iyiköfüfilm

29
May
2009

Japon Kaiju Filmleri

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

kaiju-movies

Kaiju; tam karşılığı “tuhaf yaratık”olsada “Canavar” olarak tercüme edilen Japonca bir kelimedir. Bu tarz filmlere de Kaiju eiga denmekte. Adından da anlaşılacağı gibi bu türün ilk örnekleri Japon Sinemasına ait olsa da  türün ilk filmi Amerikalılara ait olan The Beast from 20,000 Fathoms (1953)’dır.

Bu türün Japonya’da ki ilk örneği ise yönetmenliği Ishiro Honda’ya ait olan Gojira (1954) ya da bilinen adıyla Godzilla’dır. Aslında film The Beast from 20,000 Fathoms filminin bir uyarlamasıdır.Kaiju, genelde geleneksel hayvanlar, böcekler ya da mitolojik yaratıklar örnek alınarak modellenmiştir. Fakat bu yaratıklar bazen de Jet Jaguar ya da Jet Man olarak nitelendirilen robot görünümlü, üzerinde trafik lambası gibi ışıklar olan varlıklardır.

godzilla_ghidorah

Kaiju terimi Batı’da vampirler, canavarlar, kurt adamlar, mumyalar, zombiler ve Frankenstein filmlerine denk bir terim olmakla birlikte, Toho Film şirketi Batı’nın bu yaratıklarından Frankenstein’ı 1965 yılında Frankenstein Conquers the World filminde kullanarak Daikaiju denilen alt bir tür oluşturdu. Kaijular genelde kötülüğe hizmet eden savaşçılar olarak yansıtılırlar. Bazıları ise sadece binaları yakıp yıkan ve insanları korkutup etrafına zarar veren canavarlardır. Bazı Kaiju Filmlerine önek verecek olursak ; Godzilla (1954), Gamera (1965), Rodan (1956), Mothra (1961)

Kaiju Karakterleri

kaiju-monsters

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni