iyiköfüfilm

Efsanevi Japon yönetmen Koji Wakamatsu geçirdiği bir trafik kazası sonucu kaldırıldığı hastanede hayata veda etti. 76 yaşında hayata gözlerini yuman yönetmen 12 Ekim gecesi geçirdiği kazanın ardından kaldırıldığı hastanede 17 Ekim gecesi son nefesini verdi. Kaza haberi 16 Ekim gecesi Japon medyasında bildirildi. Kaza haberinin teyidini ise yönetmenin son üç filminde de yer alan aktris Shinobu Terajima yaptı.

1936 yılında Miyagi Prefecture’de doğan Wakamatsu, kariyerine TV dizilerinde yardımcı yönetmen olarak başladı. Daha sonra pink film türüne geçiş yapan yönetmen genellikle deneysel, düşük bütçeli işlerini siyasi eğilimleri ile besledi.

Wakamatsu 1965 yılında Berlin Film Festivali’nde gösterilen erotik filmi Secrets Behind the Wall filmi ile uluslar arası arenada bir sıçrama gerçekleştirdi. Engin filmografisi içine yer alan diğer tanınmış filmlerinden bazıları; The Embryo Hunts in Secret (1966), Go, Go Second Time Virgin (1969) ve politik pink filmi Ecstasy of the Angels (1972).

Ayrıca 1971 yapımı Masao Adachi’nin yönetmenliğini yaptığı Filistin Kurtuluş Cephesi belgeseli Red Army/PFLP: Declaration of World War’ın ortak yönetmenliğini ve Nagisa Oshima’nın 1976 yapımı filmi In The Real of the Senses’in de yapımcılığını yaptı.

Yaklaşık 105 tane film yönetmiş olan Wakamatsu, 2012 yılında 11.25: The Day He Chose His Own Fate filmi ile Cannes’da ödül kazandı ve en son filmi The Millennial Rapture ise Venedik Film Festivali’nin açılış filmiydi. Kariyerine birçok ödül sığdıran yönetmen Busan Uluslarası Film Festivali’nde yılın Asyalı sinemacısı seçilmişti. 

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni