iyiköfüfilm

30
Haz
2015

Jiao zi (2004)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

jiao-ziFruit Chan‘in yönetmenliğini yaptığı Gaau Ji (Dumplings, 2004) adlı korku-gerilim filminde Bai Ling (Mei), Miriam Chin Wah Yeung (Bayan Li), Tony Ka Fai Leung (Bay Li), Miki Yeung (Kate), So-Fun Wong (Kate’in Annesi) gibi oyuncular yer alıyor.

Bayan Li, eski bir dizi yıldızıdır. Yaşı ilerlediğinden artık şöhreti ve gençliği kalmamıştır. Kocasıyla da arası pek iyi değildir. Kısacası hiç mutlu değildir. Mei Teyzenin gençleştiren efsane mantısını duyar ve gençliğindeki mutluluğu tekrar geri getirebilmek umuduyla ona gider.

Mei Teyze, taş çatlasın 30 yaşında göstermektedir. Bu da zaten onun mantısının gençleştirdiğinin en önemli kanıtıdır. Mantısının sırrını müşterilerinden saklamaz ama gözlerinin önünde de mantısını yapmaz. Mei, mantının içine ince kıyılmış cenin koymaktadır. Ne kadar vicdansızca da olsa Bayan Li, gençleşip güzelleşmek uğruna mantıları çatır çutur afiyetle mideye indirir. İlk başlarda tiksinir ama sonraları “bu mantı yavan olmuş, biraz da şundan koy.” gibi tavsiyelerde bile bulunur. Filmin ilerleyen zamanlarında Bayan Li’nin, hırsı yüzünden nasıl bir varlığa dönüştüğünü yavaş yavaş görürüz.

Gaau Ji, ayrıca Saam gaang yi (3 Extremes, 2004) filmindeki 3 kısa filmden biridir. Film, Fruit Chan’in “Dumplings”, Chan-wook Park’ın “Cut” ve Takashi Miike’nin “Box” isimli kısa filmlerinden oluşuyor. Gaau Ji, baştan uzun metraj versiyonun aynısı gibi görünse de farklı bir finale sahip. Eğer filmin bir versiyonunu izleyip sevdiyseniz, diğer versiyonu da izlemenizi tavsiye ederim. Filmin yönetmeni Fruit Chan korku-gerilim haricinde farklı türdeki filmlere de imza atmış. Tales from the Dark 1 (2013) filminde ise Saam gaang yi filminde olduğu gibi 3 kısa filmden biri olan Jing Zhe’yi yönetmiştir. Gaau Ji fimine geri dönersek, filmin en dikkat çeken oyuncusu Mei’yi canlandıran Bai Ling… Kendisi o kadar umursamaz ve rahat bir oyunculuk sergilemiş ki Bayan Li’yi canlandıran Miriam Chin Wah Yeung’dan adeta rol çalmış.

Gaau Ji, aşırı kanlı olmamasına rağmen insanı tiksindiren boyutta bir film. Film, sadece insanların güzelleşme uğruna bir cenini bile yiyebilecek noktaya gelmesini anlatmıyor. Çatır çutur yenen mantılar eşliğinde kürtaj, ensest, aldatılma, sağlık politikası, insanın daha doğrusu Uzak Doğu’nun geçmişten beri var olan yamyamlığa olan bakış açısına da değiniyor.

Müge İbrikçi

dumplings-jiao-zi

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni