iyiköfüfilm

24
Mar
2011

Jangal Mein Mangal (1972)

B-Film kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Daha ortada Nobuhiko Obayashi’nin Hausu adlı filmi yokken böyle dengesiz ama muazzam şekilde eğlendiren bir film çektiği için yönetmen Rajendra Bhatia’yı kutlamak lazım. Çakma film üretme konusunda son derece başarılı olan Bollywood tuhaflık konusunda da malumunuz oldukça birikim sahibi. Sonuçta romantik bir filmde Superman kostümü giyip uçarak şarkı söyleyen aşıklar veya bir korku filminde sanki hiçbir sorun yokmuş gibi şarkı türkü söyledikten sonra ölmeye devam eden gençler de bu endüstrinin ürünü. Aynı şekilde türlerin birbirine karıştırıp çorba yapmakta da beis görmeyen Hindistan sinema sektörü bu filmde de romantizmle komediyi harmanlıyor fakat işin içine bir de Scooby Doo tarzı korku\gizem karıştırınca film bayram yerine dönüyor. Jangal Mein Mangal diğer Bollywood çılgınlıklarına yaklaşacak derecede absürt, bir o kadar da toz pembe bir film. İşin içine bir de Hintçe’den İngilizce’ye ilginç bir şekilde tercüme edilmiş altyazı girince dört dörtlük oluyor.

Üzerinde uğraşıldığı belli olan gerçeküstü bir animasyon jeneriğiyle açılan film adeta en başında nasıl bir film olacağının sinyallerini veriyor. Kadrosu ünlü Bollywood yıldızlarından oluşan filmin başrolünde Hint sinemasının jönlerinden Kiran Kumar, kariyerinin en başında fakat daha sonradan aranan bir aktris olacak olan Reena Roy, ünlü sinema/televizyon yıldızı Sonia Sahni ve Hindistan’ın Erol Taş’ı, 350’den fazla filmde rol almış olan Pran oynuyor. Pran bu filmde iki rolde birden oynuyor. Bunlardan biri kadın düşmanı, emekli bir albayken diğeri filmin komedi öğelerini pekiştiren karakterlerden biri olan, afişin sol alt köşesinde görebileceğiniz Raghu.

Bollywood filmi deyince müzikten bahsetmemek olmaz; yetmişli yılların funk ve pop müziklerinden oluşan bir soundtracke sahip olan Jangal Mein Mangal’ın şarkıları ağırlıklı olarak Shankar Jaikishan ikilisinin şarkılarından oluşuyor. Müzikli kısımlar da yine klasik olarak stüdyo ve dekor içinde çekilmiş, çoğu Hint filminde olduğu gibi metrajı doldurmak veya beklentiyi karşılamak uğruna çekilmiş, filme pek fazla katkısı olmayan sahnelerden ibaret.

Filmin konusuna geldiğimizde Laxmi adında erkek düşmanı bir botanik profesörü, Sophia adındaki rahibe asistanı ve kız öğrencileri ile bir okul gezisine çıkar. Yolları bir grup gençle ve daha önce bahsettiğim albayla kesişir. İki tarafın başındakiler de gençlerin kaynaşmasını istememektedir fakat bu bir Hint filmi olduğu için gençlerden önce karşı cinsten nefret eden adamla kadının aşık olacağını ve bu düşmanlığın geçici olduğunu bildiğimizden gerilmeden filmi izleriz. Profesör Laxmi’nin erkeklerden uzaklaşmak için bir yer tavsiyesi almak için polis Ratanlal ile görüşmesi filmin gizem boyutunu başlatır. Rahibeyle tanıdık çıkan Ratanlal, hatunlara yardım etmeye karar verir. Rahibe Sophia’nın öldü sandığı babası ortaya çıkar, hatta daha sonradan korku, özellikle slasher filmlerinde sıkça göreceğimiz, “oradan uzak durun, orası tehlikeli bir yer” gibi cümleler kuran karakter kontenjanının doldurulmasıyla tam olur. Evet, hakikatten bu karakterin bahsettiği yer olan göl tehlikeli bir yerdir çünkü orada karşısına çıkan herkesi öldüren kurukafa maskeli bir katil vardır.

Jangal Mein Mangal (isminin anlamını hala bulamadım) her şeyin mükemmel ve kusursuz, herkesin mutlu olduğu bir 70’ler Hindistan filmi olduğu için bu tür filmlere pek alışkın değilseniz “bu ne lan?” diye çemkirmeniz olası. Ama daha önceden Bollywood tuhaflıklarıyla ilgili tecrübe edindiyseniz izlerken sıkılmayacağınız fakat sonradan yüksek ihtimalle pek aklınıza gelmeyecek bir film. Film, korkudan ziyade romantik komedi formatında geçtiği için filmdeki korku faktörü yemekteki tuz gibi kalıyor. Film boyunca ben en çok profesörün yılandan tırsıp albayın kucağına atladıktan sonra şarkı söyledikleri kısımda gerildim. O kelebekli dekor, o devasa kaydırak ölüp ölüp dirilmemi sağladı. Böyle bir şey olamaz.

Yazan: Mert Kutay [mert@iyikotufilm.com]


 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni