iyiköfüfilm

16
Şub
2009

Flatliners (1990)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Bugün ölmek için güzel bir gün…

flatliners1180’li yılların Cult filmi The Lost Boys’un da yönetmenliğini yapan Joel Schumacher’ın yaptığı film dönemin iz bırakan ilginç yapımlarından biri. Çağlar boyunca en çok merak edilen konulardan biri olan ölümden sonra hayat var mı sorusu üzerine kurulu bir yapım  Flatliners. Dönemin korku filmi sever gençliği üzerinde derin izler bırakan filmlerden biri. Zira film Tv’de defalarca oynamasına rağmen ben ve çevremdeki bir çok insan hala filmi sıkılmadan izleyebilmekte. Filmimize dönecek olursak yukarıda da belirttiğim gibi film ölümden sonraki yaşam ve bu dünya da işlediğimiz suç(günah)ların  cezasız kalıp kalmayacağı üzerine kurulu.

Filmimiz beş tıp öğrencisi çevresinde şekillenmiş. Fikrin çılgın mucidi Nelson (Keifer Sutherland), güzel fakat gizemli Rachel (Julia Roberts) , cool adamımız David (Kevin Bacon), seks düşkünü Joe (Wiliam Baldwin)  ve kendi halindeki Randy (Oliver Platt). Kahramanlarımız Nelson’un çılgın deneyi için bir araya gelirler. Nelson kalbini belli bir süre durdurur ve diğer tarafa şöyle bir gidip gelir.Bu fikir diğer 4 kişiyi de heyecanlandırır.  Hatta aralarında deneyimin süresini uzatmaya varan rekabet yaşanır. Fakat Nelson deneyle ilgili bazı ilginç deneyimler yaşamaktadır ve bunları arkadaşlarından gizler. Çünkü bu kısa  ölüm deneyimleri sırasında deneyimi yaşayan kişi geçmişteki günahlarını gerçek hayata taşır ve beş tıp öğrencisi geçmişleri ve günahları ile acı bir yüzleşme yaşamak zorunda kalır.

Filmde yönetmen Joel Schumacher  deneyin yapıldığı yerde ağırlıklı mavi renkte olan Gothic bir atmosfer yaratmış. Özellikle kahramanlarımızın öteki tarafı ziyaretleri  ve günahlarıyla yüzleştiği sekanslar  çok etkileyici. Bunun yanında film bize  açıkça dinle ilgili bir şeyler söylemeye çalışıyor. Bunu en belirgin olarak  ateist olduğunu bildiğimiz Nelson’un bir sahnede tanrıya günahları için dua etmesinde görüyoruz.

Flatliners tipik bir korku filmi değil. Herhangi bir alt korku türü kategorisine de girmeyecek nitelikte kendine ve dönemine ait özgün bir iç hesaplaşma filmi.

flat2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni