iyiköfüfilm

6
Şub
2013

Found (2012)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

found(2012)Yönetmen Scott Schirmer’ın geçtiğimiz yıl bitirmiş olduğu Found, baya baya bomba bir yapım! İnternet üzerinden tesadüfen denk geldiğim 2012 yapımı Found, aslında Todd Rigney yazarlığında bir roman uyarlaması! Yönetmen Scott Schirmer’in bu filme bulaşması ise; romanı kazara okuyup çekeceği film için ideal senaryoya sahip olduğunu düşünmesi… Daha sonra hemen yazarla iletişime geçen Schirmer, romandan pek bir şey değiştirmemiş. Eklediği tek şey bir gaz maskesi! Film içinde film bulunduran Found, beşe giden (12 yaşındaki) bir çocuğun abisinin katil olduğunu öğrenmesi üzerine yaşadığı psikoloji ve sorunlar…

On iki yaşındaki Marty’nin korku filmlerine olan sevgisi, hayatının o türe evrilmesine kadar sürer. Açılışta Marty’nin ağzından aktarılan hikaye; etrafı karıştırırken kimseye yakalanmayan Marty (Gavin Brown), arkadaşları tarafından şiddete maruz kalan, hor görülen, yalnız bir çocuktur. Beşinci sınıfa giden Marty’nin ev ile okulu arasında git-gel ilişkisindeki zıtlık ile aile bireylerinin eşyalarını karıştırıp sırlarını açığa çıkarma merakına odaklanılan filmde; yine aynı şekilde Marty her zamanki keşfine çıkmıştır. Annesinin eski erkek arkadaşından gelen mektupları sakladığı kutunun, babasının eski porno dergilerinin ve en son abisi Steve (Ethan Philbeck)’in dolabındaki kesik bir kafanın olduğu bowling çantasının bilincinde olan Marty, aynı soğukkanlılıkla hikayesini anlatmaya devam eder. Örgüde devamı gelen ırkçılıkla ilgili taşlamalar arasında Marty’nin okuldaki hemen hemen tek ve en yakın arkadaşı olan David (Alex Kogin) ile pek sağlam olmayan ilişkileri, David’in Marty hakkındaki düşüncelerini açıklamasıyla tetiklenir. Birbirlerini gaza getirmeleriyle birlikte evde korku filmi izlemeye karar veren ikili, filmin sonuna doğru Marty’nin ‘Headless’ filmindeki olaylarla abisi Steve arasındaki benzerliği farketmesiyle büyüyen korkusunun arkadaşı David tarafından alay konusu olmasıyla büyür. David’in bu durumla dalga geçmesiyle Marty sonunda dayanamayıp abisinin bowling çantasındaki sırrını açığa çıkarır. Bundan sonrası herkes için büyük bir kabusa dönüşür.

Çok erken yaşlarda yönetmenliğe başlayan Scott Schirmer’ın ilk filmi “Boy In The Making” 90-100 dakika arası bir şeyken 40-30 dakikası kesilmiş. Burada da süreyi kararında kullanan yönetmen senaryoya bağlı kaldığı süre boyunca aynı zamanda, 1980 yapımı William Lustig yönetmenliğindeki Maniac’a saygı duruşunda bulunmayı ihmal etmemiş. Filmle ilgili beni heyecanlandıran o kadar fazla ayrıntı var ki! Şöyle bir yerden başlamam gerekirse Marty’nin komodininin üzerinde duran The Horror Hall Of Fame kitabı mı desem, yoksa evlerinin garajında bulunan şöyle bir iki saniye bile göremediğimiz X-Files afişinin haricinde Black Lagoon çakması(kostüm daha iyi tabi ki!) canavarla ortada dönen film içindeki film olan ‘Deep Dwellers’ yapımından mı bahsetsem?! Filmde kullanılan kan ve şiddet, artı olarak da sesler o kadar iyi ki! 8,000 dolarlık düşük bütçesi ile yaklaşık olarak yedi ay düzeltilmeye uğraşılan Found, yönetmenin bir röportajında bahsettiği arkadaşı (adı başka bir yerde geçmeyen) Leya Taylor’ın Canon 7D ile çekmeye karar vermeleriyle birlikte ortakları Damien Wesner işbirliğinde gerçekleşmiş. Sağlam iş çıkaran Marty rolündeki Gavin’in psikolojisini motamot yansıtan suratına yapılan keskin zoomlar, kamera açıları ve Clockwerk Creature Company tarafından hazırlanan maskeler ve efektler çok başarılı! Oyunculukların genel olarak başarılı olduğu yapımda, Gavin Brown (Marty) ve Ethan Philbeck (Steve) ilk oyunculuk deneyimlerini sergilemişler. Sona doğru şiddet-gore dozunun iyiden iyiye arttığı Found’daki birkaç ayrıntı ise;

1.Uncle Sam ve Death Rattlers göndermeleriyle birlikte hikaye Amerika Indiana’da (çeşitli yerlerinde) geçiyor.

2.(Yönetmenin internet üzerinden bahsettiği) Marty ile David’in kasette izledikleri Headless filmindeki katilin kafası için üç galon sahte kan boca edilen Shane Beasley’in asıl görevi, filmdeki abi Steve’in rolüne daha iyi adapte olmasını sağlamakmış.

3.Kasette izledikleri diğer film olan tamamen kurgusal Deep Dwellers için iki gün harcanmış.

4.Latex kostümü tasarlayan Arthur Cullipher işi olan Black Lagoonumsu yaratığın kostümü de hesaba katılınca Deep Dwellers aynı zamanda Found filmi içindeki en pahalı bölüm olmuş.

5.Latex kıyafette kullanılmak zorunda kalınan yapışkan maddenin kalıntıları hala yönetmen Schirmer’ın arabasının üstündeymiş.

2013 Ekimindeki gösterimden sonra da dağıtıma girmesi planlanan Found, Madison Horror Film Festivali’nde en iyi yönetmen ve en iyi efekt ödüllerini kapmış kaçırılmaması gereken enfes bir yapım!

Yağmur Özdemir

found2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni