iyiköfüfilm

8
Haz
2009

Güzel Mahkumlar (W.I.P. Filmleri)

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. 2 Yorum Var

woman-in-prison-films

W.I.P. filmleri (Woman in Prison) 1950’li yılların sonunda başlayan ve günümüze kadar devam eden bir istismar alt türüdür.

Bu filmlerin öykülerinin ortak özelliği hapishanede geçmesi ve kadınların burada gardiyanlar ya da hemcinsleri olan diğer mahkumlarca cinsel istismara ya da fiziksel şiddete maruz kalmasıdır.

50’li yılların sonunda demir parmaklıklar ardında geçen bu filmler ilk ortaya çıktığında, gerçekçi bir hapis hayatı ve mutsuzluğu tasvir etme amacıyla çekilen dramatik filmlerdi. Ayrıca yasaları ihlal etmenin sonuçları hakkında sosyal mesajlar da veriyordu.

70’li yıllara geldiğimizde sosyal mesajlar yerlerini erkek izleyicinin fantezilerini canlandırmaya bıraktı. 70’li yıllardaki sansür yasalarının değişmesi ve sansürün sınırlarının daraltılmasıyla filmler erkek izleyici için daha cazip bir hal aldı. Fetişizm, röntgencilik, grup duş sahneleri, bayan dövüşü, taciz, tecavüz, işkence ve zulüm filmlerin olmazsa olmazları arasında girmekte.

Hollywood filmleri kadın cezaevleriyle ilgili böyle bir konuyu ilk kez 1930 yılında Jean Harlow’un Hold Your Man filmiyle işliyordu. Filmin çok kısa bir bölümü demir parmaklıklar ardında geçmekteydi. Fakat bu tarz filmler 50li yıllarda B-Filmlerle birlikle popüler oluyordu. Bu filmlere örnek; The Caged (1959),  So Young, So Bad (1950), Women’s Prison (1955) filmleridir.

1969 yılında Jesus Franco’nun 99 Women filminin Amerika’da elde ettiği gişe başarısından sonra filmlerin popülaritesi ve işlediği konuların aşırılıkları inanılmaz boyutlara varacaktır. Lee Frost’un yine aynı yıl çektiği Love Camp 7 ise Nazi Exploitation filmleri ile W.I.P. filmlerinin hibriti oldu.

chained-heat-wip

Amerikan W.I.P. Filmleri

Geleneksek W.I.P. filmlerine Amerika’daki örnekler şunlardır: Brigitte Neilsen’in oynadığı Chained Heat 2, Linda Blair’in oynadığı Red Heat ve Prison Heat. (filmin konusu Türkiye’de geçmekte)

Bunun yanı sıra istismar örneği olmayan birkaç W.I.P. filmine örnek verecek olursak Bangkok Hilton (1998), Brokedown Palace (1999), Return to Paradise (1998) filmleridir.

İtalyan W.I.P. Filmleri

İtalyan W.I.P. filmlerine baktığımızda ise grafik şiddetin Amerikan filmlerine göre daha fazla olduğunu görüyoruz.

İtalyanların bu tarz filmlerine birkaç örnek vermek gerekirse Jesus Franco’nun 99 Women, Women in Cell Block 9, Ilsa, The Wicked Warden, Barbed Wire Dolls (1975), Women Behind Bars, and Sadomania (1980). Bruno Mattei’nin Women’s Prison Massacre (1985), Caged Women (1984), ve Jail — A Women’s Hell (2006). Sergio Garrone’nin Hell Behind Bars ve Hell Penitentiary (1983). Diğerleri ise Women in Fury (1985), Bare Behind Bars (1987), ve Caged Women in Purgatory (1991) gibi filmlerle liste uzayıp gitmekte.

99-women

Asya W.I.P. Filmleri

Filmlerin Asya ayağına bakacak olursak bu filmlerden ilkinin Hong-Kong yapımı Bamboo House of Dolls (1972) olduğunu görürüz. Filmde Çinli kadınların 2. Dünya Savaşı sırasında Japon askerlerince tutsak edilmesi konusu işlenmektedir. Yine Hong-Kong 1992 yapımı olan Comfort Women filmi de Çinli kadınların Japon askerleri tarafından kaçırılması ve acımasızca bilimsel deneylerde kullanılmasını konu eder. Chinese Torture Chamber Story (1994) ise fantastik kurgusunun yanı sıra hikayesinin gerçek bir olaya dayandığını iddia etmesiyle keyifli Hong-Kong yapımları arasındaki yerini almakta.

Japon sinemasına geldiğimizde kadın mahkum modelinin popüler manga karakterleri üzerine oturtulduğunu görüyoruz. Bunlardan en önemlisi Prisoner Maria ve Sasori (Scorpion) ve yine manga tabanlı Female Convict 701: Scorpion filmleridir. Bu filmlerde işlenen konu genelde fuhuş, ırza tecavüz ve intikam üzerinedir.

Tropikal Ormanlarda Geçen W.I.P. Filmleri

W.I.P. Filmlerinin tropikal ayağında ise Güney Amerika ülkeleri ve Güney Doğu Asya (özellikle Filipinler) ülkelerinin de bu konuya el attığını görüyoruz. Buradaki düşük bütçeli filmlere baktığımızda konu özünde aynı olsa da ülkelere göre farklılıklar göstermiştir. Demir parmaklı hapishanenin yerini bambu parmaklıklar almış ve kadınlar tarlalarda zorla çalıştırılmaya ya da fuhuş için alıp satılan bir eşyaya bürünmüştür. Filmlerin Güney Amerika ayağında ise ülkelerin siyasal yapısının bu filmlere de etki ettiğini ve bu tarz filmlerin bazılarının siyasal kimlik kazandığını da söylemek sanırım yanlış olmaz.

The Big Doll House, The Big Bird Cage, Women in Cages, Black Mama, White Mama, She Devils in Chains Caged Head 2: Stripped of Freedom, Escape from Hell W.I.P. filmlerinin bu ayağını oluşturmaktadır.

Diğer W.I.P. Filmleri

W.I.P. Filmlerinin diğer türler, özellikle korku ve bilim kurgu filmleriyle harmanlandığı yapımlar dönemin piyasasında oldukça iyi iş yapmıştır. Özellikle 1969 yapımı The House That bu yapımlar arasında öncü bir rol üstlenirken Argento’nun Suspiria filmine de ön ayak oluyordu.

Human Experiments (1979), ve Hellhole (1985) filmlerini de çılgın bilim adamlarının kadın mahkumlar üzerinde yaptığı korkunç deneyler üzerine kurgulanmış diğer bilim kurgu, korku türü örnekleri olarak sıralayabiliriz.

Bu tarz filmlere birkaç örnek daha vermek gerekirse: Werewolf in a Women’s Prison, Caged Heat 3000, Prison Ship, Chained Heat 3: Hell Mountain, Chained Rage: Slave to Love, Terminal Island, Caged in Paradise ve Banished Behind Bars filmlerini sayabiliriz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Tuğba
  10 Haz 2009 00:37

  Tam Scorpion (Sasori) serisini izleyecekken interneti karıştırayım dedim, yazıyla denk geldim. Sırf Meiko Kaji için seyretmeye başlamıştım ama hiç değilse yazıyı okuduktan sonra türe de yabancı değilim artık. Hoş 4 filmlik seriyi henüz bitiremedim ama bu yazı sayesinde artık cahil olmadığımı hissetmek güzel duygu:-)Teşekkürler…

 • Cengiz
  12 Nis 2015 18:37

  “Caged Head 2- Stripped Of Freedom” iyi bir kötü filmdir. Jewel Shepard’ın film de ki performansı çok başarılı. VCD döneminde “Kadınlar Hapishanesi” ismiyle erotik filmlerin olduğu raflarda vhs’den rip’lenmiş hali ile satışa sunulmuştu.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni