iyiköfüfilm

10
Oca
2015

I ragazzi del massacro (1969)

Giallo kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

I ragazzi del massacro (1969)I ragazzi del massacro, ya da bilinen diğer adıyla Naked Violance suç filmlerinin usta ismi Fernando Di Leo’nun ilk işlerinden. Sinemaya ilk olarak senaryo yazarak başlayan Di Leo ilk döneminde genellikle Western türüyle ilgilendi ve Sergio Leone gibi yönetmenlerle çalışma fırsatı buldu. Daha sonra yönetmenlik ve oyunculuk da yapan Di Leo yirminin üzerinde film yönetti. Özellikle Poliziotteschi filmleri ve Milano üçlemesiyle hatırlanır. Bu filmler Milano Calibro 9 (1972), La mala ordina (Manhunt, 1972) ve Il boss (The Boss, (1973) dur.

Yönetmenlik kariyerine başladığı 60’lı yıllarda peşpeşe beş filme imza atan Di Leo ilk iki filmiyle dram ağırlıklı bir yol izlemiş ve Brucia ragazzo, brucia (1969) ile filmlerindeki erotizm dozunu arttırmıştır. I ragazzi del massacro ile şiddet ve çıplaklığın doruklarında gezinmeye başlamıştır.

I ragazzi del massacro plizziotteschi ve giallo’nun iç içe geçtiği en iyi filmlerden biri. Filmimizin açılış sekansı bir sınıfta gerçekleşir. Genç ve güzel bir kadın öğretmen, erkeklerden oluşan lise öğrencilerine ders anlatmaktadır. Bu sırada giallo filmlerinde görmeye alıştığımız üzere saykodelik bir müzik ve yüzlere yapılan zoomla öğrencilerin ruh hallerindeki değişikliği gözlemleriz. Öğrenciler yerlerinden kalkıp öğretmene doğru giderler ve öğretmene tecevüz edip onu öldürürler.

Olayı araştırmak için görevlendirilen Müfettiş Duca, çocukları sırayla sorgular ve bunu neden yaptıklarını araştırmaya başlar. Çocukların bir çoğunun sosyal problemleri vardır. Parasızlık, ailevi sorunlar, fuhuş ve uyuşturucu gibi. Filmimiz uzunca bir süre bu çocukların sosyal meselelerine kafa patlatıyor ve çocukların bunu neden ya da kim tarafından yönlendirilerek yaptıklarını bulmaya çalışıyor.

Film aynı zamanda İtalyan polisiye roman yazarı Giorgio Scerbanenco’nun aynı isimdeki romanından bir uyarlama. Filmde tipik İtalyan giallolarında gördüğümüz gerilimi bulmak pek mümkün değil. Özellikle sorgu ve çocukların problemlerine odaklanan bölümlerde Di Leo’nun diğer epik suç filmlerinin aksine tempo oldukça düşmekte. Filmimiz karakter odaklı bir film.

Filmdeki kaliteli oyunuluk için bir şey yazmazsak olmaz. Dedektif rolündeki Pier Paolo Capponi ve Nieves Navarro (Susan Scott) oldukça başarılı oyunculuk performansı sergilemişler. İkiliyi sık sık İtalyan korku ve suç filmlerinde görmek mümkün.

Son olarak I ragazzi del massacro, yönetmen Di Leo’nun sıradışı işlerine göz atmak için en yumuşak ve doğru seçim olacaktır.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

I ragazzi del massacro

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Michael CORLEONE
  18 Kas 2015 22:10

  farklı türlerde filmler hakkında bilgi verilen,fazla bilinmeyen filmler hakkında detaylar bulabileceğimiz güzel bir site.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni