iyiköfüfilm

30
Eki
2010

Halloween Filmleri

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

John Carpenter tarafından yazılan ve yönetilen orijinal Halloween (1978), Halloween (Cadılar Bayramı) gecesinde genç bebek bakıcılarına sinsice yaklaşan ve onları öldüren Michael Myers’in hikâyesini anlatıyor. Film, altı yaşındaki Michael’ın (Will Sandin) Halloween’da 1963 yılında on yedi yaşındaki ablası Judith’i (Sandy Johnson) öldürmesiyle başlıyor. Bu olayın ardından Michael, Smith’s Grove Sanitarium akıl hastanesine yatırılır. 15 yıl sonra Michael (Nick Castle ve Tony Moran) akıl hastanesinden kaçar ve evine döner ve burada bebek bakıcılığı yaparken Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) ve arkadaşlarını sinsice takip eder. Film, Michael’in psikiyatristi Dr. Sam Loomis (Donald Pleasence) tarafından altı kez vurularak öldürülmesiyle sona erer. Halloween II (1981) ilk filmin kaldığı yerden devam ediyor. Michael, Loomis onu vurduğunda düştüğü yerden kaybolur. Michael önüne çıkan herkesi öldürerek Laurie’yi bir yerel hastaneye kadar takip eder. Film devam ederken, Laurie’nin Michael’in kız kardeşi olduğu anlaşılır: Laurie daha bir bebekken evlatlık verilmiştir. Michael, Laurie’yi ve Loomis’i ameliyathanede sıkıştırır, burada Loomis bir patlamaya neden olur ve Laurie buradan kaçar. Alevlerin içinde kaybolan Michael sonunda gerçekten ölmeden önce ameliyathaneden çıkar ve sendeleyerek Laurie’ye doğru yürür.

Season of the Witch isimli üçüncü Halloween filminin önceki iki Halloween filmiyle hiçbir bağlantısı yok. Season of the Witch, çalıştığı hastanedeki bir hastanın esrarengiz şekilde öldürülmesinin arkasındaki sır perdesini aydınlatmaya çalışan Dr. Challis’in (Tom Atkins) hikâyesini konu alıyor. Dr. Challis ve öldürülen hastanın kızı Ellie (Stacey Nelkin), küçük bir kasaba olan California’daki Santa Mira’ya giderler. İkili burada, Conal Cochran (Dan O’Herlihy) tarafından işletilen bir fabrika olan Silver Shamrock Novelties’in, Cochran’ın büyü yapmak için kullandığı Stonehenge kayalarının mistik güçlerini kullanarak Samhain isimli Celtic festivalinin eskiyen ruhunu yeniden canlandırmaya çalıştığını keşfeder. Cochran, maskelerini takan bütün çocukların Halloween (Cadılar Bayramı) ile ilgili Silver Shamrock reklamını izlemesi ile gerçekleşecek olan amacına ulaşmak için Silver Shamrock Halloween maskelerini kullanır. Challis televizyon istasyonlarını arar ve biri dışında bütün istasyon müdürlerini bu reklamı kaldırmaya ikna eder. Challis reklamın kaldırılması için son televizyon istasyonunu bağırarak ikna etmeye çalışırken film sona erer.

Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988), adından da anlaşılacağı gibi Michael Myers’in (George P. Wilbur) seriye geri dönmesini konu alır. Filmde Michael’in, Halloween II filmindeki yangından sağ kurtulduğu; ancak o geceden beri komada olduğu anlaşılır. Michael, Smith’s Grove akıl hastanesine geri götürülürken komadan çıkar ve bir araba kazasında ölen Laurie Strode’un, Jamie Lloyd (Danielle Harris) adında bir kızının olduğuna kulak misafiri olur. Michael hastaneye götürülürken kaçar ve Jamie’yi aramak için Haddonfield’a gider. Aynı şekilde yangından kurtulan Dr. Loomis de, Michael’in kaçtığını öğrenince Haddonfield’a gider. Sonunda, polisler Michael’i takip eder ve Michael bir maden kuyusuna düşmeden önce onu birkaç kez vururlar. Önceki filmin kaldığı yerden devam eden Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989) isimli serinin beşinci filminde, kurşun yağmurundan sağ kurtulan ve yaralı halde maden kuyusuna düşen Michael (Don Shanks), burada insanlardan uzak yaşayan bir keşişe doğru sendeleyerek yürür ve keşiş Michael’in yaralarını sararak iyileştirir. Bir yıl sonra, Jamie ile telepatik şekilde bir bağ kurabilen Michael, Jamie’yi yerel bir çocuk ruh sağlığı kliniğine kadar takip eder. Loomis, Janie’yi yem olarak kullanarak Michael’i ele geçirmeye çalışır. Film, polis tarafından tutuklanan Michael’in, tamamen siyah kıyafetli gizemli bir yabancı tarafından kaçırılmasıyla sona erer. Halloween: The Curse of Michael Myers (1995) filminde, The Revenge of Michael Myers filminde geçen olayların üstünden yaklaşık altı yıl geçmiştir. Michael’i hapishaneden kaçıran gizemli yabancı Jamie Lloyd’u (J. C. Brandy) kaçırarak onun gayrimeşru çocuğunu ele geçirmeye çalışır. Jamie bebeği ile kaçar ve Michael de onların peşinden gider. Michael Jamie’yi öldürür ve Jamie’nin bebeğini aramaya devam eder. Bebek, ilk filmde Lourie Strode’un bakıcısı olduğu Tommy Doyle (Paul Stephen Rudd) tarafından bulunur ve Tommy güvende olması için bebeği evine götürür. Filmde Michael’in, Thorn’un laneti nedeniyle insanlığı kurtarmak için onu bütün ailesini öldürmeye zorlandığı anlaşılır. Gizemli yabancının, görevlerini tamamlayabilmek için seçilen kişiyi koruyan bir grubun üyesi olan Dr. Loomis’in arkadaşı Dr. Wynn (Mitchell Ryan) olduğu anlaşılır. Laurie’nin kuzeni Kara Strade’in (Marianne Hagan) yardımıyla Tommy bebeği, Wynn ve onun takipçilerini öldüren Michael’den uzak tutar. Sonunda Tommy, Smith’s Grove Sanitarium akıl hastanesinde Michael’e yüksek miktarda sakinleştirici vererek onu kontrol altına alır. Film Loomis, Michael’i bulmak için tekrar hastaneye giderken sona erer.

Orijinal Halloween filmi, 2007 yılında yeniden çekild. Bu film, Michael Myers’in (Daeg Faerch) ailesini öldürmesine neden olan olaylara odaklanır. Filmde ayrıca orijinal 1978 yapımı filmde Michael’in bir şey yapmadığı Laurie, bu filmde Michael’in kız kardeşi olarak tanıtılır. Michael, Cadılar bayramında bir okul magandasını, ablasını ve onun erkek arkadaşını ve annesinin erkek arkadaşını öldürür. Smith’s Grove Sanitarium akıl hastanesine kapatılan Michael, kendisini insanlardan soyutlar. On yedi yıl sonra, Michael (Tyler Mane) akıl hastanesinden kaçar ve kız kardeşini bulmak için Haddonfield’a gider ve psikiyatristi Dr. Loomis (Malcolm McDowell) de Michael’in arkasından gider. Michael, Strode ailesi ile birlikte yaşayan kız kardeşi Laurie’yi bulur. Laurie’nin bütün arkadaşlarını ve ailesini öldüren Michael Laurie’yi kaçırır; kendisi ve kız kardeşinin bir bebeklik fotoğrafını göstererek Laurie’ye onun erkek kardeşi olduğunu açıklamaya çalışır. Bu durumu kabullenmeyen Laurie, Michael’den kaçmaya çalışır; sonunda Loomis Michael’ı kafasından vurur ve bu sayede Laurie Michael’ın elinden kurtulur. Bu filmin devamı olarak 2009’da çekilen Halloween II isimli film bir önceki filmin kaldığı yerden başlar ve bu olaydan bir yıl sonrasını konu alır. Filmde, Michael’in (Mane) öldüğü düşünülmektedir; ancak bir araya gelebilmeleri için kız kardeşi Laurie’yi (Scout Taylor-Compton) izlemesi gerektiğini söyleyen, ölen annesinin Deborah (Sheri Moon Zombie) hayalini gören Michael tekrardan harekete geçer. Filmde, Laurie ve Michael arasında telepatik bir vardır, her ikisi de annelerini hayalini görmektedir. Moustapha Akkad her ne kadar filmin düşük bütçesi, kısıtlı zaman ve Carpenter’ın film çekmekteki deneyiminin sınırlı olması konusunda endişe duysa da, filmin bütçesine ilk olarak 300,000 $ katkıda bulundu. Ancak sonunda Carpenter filmin tamamını “şüpheli bir şekilde ve neredeyse kare kare” Akkad’a teslim edince ve filmi çekmek için herhangi bir ücret talep etmeyince, Akkad filme finansman sağlamaya karar verdi.  Düşük bütçe, kıyafetlerin ve sahne donanımların hazırlanması için mevcut malzemelerin kullanılması veya bunların pahalı olmayacak şekilde satın alınmasını gerektirdi; bunların arasında Michael Myers’in film boyunca taktığı maske de dahildi. Prodüksiyon tasarımcısı, sanat yönetmeni, set sorumlusu ve yardımcı editör Tommy Lee Wallace, Michael’ın takacağı maske için 1.98 $ karşılığında satın alınan William Shatner Halloween maskesini kullandılar. Bütçenin sınırlı olması, filmin çekildiği yer ve zamanın kısıtlı olmasına da neden oluyordu. Halloween ilk olarak, 1978 ilkbaharında South Pasadena, California’da 21 gün içerisinde çekildi. Kiliseye ait olan terk edilmiş bir ev, Myers’in evi olarak kullanıldı. Filmin sonunda, Hollywood’daki Orange Grove Caddesi üzerindeki iki ev kullanıldı.

Halloween’in başarısının ardından, Yablans ve Akkad 2.5 milyon dolar bütçeye sahip olan, bir öncekine göre çok daha büyük bütçeli Halloween II filminin çekimlerine başladı. John Carpenter yönetmenliğini reddetse de, Irwin Yablans ve  Moustapha Akkad bu filme büyük oranda yatırım yaptı. Filmin büyük bir kısmı Los Angeles, California’daki Morningside Hastanesi ve Pasadena, California’daki Pasadena Community Hastanesinde çekildi. Halloween II filminin 3 boyutlu çekilmesi düşünüldü; ancak bu fikir uygulanmadı. Halloween II filmi yayınlandıktan sonra, Carpenter ve Hill’den üçünü bir Halloween filmi çekmesi istendi ancak Carpenter ve Hill buna ilk aşamada sıcak bakmadı. İkili, Halloween II filminin devamı niteliğinde olmaması; yani Michael Myers’in filmde olmaması halinde bu yeni projeye katılacaklarını belirtti. Halloween III filminin büyük bir kısmı Humboldt County, California’da ufak bir sahil kasabası olan Loleta’da çekildi. Loleta’daki bir süt şişeleme fabrikası, Silver Shamrock Novelties oyuncak fabrikası olarak kullanıldı; ancak yangın, duman ve patlamalar gibi özel efektler Post Stüdyolarında yapıldı.

Halloween III filminin piyasaya sürülmesinin ardından, Michael Myers, The Return of Michael Myers (1988) isimli filmle tekrardan seriye dahil oldu ve serinin bundan sonraki filmlerinin tamamında yer aldı. Seri beş yıllık bir araya girmeden önce, 1988 ve 2002 yılları arasındaki dört filmle devam edecektir. 4 Haziran 2006’da Dimension, House of 1000 Corpses ve The Devil’s Rejects filmlerinin yönetmeni Rob Zombie’nin, Halloween serisinin sıradaki filmini çekeceğini bildirdi. Bob Weinstein, sıradaki filmi çekmesi için orjinal Halloween hayranı olan ve John Carpenter’ın arkadaşı olan Rob Zombie’ye teklifte bulundu ve Zombie, Dimension Films için bir Halloween filmi çekmeyi hemen kabuletti. Dimension bu durumu halka duyurmadan önce Zombie kendisini, filmini yeniden çekeceği John Carpenter’a bunu söylemek zorunda hissetti. Carpenter Zombi’den “kendi filmini yapmasını” istedi. Zombie’nin filmi önceki filmlerin bir özetini içerecekti ve serinin orijinal konusuna sadık kalacaktı. Ayrıca Zombie, baş karakteri yeniden yaratmak istedi; çünkü Michael’ın Freddy Krueger, Jason Voorhees, ve Pinhead gibi izleyicilerin aşina olduğu bir karakter olduğunu bu nedenle de daha az korkutucu olduğunu düşünüyordu. Zombie, Michael Myers mitolojisinin derinlerine iner. Michael’ın taktığı maskenin, yalnızca karakterin basit bir şekilde bir hırdavat dükkanından rastgele bir maske çaldığını anlatmak yerine, orijinal filmde olduğu gibi karakterin bu maskeyi neden taktığının hikayesini açıklamıştır. Zombie, Michael’a gerçek bir psikopat kimliği kazandırmak istemiş ve maskeyi Michael’ın saklanmak için kullandığı bir araç olarak göstermiştir. 2008’de, Fransız film yapımcıları Alexandre Bustillo ve Julien Muary ile 2007 de çekilen filmin devamını çekmeleri için görüşülmüştür. Bunun yerine Zombie, kendi yaptığı filmin hemen ardından gelen yeni filmle birlikte, devam filminin senaryosunu yazmaktan ve bu filmin yönetmenliğinden istifa etmiştir. Bir röportajda birinci Halloween filmini çekmenin verdiği yorgunluğun devam filminde de yer almak istememesine neden olduğunu ifade etmiş; ancak bir yıllık aradan sonra bu fikre sıcak bakmaya başlamıştı. Senaryo yazarı/yönetmen, “John Carpenter’a özgü” izleri korumaya daha fazla ihtiyaç duymadığını; çünkü artık “yapmak istediği her şeyi yapabildiğini” ifade etmişti. Zombie, Michael’e odaklanmak yerine, daha çok Laurie üzerindeki psikolojik sonuçlar üzerinde durmayı tercih etmiştir. Zombie, Michael arkadaşlarını ve ailesini öldürdükten sonra, Laurie’nin fil ilerledikçe giderek daha da dibe batan bir“enkaza” dönüştüğünü ifade eder.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni