris Kaera Uehara ile Lotus’u canlandıran Serina Hayakawa, yönetmenin ikinci filminde de aynı rollerde karşımıza çıkıyor. Baskın kötü karakter Simon Quing ise, 1999 yapımı “Am Zin/Running Out of Time” ve diğer bir CatIII filmi olan “Yuk Lui Liu Chai/Chinese Erotic Ghost Story” filminden de denk gelinen Wai Kin Lam. Ek bir ayrıntı da, en başta hafızaya kazınmak suretiyle (arka fonun katkısıyla) prodüksiyonluğu üstlenen “My Way Film Sirketi”nde kullanılan görselliğin film boyunca etkisini sürdürememesi filmi zedeleyen etkenlerden biri.

Filmin oyununun piyasaya sürüldüğünü öğrenmemle birlikte 2011 yılında oyunun yaratıcısı Huang Yue’ nun önderliğinde, gerçek ismini öğrenemediğimiz yellow lakaplı gizemli çalışanı ile yapılan röportajda oyunun marketing sistemindeki yerinden ve 23 yaş sınırı koyulmasından söz edilmiş.

Çin literatüründe ‘dört büyük klasiklerden’ sonra beşincisi olarak da anılan Jin Ping Mei, diğer adıyla “The Plum In The Golden Vaze” ya da “The Golden Lotus” olarak adlandırılan roman,  yönetmen Win Yang tarafından 1955 yılında uyarlanıp 2008 yılında yönetmen Man Kei Chin ile birlikte tekrar gündeme geldi.  Euphemistik (tabu olanlar şeklinde genellersek) içeriğinin yoğun olduğu romanın, Man Kei Chin’in çevrimiyle, sinirleri yıpratmadan Cat III sınıfına ilginç şekilde dahil olan yapım “Forbidden Legend: Sex & Chopsticks”, kibar bir istismar filmi.

Yağmur Özdemir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni