iyiköfüfilm

1
May
2015

Gosti iz galaksije (1981)

Bilimkurgu Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Gosti iz galaksije(1981)posterDubrovnik. Robert, kız arkadaşı Biba’yı dehşete düşürecek düzeyde bilim kurgu filmlere takıntılı dalgın bir adamdır. Arkana galaksisinden gelen süper güçlere sahip üç uzaylı hakkında bir hikaye yazmaktadır; Andra adında dişi bir android ve iki çocuğu: Targo ve Ulu. Bir gece yakınlardaki bir adaya davet edilir ve uzaylılarla tanışmasıyla şoke olur -Andra, Targo ve Ulu, tam olarak onun hayal ettiği gibi. Zihninin objeler ve yaratıklar yaratabildiğini düşünür. Bu durum ona inanmayan çok sayıda kişiyle sorunlar yaşamasına neden olur ta ki Biba onun hikayesini doğrulayana kadar ve turistler kalabalıklar halinde merak içinde adaya akın etmeye başlar. Uzaylılar Robert’in evinde kalmaya başlar ve komşusu, fotoğrafçı Toni onların fotoğraflarını çekmek ister. Daha sonra uzaylı evcil hayvan Mumu birkaç kişiye saldırır ve onları öldürür ve Robert onlarla birlikte dünyayı terk etmeye karar verir.

ABD dışında çevrilen bilim kurgu filmleri nadir rastlanan bir deneyimdir ama Hırvatistan (o zamanın Yugoslavyası) ve Çek Cumhuriyeti’nde (o zamanın Çekoslovakyası) çevrilen – bilim kurgu filmleri ise daha da nadir bir ilgi kaynağıdır. Kült filmlerden biri olan “Guests from the Galaxy” en tuhaf şeylerden biri: tavsiye etmek imkansız ama o kadar çok sayıda aşırıya kaçan, cesur, deli ve sürreal anlara sahip ki görülmesi gereken bir film çünkü böyle bir şey daha önce Hırvatistan’da denenmemişti. Filmin başları iyi ve Robert’in yayınlanmamış hikayesinden uzaylılarla karşılaştığı bilim kurgu unsurlar etrafında dönmesiyle hayal gücüne hitap ediyor –filmin kahramanı onları incelerken android kadın Andra ve iki uzaylı çocuğunun bir uçurum üzerinde duruyor olmalarında özel bir şeyler var. Hem UFO’nun parıldayan mavi bir küre şeklinde betimlenmesi hem de Robert’in Andra’ya beş defa dokunduğu ve her seferinde sahnenin bir saniye boyunca “donduğu” ve arka planda bazı yeşil renklerin göründüğü sahnede olduğu gibi özel efektler şaşırtıcı derecede iyi.  Benzer şekilde, tıpkı bir güvenlik görevlisinin gece saatlerinde uzaylılar tarafından kaçırıldığını iddia ettiği ve sonra da bir çocuğun onlara “UFO” denildiğini söylediği ve bir dinleyicinin “Evet, sonra da yanı başında boş bir şişeyle uyandın” dediği sahnede olduğu gibi arada sıra iyi esprileriyle film birkaç artı puan daha almayı başarıyor.

Ne yazık ki her iyi espriye karşılık bir de kötü espri var. Yönetmen Dusan Vukotic animasyon konusunda ünlü bir kişiydi ama bu dönemin teknolojisiyle film bir çizgi filmi andırıyor ve bu da filmin vermeye çalıştığı hissi mahvediyor ve ayrıca yazarın kendisi de ne anlatmak istediğini bilmiyormuş gibi görünüyor. Örneğin, Andra Robert’e el sallıyor ama Targo gözlerinden bir lazer ışını çıkararak Andra’nın orta parmağını havaya uçuruyor (?). Andra kendisini onarıyor ve Targo’nun parmaklarına vurmak için bir lazer kırbaç kullanıyor. 30 kadar turistin bir mağara içerisinde uzaylıları aradıkları ve daha sonra da uzaylıların onların silah taşımadığını görebilmeleri için soyunmak gibi “parlak bir fikre” vardıkları sahne üzerine zeka harcanmamış ve 2 metre uzunluğunda bir evcil hayvan olan dev Mumu’nun bir partideki insanlara saldırdığı, bazılarının kafasını kopardığı sahne de filmin saçma ruh halini güçlendiriyor. Gerçeklikten hayal dünyasına kaçış temasının yansımaları hissediliyor, hikaye cesur ve Dubrovnik’teki mekanlar her zaman iyi ama “Ziyaretçiler” uyduruk bir çalışmanın eseri ve dağınık bir film  sonunda ‘suçluluk veren bir zevke’ ve anlaşılmaz bir tuhaflığa dönüşüyor ama genellikle Andra rolündeki Ksenija Prohaska’nın büyüleyici performanıs etrafında dönen bazı çarpıcı anlara da sahip.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Gosti iz galaksije (1981)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni