iyiköfüfilm

31
Mar
2011

He Knows You’re Alone (1980)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

1978 yılında slasher türüne asıl patlamasını yaşattıran Halloween’den sonra stüdyolar kan kokusuna hücum eden köpekbalıkları gibi kan kokulu filmlere hücum ettiler. Yine Halloween filmiyle bütçesini neredeyse 200 katını kazandırarak getirisinin gayet yüksek olduğu kanıtlanmış olan bu yeni alt tür bir anda yapımcıların elinde oyuncak haline geldi. Haklarını yemeyelim, bazıları kendisini kanıtlayıp janraya olumlu katkılarda bulunurken bazıları ise özgünlükten uzak, önceki filmlerin kopyası formatındaydı. Bu kopyalardan birisi olan He Knows You’re Alone 1980 yılında çekilmiş bir slasher filmi. Kopya olmasına rağmen yine de kendisini izletmeyi başarıyor. Üstelik filmde bir iki sahne hariç çok fazla kan yok. Bilindiği gibi sonradan slasherlardaki ölüm sahneleri filmin can damarı haline geliyor. Film en son anına kadar katilin motivasyonunu da bildirmiyor, sonunda öyle bir sahne var ki tokat atıp kaçan ufak çocuk misali katilin neden insanları öldürdüğünü gözümüze sokup kaçıyor. Unutmadan, (bu anektod benim için pek fazla bir önem arz etmese de) film aynı zamanda Tom Hanks’in oynadığı ilk film olma özelliğini de taşıyor.

Şimdi listemizi kontrol edelim. İkisi sevişken olmak üzere üç kız arkadaş -ki bunlardan en masumane olanı slasher geleneği olan Final Girl’dür- var. Sevişken kızlardan birisinin yine sevişken bir sevgilisi, diğerinin ise saf bir sevgilisi var. Katili durdurmak isteyen orta yaşlı bir karakter var. Konuşmayan, hayvani, eli bıçaklı bir katil var. Katilin gündüz gözüyle kızı takip edip diğerlerinin katili bir türlü görmediği sahneler var. Katilin gece yarısı baş roldeki kızı kovaladığı sahneler var ve bu sahnelerden özellikle ev ile araba arasında geçeni buram buram Halloween kokuyor. Bunlar yetmezmiş gibi, film Halloween’in meşhur tema müziğine çok benzeyen bir müzikle de sık sık kulaklarımıza saldırıyor. Müzik rahatsız edici değil ama bir film bu kadar bas bas “ben kopyayım” diye bağırmaz. Aradaki tek fark, filmdeki katilin maskesi yok. Katili canlandıran Tom Rolfing, deli gibi baktığı için yönetmen Armand Mastroianni tarafından bu role seçilmiş. Rolfing’in oynadığı başka bir sinema filmi yok. Film, bazı sinemalarda When a Stranger Calls ile beraber iki film birden kuşağında gösterilmiş. Hatta yönetmen Mastroianni bir sinemanın tabelasında iki filmin isminin “When a Stranger Calls He Knows When You’re Alone” şeklinde tek bir film adı gibi göründüğünü de söylemiş.

Film, Scream 2’nin sonradan “ödünç” alacağı şekilde açılıyor. Sinemada bir korku filmi izleyen kızlardan birisi katil tarafından öldürülüyor, çığlığı sinemadaki diğer izleyicilerin çığlığına karışıyor, katil kaçıyor vesaire. Olay yerine gelen polis kızın evlenmek üzere olduğunu söylüyor ve polislerden biri “Bu o, lanet olsun” diyerek filmin Behind the Mask’teki tabiriyle Ahab’lığını yani kötü karakterin karşıtı, iyiliği temsil eden karakteri olduğunu gösteriyor. Katilin evlenmesine az zaman kalmış kızları hedef aldığını ve daha önceden Gamble adlı bu polisin evleneceği kızı da öldürdüğünü gösteren kısa bir sekanstan sonra film asıl karakterlere geçiş yapıyor. Caitlin O’Heaney’nin canlandırdığı Amy, bir hafta sonra evleneceği nişanlısı Phil’i arkadaşlarıyla geçireceği bir hafta sonu için yolcu ederken filmin nasıl gelişeceğini hemen anlıyoruz. Doğal olarak katil bu sefer Amy’nin ve nedense arkadaşlarının peşine düşer. Amy’den ayrıldığına pişman olan eski sevgilisi Marvin rolündeki eskilerin oyuncusu, şimdilerin dizi yönetmeni Don Scardino ise başroldeki erkek oyuncumuz. Lewis Arlt tarafından canlandırılan Detektif Gamble ise Halloween’deki Doktor Samuel Loomis’in bu filmdeki yansıması.

En başta Blood Wedding olarak çekimine başlanan film daha sonra önce Shriek, sonra The Uninvited ismini almış. Yapımcının son müdahalesi ile He Knows You’re Alone olarak 1980 yılında izleyiciyle buluşan bu slasher türünün en iyi örneklerinden değil fakat izleyiciyi sıkmıyor, hatta yüksek tansiyon içeren dakikaları da yok değil. Ama aynı yıl çıkan Friday the 13th, Maniac, Prom Night ve Terror Train gibi örneklerin yanında düşük kan seviyesi ile sönük kalıyor. Karakterleri ve oyunculukları ise bir slasher için gayet yeterli. Sonuç olarak He Knows You’re Alone, eğer slasherlara karşı özel bir ilginiz varsa ve mantık hatalarına pek kafayı takmıyorsanız izleyebileceğiniz bir film.

Yazan: Mert Kutay (mert@iyikotufilm.com)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni