iyiköfüfilm

17
Mar
2011

Gwendoline (1984)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 4 Yorum Var

“Gwendoline” ya da bir diğer ismiyle “The Perils of Gwendoline in the Land of the Yik-Yak” yönetmenliğini Just Jaeckin’in yaptığı 1984 yapımı bir Fransız aksiyon/seksploitation filmi. Jaeckin 70’li yıllarda yaptığı ve uluslar arası üne kavuşmuş Emmanuelle ve Histoire d’O (Story of O) nun da yönetmeni.

Gwendoline, John Willie’nin yarattığı bondage temalı bir çizgi romandan ve çizgi romandaki Gwendoline karakterinden esinlenilerek sinemaya uyarlanan bir film. Film az da olsa Indiana Jones’u da anımsatıyor. Gwendoline’in bilim adamı olan babası nadir bulunan bir kelebeği bulmak için ormanda araştırma yaparken kaybolur. Gwendoline de babasını bulmak için yardımcısı Beth ile Çin’e gelir. Çin mafyası ile başı derde girer ve Willard isimli bir asker tarafından kurtarılır. Daha sonra Gwendoline bu askere 2000 $ karşılığında babasını bulmalarına yardımcı olmasını teklif eder. Babasının en son Yik-Yak isimli efsane bir bölgeye kelebeği yakalamak için gittiğini öğrenirler.  Yik-Yak’da yaşayan kadınlardan oluşan bir kabile ile başları belaya girer.

Gwendoline birçok açıdan izlemesi keyifli, tam anlamıyla bir B filmi. Düşük bir bütçeyle çekilen filmde aksiyon sahneleri, bir miktar gore, vasat oyunculuklar, garip diyaloglar ve bolca çıplaklık ve seks sahnesi görmek mümkün.Özellikle filmin son çeyreğindeki araba kovalama sahnesindeki müzik ve egzotik ortam ve güzel kamera çalışmasıyla filmi tekrar izlemeye değer kılıyor. Filmle ilgili bir diğer ayrıntı da filmin konusunun Çin’de geçmesine rağmen aslında Paris, Tunus ve Filipinlerde çekilmiş olması.

Gwendoline karakterini canlandıran Tawny Kitaen’in performansının çok başarılı olduğunu söylemek zor. Yine de Gwendoline’in masumiyetini ve içindeki enerjiyi iyi yansıtmış. Zaten Gwendoline filminden sonra şansını beyazperdeden çok televizyon dizileri ve filmlerinden denemiş. Başroldeki Willard karakterini canlandıran oyuncu ise yine Amerika’da pek çok düşük film, televizyon dizisi ve filminde rol almış olan Brent Huff.

Yukarıdada belirttiğim gibi yönetmen 70’li yıllara damgasını vuran dram ve erotizm ağırlıklı filmlerle adını duyurmuş fakat Jaeckin’in en büyük hayali bir aksiyon filmi yönetmekti. Fakat yapımcılar Jaeckin’den erotizm dozu yüksek bir aksiyon çekmesini istedi. Yani Jaeckin hayalindeki filmi bir türlü çekemedi. Beklide bu hayaline kavuşamayacağını düşündüğü için Gwendoline yönetmen Jaeckin’in son filmidir.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • postifestionas
  17 Mar 2011 02:37

  listeme aldim bu filmi tesekkurler tolga

 • Tolga D.
  19 Mar 2011 05:24

  iyi izlemeler…

 • Utku Uluer
  23 Mar 2011 12:42

  Bu filmdeki tekne sahnesi de acaip ilginç. Filmi izlerken hep Corto Maltese ve Manarayı düşündüm…Tawny Kitaen’ cidden başarısız ama çok güzel bir kadın

 • Tolga D.
  24 Mar 2011 10:17

  kesinlike utku. ayrıca film show tv’nin kırmızı noktalı dönemlerinin en popüler filmlerinden.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni