iyiköfüfilm

21
Nis
2014

House of Wax (1953)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

house_of_wax_posterAndré De Toth’un yönetmenliğini yaptığı House of Wax (Canavarlar Sarayı, 1953) adlı korku filmi Charles Belden’ın hikayesinden sinemaya aktarıldı. Filmin kadrosunda Vincent Price (Profesör Henry Jarrod), Phyllis Kirk (Sue Allen), Carolyn Jones (Cathy Gray), Charles Bronson (Igor), Frank Lovejoy (Dedektif Tom Brennan), Roy Roberts (Matthew Burke) gibi oyuncular yer alıyor.

Henry Jarrod, balmumu heykeller yapan bir sanatçıdır. Yaptığı eserler arasında Jeanne d’Arc, Marie Antoinette, Cleopatra, Abraham Lincoln ve suikastçısı John Wilkes Booth gibi tarihin önemli isimlerinin balmumu heykelleri vardır. Jarrod çok yeteneklidir fakat hak ettiği paraya ve üne sahip olamamıştır. Jarrod paradan çok sanata önem veren biri olduğu için bu durum onu rahatsız etmese de ortağı Matthew Burke, parasızlıktan hiç memnun değildir. Jarrod’un bu yeteneğini bir korku müzesi kurarak paraya dönüştürebileceğini düşünmektedir. Fakat Jarrod bu fikre pek sıcak bakmamaktadır. Bunun üzerine ortağı sigortadan para alabilmek için balmumu heykellerinin bulunduğu mekanı Jarrod’un gözleri önünde ateşe verir. Tutkuyla bağlı olduğu heykellerini kurtarmaya çalışan Jarrod, bu duruma engel olamaz ve eserleriyle beraber yanar.

Öldüğü düşünülen Jarrod, yangının üzerinden uzun bir zaman geçtikten sonra tekrar ortaya çıkar. Bu sefer ortağının istediği yoldan gider ve korku temalı bir balmumu heykel müzesi açar. Fakat kullandığı teknikte ufak bir değişiklik yapmıştır. İnsanları öldürerek onlardan balmumu heykeller yapmaktadır.

House of Wax, hem renkli hem de 3D olarak vizyona girmiştir. Büyük bir stüdyonun (Warner Bross) elinden çıkan ilk 3 boyutlu film olarak 10 Nisan 1953’te vizyona girmeye hazırlanan film, Colombia Pictures’un elini çabucak tutarak Man in the Dark’ı 8 Nisan’da vizyona sokmasıyla birlikte amacına ulaşamamıştır. Yine de iki film de gişede başarıya ulaşmış ve 3 boyutlu filmler furyasının önünü açmışlardır. Fakat filmin yönetmeni André De Toth, bir gözü görmediği için 3 boyutlu olarak kendi filmini hiçbir zaman izleyememiştir.

Tutkuyla bağlı olduğu balmumu heykelleriyle birlikte aklını da yitiren bir sanatçının intikamını anlatan bu film, sadece çok gerçekçi olan balmumu heykeller için bile izlenmeye değer bir korku filmi. Kült oyuncu Vincent Price ve küçük bir rolde dilsiz Igor’u canlandıran genç Charles Bronson da filmin dikkat çeken diğer bir yönü…

Müge İbrikçi

House of Wax

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni