iyiköfüfilm

5
May
2009

Histoire d’O (1975)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Erotik sinemanın en ilginç ve sıradışı başyapıtlarından birisidir Histoire d’O…

1975-histoire-doYönetmenliğini Just Jaeckin’in yaptığı bir erotik edebiyat uyarlaması. Meraklıları yönetmeni Emmanuelle ve Gwendoline filmlerinden kolayca hatırlayacaktır. Historie d’O yazar Dominique Aury’nin 1954 yılında aynı isimle yayınladığı ve yayınlandığı dönemde büyük sansasyon yaratmış kitabından uyarlanmıştır. Hatta kitap İngiltere’de yasaklanmış ve yasaklanmayan ülkelerde ise yayınevleri kitabı basmaya cesaret edememiştir.

Tarih boyunca erkek karakter, kadının üzerinde baskı kurmayı ve ona sahip olmayı arzulamıştır. Ve bu konu her dönem edebiyatta da yerini bulmuştur. Filmimiz erkeklerin kadınlar üzerindeki egemenliği üzerine kurulu.

“O” karakterini canlandıran Corinne Clery filmde oldukça iyi bir performans sergilemiş. “O” bir moda fotoğrafçısıdır ve sevgilisi Rene’in kölesi olmaktan başka bir şey istememektedir. Filmin açılış sahnesinde Rene ve “O”yu bir aracın içerisinde Roissy denen bir tür okula giderlerken görüyoruz. Fakat bu okulun farklı kadınları erkeklerine itaat eden kölelere çeviren bir yer olmasıdır. Roissy mekan olarak oldukça gotik bir yerdir.Buradaki kadınların tek amacı Roissy’e üye olan erkeklerin arzularını yerine getirmektir. Hatta kadınların kıyafetleri erkeklerin her istediğinde rahatlıkla ilişkiye girebilecekleri şekilde tasarlanmıştır ve kadınların boynunda bir tür tasma bulunmaktadır. Buradaki eğitimlerini tamamlayan kızlar köleliklerinin sembolü olan bir yüzük takmaktadırlar. Bu okuldaki eğitimini tamamlayan “O” Rene ile ilişkisine kaldığı yerden mutlu bir şekilde devam eder. Ta ki Rene’nin üvey abisi ve erkekler kulübünün master’ı Sir Stephan hayatlarına girene kadar.

histoire-de28099o1

Filmi izlediğimizde böyle bir hikayenin bir erkeğin hayal ürünü olduğunu düşünebilirsiniz fakat hikayenin yazarı bir kadın. Kitabın ve filmin yayınlandığı dönemlerde feminist çevreler filme büyük tepki göstermesine karşın yazar Dominique Aury aslında hikayenin feminist bir bakış açısı taşıdığını belirtmektedir; fakat filmin yönetmeninin bir erkek olması bu feminist etkiyi kitaptaki kadar başarılı yansıtamamasına neden olmuştur.

Yönetmeni Just Jaeckin 70ler ve 80ler de yaptığı erotik roman uyarlamalarıyla ünlenmiştir. J. Jaeckin en özemli özelliklerinden biriside estetik bir göze sahip olmasıdır. Story of O’ da bunun iyi bir kanıtıdır. Filmde çıplaklık sanatsal bir biçimde işlenmiş ve yönetmenin filmde ilgilendiği tek nokta kadının çıplaklığı olmuştur. (filmde erkekleri çıplak olarak görmüyoruz). Yönetmenin bu özelliğini bir çok filminde görmek mümkün.

histoire-de28099o2

Film kesinlikle kült bir klasik tanımlamasını hak etse de hikâyenin durağanlığı ve kendini sürekli tekrar etmesi filmin dezavantajı. Bunun yanı sıra görsel açıdan bu kadar başarılı bir iş çıkartan yönetmenin  “O” nun ikinci fotoğraf çekimi sırasında kullandığı müzik ve fotoğraf çekimi sırasında modelin yaptığı garip hareketlerle komik ve anlamsız bir sahne yaratmış.

Son olarak filmde küçük olmasına karşın oldukça önemli bir ayrıntıda filmin sonlarına doğru Sir Stephan’ın hizmetçisi ve “O” arasındaki göz temasıydı. İki kadının göz göze geldiği bu sahnede uçuşan onlarca kelimeyi yakalamak izleyicinin yetisine kalmış.

Öteki Sinema‘da yazdığım yazıdır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni