iyiköfüfilm

2
Eyl
2012

Hotel Desire (2011)

XXX kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

“Son 7 yılın en sıcak günü. Bulutsuz bir gökyüzü, yağmur daha yağmadı.”

Film bu cümlelerle açılıyor ve bu açıklamayı tamamlarcasına takip eden bir duş sahnesiyle. Gerek görüntü yönetmenliği gerekse fikir olarak gayet etkileyici ve filmin konseptiyle uyumlu bir açılış. Daha sonrasında ise duş sahnesinin sahibeliğini yapan genç kadın Antonia‘yı (Saralisa Volm) biraz daha tanıma fırsatı buluyoruz. Geçmiş hakkında ya da kayıp unsur konumundaki eski eş konusunda pek ayrıntılı bilgi verilmese de bu genç kadının kendi hayatını yaşamak yerine tüm sevgisini ve çabalarını küçük oğluna yöneltmiş olduğunu ve de muhtemelen oğlunun babası ile hayal kırıklığı yaratıcı, hatta aşk ve cinselliğe inancını yitirmesine neden olduğunu düşündürüyor film.

Artık hayatında önemli konumda gördüğü tek iki unsur olan oğlu ve işini aynı anda yürütme konusunda da sıkıntılar yaşadığını kısa sürede farkediyoruz. İşyeri ise adı aslında farklı olsa da kadının unuttuğu benliğine ve içgüdülerine tekrar ulaştığı yer olması bakımından filmin adında geçen ismi hakeden “Hotel Desire” İşte filmin açılışında da bahsi geçen bu sıcak günde, dokunarak hissettiği insanların portrelerini yapmasıyla ünlü kör ressam Julius Pass (Clemens Schick) ile yolları kesişiyor. Aslında bu ismi Antonia’nın arabasındaki radyoda da öncesinde duyuyor ve bir sergi için şehirde olduğunu duyuyoruz ama bu tesadüfen gelişen birliktelik çok daha anlamlı oluyor. Tabi ki bunda filmin bu sahneleri ve çift arasındaki ilişkiyi yansıtma konusundaki başarısının da büyük payı var. Bu sahneleri izlerken sanki çok yakında hatta o odanın içindeymişsiniz hissi yaratıldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sigara ve ıslaklık gibi metaforların kullanımı da gayet yerinde olmuş.

Filmin genç yönetmeni Sergej Moya ise daha çok Alman TV dizileri,filmleri ve kısa filmlerdeki oyunculuğuyla tanınan bir isim.
Bu filmde hem yönetmenliği hem senaristliği üstleniyor. İlk yönetmenlik denemelerinden biri olmasına rağmen başarılı olduğunu ve 39 dakika gibi kısa bir sürede hikayeyi etkileyici şekilde anlattığını düşünüyorum. Oyuncuların oynuyor gibi değil de son derece gerçekçi olmaları da bu kısa süreli ama samimi filmin inandırıcılığını arttırıyor.

İpek Çakır

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni