iyiköfüfilm

8
Oca
2015

Henry: Portrait of a Serial Killer (1986)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

henry portrait of a serial killer

John McNaughton‘ın yönetmenliğini yaptığı Henry: Portrait of a Serial Killer (1986) adlı kült korku-gerilim filminde Michael Rooker (Henry), Tom Towles (Otis), Tracy Arnold (Becky) gibi oyuncular yer alıyor.

Henry ve Otis hapishaneden çıktıktan sonra aynı evi paylaşmaya başlarlar. Otis’in kız kardeşi Becky de sevgilisinden ayrılıp bir süreliğine yanlarına taşınır. Otis’in biraz aklı gidiktir ve sapkın davranışları vardır. Henry ise sakin kendi halinde biri gibi görünmektedir. Ama aslında o bir seri katildir. Aralarında geçen bir tartışma sonucu bu iki arkadaş sakinleşmek için içmeye giderler ve Henry gerçek yüzünü gösterir. İki kadını, Otis’in gözleri önünde öldürür. Otis, bu sebepsiz cinayeti başta yadırgasa da sonrasında hoşuna gider ve Henry ile beraber hiçbir mantık içermeyen vahşi cinayetlere başlarlar.

Henry Lucas’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan bu düşük bütçeli filmde isimsiz oyuncular yer almıştır. Yakın zamanda The Walking Dead dizisinde canlandırdığı Merle Dixon karakteriyle de adından sıkça söz ettiren Michael Rooker‘ın rol aldığı hem ilk film hem de ilk başrol… Filmdeki kurbanları canlandıranlar ise çoğunlukla set ekibi, akraba ve arkadaşlar arasından seçilmiş.

Henry: Portrait of a Serial Killer filmi, şiddet ve cinsellik sahnelerinden dolayı birçok sahnesi kesilmiştir ama yine de filmden rahatsız olan çok olmuştur. Ancak yıllar sonra sansürsüz kopyalar piyasaya çıkabilmiştir. Ne kadar rahatsız edici sahneler içerse de filmde hayat hikayesi işlenen Henry Lee Lucas ve Ottis Toole‘un gerçek hikayelerinin yanında filmin hafif kaldığını bile söyleyebiliriz. Mesela Becky ile Henry tanıştıklarında Becky’nin 11 yaşında olduğu ve cinayetlerin bazılarının onun gözü önünde yapıldığı veya Otis’in kurbanla işi bittikten sonra onları yediği ve nekrofili hastalığı gibi gerçek detayların filme alınamayacak kadar vahşet içeren olaylar olduğunu da belirtmek gerekir.

Henry’nin bu sapkınlık ve vahşilik içeren cinayetleri çocukluğunda annesiyle olan ilişkisine dayanmaktadır ve filmin bu durumdan kısaca da olsa bahsetmesi filmin güzel bir detayı olmuş. Zaten filmi özel kılan da Henry’in psikolojisine inen bazı detayların olması. Ama bunu Otis için söylemek pek mümkün değil. Henry’nin ortağı Otis daha yüzeysel bir karakter olarak yer alıyor ve filmin final sahnelerinin de gerçekle bağdaşmadığını da belirtmek de fayda var. Ayrıca filmde Henry’nin Becky’e karşı korumacı olması onu Otis’e göre daha ahlaklıymış gibi gösterse de aslında gerçek hayatta birbirlerinden pek farkları da yok.

Henry: Portrait of a Serial Killer filmi, 111.000 dolar gibi düşük bir bütçesi olmasına rağmen başarılı gore sahneleri ve kullanılan müzikler ile iyi bir seri katil filmi olarak kült filmler arasında yer almayı hakkediyor.  Ayrıca filmin Chuck Parello‘nun yönetmenliğini yaptığı Henry II: Portrait of a Serial Killer (1996) adında bir devam filmi olduğunu da hatırlatalım.

Müge İbrikçi

henry portrait of a serial killer2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni