iyiköfüfilm

Grindhouse filmleri içerik, oyunculuk ve daha bir çok yönden izleyiciler için enteresan olmalarının yanında bir de haklarında çok fazla bilinmeyen kimi gerçekler var. Bunlardan bazıları yapım sırasında bazıları da yapımdan ve gösterimden sonra ortaya çıkmış. İşte bunlar arasından seçtiklerim :

Basket Case (1982)

– Filmdeki Duane karakteri Hotel Broslin‘e girdiğinde cebinden bir tomar para çıkarıyor. Yönetmen Frank Henenlotter‘a göre filmin tüm bütçesi bu para.
– Filmin komedi izleyicisine de hitap etmesi için orjinal yapımcı filmdeki tüm vahşet sahnelerini çıkarmış. Sonradan bu sahneler tekrar eklenmiş ve sinema salonlarında “uncut version” adı altında tekrar yayınlanmış.
– Jenerikteki isimlerden çoğu aslında sahte. Set ekibi çok az kişiden oluştuğundan dolayı aynı isimleri sürekli tekrar etmemek adına böyle bir yöntem kullanılmış.
-Filmin orjinal sonu Belial‘in Manhattan’ın etrafında dolaşması şeklinde yazılmış. Ama gerekli bütçe ve teknik ekipmana sahip olunmadığından bu son değiştirilmiş.

 

 

 

Dawn of the Dead (1978)

George A.Romero tüm senaryoyu İtalya’da bir aydan kısa bir sürede yazmış.
– Filmdeki silah dükkanı aslında Monroeville‘de değil. Romero bu sahneleri bir silah dükkanında çekip daha sonra filmin geçtiği lokasyondaymış gibi göstererek filme dahil etmiş.
– Kullanılan sahte kan, gıda boyası, fındık yağı ve şeker şurubu karışımından oluşuyor.
– Filmin figüranlarına 20 dolar, yemek ve Dawn of the Dead tshirtü verilmiş.
– Film Almanya’da yasaklandı.

 

 

 

 

Dracula (1958)

Christopher Lee şok sahneleri için takmak zorunda olduğu kontakt lenslerden rahatsız etmelerinden dolayı sıkça şikayet etmiş.
-Christopher Lee’nin bu filmde sadece 13 cümlesi var.
-2007 yılında Londra’daki bir kostüm mağazasında bulunan pelerinin Christopher Lee tarafından filmde giyilen kostüm olduğu ortaya çıktı. 30 yıldır kayıp olan pelerin bu şekilde bulundu ve değeri 50.000 dolar olarak belirlendi.
– Kont Dracula bütün film boyunca Jonathan Harker dışında nerdeyse kimseyle konuşmuyor.

 

 

 

 

Faster Pussycat! Kill! Kill! (1965)

– Başrol oyuncusu Tura Satana bütün görsel haklarına resmi olarak sahip olduğundan Russ Meyer görsel çalışmalarında değişiklik yapmak istediğinde ya da projeyi tekrar yayınlamak istediğinde kendisinden izin alması hatta bazen tekrar ödeme yapması gerekmiş.
– 1980 yılına kadar film sansür kurulundan geçemediği için Birleşik Krallık’ta yayınlanamadı.
Russ Meyer filme bu adı içerikten ilham alarak vermiş. “Faster” hızı, “pussycat” seksi, “kill kill” ise şiddet öğelerini temsil ediyor.

 

 

 

 

Female Trouble (1974)

– Mahkeme sahnesinde jüri üyelerini oyuncuların ve set ekibinin akrabaları oynamış.
– Filmdeki elektrikli sandalyeyi John Waters halen Baltimore’daki evinde saklıyor.
– Filmin adı ilk başta “Rotten Mind,Rotten Face” olarak düşünülmüş.
– Hücresinde Dawn’ı öpen kişi transeksüel ve aynı zamanda Pink Flamingos filminde “chick with a dick” rolüyle yer aldı.

 

 

 

 

 

Friday the 13th (1980)

Sean S.Cunnignham filmin oyunculardan bahsederken “bir Pepsi reklamında görebileceğiniz türde, iyi görünen oyuncular” seçtiğini belirtmiş.
– Oyuncu Adrienne King başta çok fazla şiddet içerdiğini düşündüğünden filmde yer almak istememiş ama daha sonra fikrini değiştirmiş.
– Lokasyon ve set olarak yapay set yaratmak yerine gerçek alanlar kullanılmış sadece banyo sahneleri için özel bir banyo hazırlanmış.
– Film yapımının süresi 28 gün.

 

 

 

 

Fritz the Cat (1972)

– İçeriğiyle ilgili X rating alan (sıradışı sahneler içerdiğine dair bir uyarı) ilk animasyon filmi.
– Gişede 100 milyon dolar hasılat yapan ilk bağımsız animasyon filmi.
– Harlem bar sahnesi için Bakshi, Washington Square Park‘ta gezmiş ve tanıştığı zenci aktivistleri stüdyoya götürerek istediklerini söylemelerini istemiş. Daha sonra da bu ses kayıtlarını filmde kullanmış.

 

 

 

 

 

 

Halloween (1978)

– Bütçe kısıtlı olduğu için kostümden sorumlu departman bulabildikleri en ucuz maskeyi yaratmak istediler. Bunun için de bir kostüm mağazasından aldıkları Kaptan Kirk maskesini spreyle beyaza boyayıp, saç eklemesi yapıp, göz kısmının şeklini değiştirerek kullandılar.
– Senaryo yazarı ve yapımcı Debra Hill‘e göre Laurie Strode karakteri adını John Carpenter‘ın ilk kız arkadaşından alıyor.
– Kostüm için bütçe fazla ayrılmadığından tüm oyuncular kendi giysilerini giymiş.
– Filmin başlangıcı için çekilen sahnelerde (Michael‘ın bakış açısından görülen bütün bölümler) son güne kadar 6 yaşındaki çocuk oyuncu çekimlere katılmamış. Bu nedenle Michael’ın ellerinin göründüğü sahnelerde çocuk oyuncu yerine yapımcı Debra Hill yer almış. Genç Michael’ın ellerinin o denli narin ve manikürlü olmasının nedeni de bu.
– Kadın başrol oyuncuları (filme göre lise döneminde olmaları gerekiyor) içinde sadece Jamie Lee Curtis gerçekten o döneme uygun yaşta.
– Michael’ın palyaço maskesi takması da maske fikriyle ilgili tasarılardan biriymiş.
– Jamie Lee Curtis çekimlerin ilk gününde kendi oyunculuğunu beğenmemiş ve filmden atılacağını düşünmüş ama aynı gün Carpenter’dan aldığı bir telefon ile tebrik edilmiş.
“Marion Chambers” karakterinin adı Psycho filmindeki iki karakterin adı ve soyadının birleşiminden oluşuyor.

Pink Flamingos (1972)

– Çekimler sadece haftasonu yapılmış çünkü haftaiçinde yönetmen John Waters film için para kazanıyormuş.
David Lochary ve Mink Stole renkli saçlarına kendileri karar vermiş ve boyamışlar.
Divine, market çekimlerinde film gereği hırsızlık yaparken bunun gerçek olduğu sanılmış ve neredeyse tutuklanıyormuş.

 

 

 

 

 

Suspiria (1977)

Helena Markos‘u canlandıran kişinin adı jenerikte geçmiyor, bu kişi Dario Argento’nun Roma’da tanıştığı 90 yaşında bir kadınmış.
Dario Argento bu filmi gerçek bir hikayeden ilham alarak çekmiş. Senaryo yazarı Daria Nicolodi‘nin büyükannesi bir Alman müzik akademisinden burda witchcraft etkinlikleri yapıldığını anlayınca ayrılmış.

 

 

 

 

 

 

İpek Çakır

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni