iyiköfüfilm

25
Nis
2011

Haunters (2010)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Anime gibi filmleri ikiye ayırıyorum, birincisi bazı Stephen Chow filmlerindeki gibi dövüş koreografisi veya görsel olarak anime izlenimi bırakan filmler, ikincisi ise konu olarak animeyi andıran filmler. İki çeşidi de evladım gibidir, ayırmadan bağrıma basarım. Yine Güney Kore’den çıkan, 2001 yapımı Volcano High adlı filmi izlediğimde de böyle hissetmiştim. Haunters (veya diğer ismiyle Psychic) da bu ikinci kıstasa giriyor. Zaten filmi izleyip de filmdeki kötü karakteri Death Note’daki L’e benzetmeyene ya da filmden Scanners tadı almayanları dövüyorlarmış, ben öyle duydum (ben öyle uydurdum aslında).

İlk filmini yöneten Min-Suk Kim, yine Güney Kore’den çıkan başka bir fantastik şaheser olan The Good, The Bad and The Weird’in senaryosuna katkıda bulunmuş ve filmin yönetmen yardımcılığını üstlenmiş. Sonuç olarak ortaya “Kore’den Western filmi mi çıkar?” diye çemkirenleri utandıracak bir film çıkmıştı. Min-Suk Kim, Haunters’ın da senaryosunu kendisi yazmış. Başrollerde ise White Night filminde oynayan Ko Soo ve gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilmiş olan Voice of a Murderer’da oynamış olan Gang Dong-Won var. Ek olarak filmde Türk bir oyuncu da var, Kore’de yaşayan ve Şenol Güneş’e falan çevirmenlik yapan Enes Kaya filmde Ali adında bir karakteri canlandırıyor. Patron rolündeki Byun Hee-Bong’u ise Host, Memories of Murder ve The Game gibi kalbur üstü filmlerden tanıyabilirsiniz. Daha önce bahsettiğim Volcano High’da da baş öğretmen rolünde görünmüştü.

Film, görüş açısında bulunan insanlara istediğini yaptıran bir soyguncu/katil ile onun yeteneklerinin işlemediği bir yiğidonun kedi fare oyununu anlatıyor. Cho-in, ufakken babasının yolun ortasında kendi boynunu kırarak intihar etmesini sağlar. Anası da Cho-in’e Sadako’ymuşcasına yaklaşarak onu boğmaya çalışır fakat sonuç nafiledir. Cho-in kaçar ve aradan yıllar geçer. Im Kyu-nam, biri Türk, biri Ganalı olan iki arkadaşıyla hurdalıkta çalışırken bir araba kazası geçirir. Arkadaşlarının söylediğine göre üç kez ölümü atlatmıştır ve artık “olmuştur”.  Sonra kendine iş arar, Ütopya adındaki bir tefeci dükkanında bir iş bulur. Sessiz sakin ilerleyen hayatı, arkadaşlarının iş yerini ziyaret ettiği bir günde altüst olur. İçeri bir adam girer, bu adam Cho-in’den başkası değildir. Cho-in’in güçleri sayesinde dükkanda bulunan patronu, patronunun kızı ve arkadaşları heykel gibi donup kalmıştır fakat Im Kyu-nam bu güçlerden etkilenmemiştir. Sonuç olarak Cho-in, patronu öldürür ve kaçar. Im Kyu-nam ise intikam alacağına dair yemin eder ve iki arkadaşı ile beraber Cho-in’in peşine düşer.

Psişik bir katilin peşindeki bir adamın açısından izliyoruz filmi, doğal olarak akla Scanners gelmesi normaldir. Fakat Scanners kadar kanlı bir film beklemeyin. Hele filmin onuncu ve otuzuncu dakikaları arası tam komedi formatında geçiyor. Zaten filmin çoğu sahnesinde gerildiğiniz kadar güleceksiniz de. Cho-in karakteri ise bana saç modeli, duruşu, zayıflığı ve bir çok yönüyle Death Note animesindeki L karakterini anımsattı. Tabii L kadar zeki değil ama onun gibi hedefine kilitlendi mi gözü başka bir şey görmeyen bir karakter. Heroes dizisini de hatırlamanız pek tuhaf sayılmaz, özellikle bütün insanların donup sadece Im Kyu-nam’ın hareket ettiği sahnelerde etraftan her an Hiro Nakamura çıkabilirmiş gibi hissetmedim değil. Film bu kadar çok şeyi akla getirmesine rağmen bunlar sadece akıldan geçen anlık görüntüler olarak kalıyor. Haunters hiçbir şekilde taklit olayına girmemiş, bu yüzden filmi takdir ettim.

Filmi gayet eğlenerek izledim fakat bu kötü yönleri olmadığı anlamına gelmiyor. Bir kere senaryoda çok kopukluk var. Olaylar genellikle şans eseri oluyor. Bir de patronun kızı figürü var ki filme sadece kadın oyuncu olsun diye katılmış gibi duruyor. Yine de bu tür hatalar gözardı edildiğinde Haunters son zamanlarda izlerken en çok keyif aldığım filmlerden biri. Zaten son zamanlarda Güney Kore cephesinden pek fazla boş film çıkmıyor, bir nevi süper kahraman filmi olan Haunters’ı meraklılarına tavsiye ediyorum.

Yazan: Mert Kutay (mert@iyikotufilm.com)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni