iyiköfüfilm

4
May
2012

Final Girl Klişesi

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

Laurie Strode utangaç bir kızdan Halloween’daki becerikli bir kahramana dönüştüğünden beri, slasher filmlerinde yalnız kadının hayatta kalan son ve tek kişi olması bir klişe haline gelmiştir. Tabi bazı durumlarda bu Final Girl (son kız) klişesi çok nadir de olsa yerini Final Boy karakterine de bırakmıştır.

Halloween da dahil olmak üzere Friday the 13th, A Nightmare on Elm Street, Scream, Final Destination, The Texas Chain Saw Massacre (ve remake filmi), I Know What You Did Last Summer, Hellraiser, Alien, The Strangers, The Ring, The Grudge, Terror Train, Event Horizon ve Resident Evil gibi ilk akla gelen korku filmlerinde kullanılan bu klişe, terim olarak ilk defa Carol J.Clover’ın 1992 yılında yazdığı “Men, Women, and Chainsaws: Gender in the Modern Horror Film” adlı kitabında yer aldı.

The Final Girl ya da kısaca FG diyebiliriz buna çoğunlukla ölüme mahkum olan arkadaşlarının aksine bakiredir. Utangaç fakat becerikli ve cesur bu kız, kapanışta hayatta kalabilmek adına girdiği mücadelede kedi-fare oyunu oynar. Genellikle bu “Final Girl” ümüz slasherlarda rolü çoğunlukla geleneksel bir karakteri olan erkek kahramandan devralır. Katil ve “Final Girl” arasındaki mücadele ise bütün erkek karakterlerin bir bir yere serilmesiyle başlar. Son kalan kız ise sıklıkla çığlık atmaktan pek hoşlanmasa da, kurtulmak için elinde ya bir elektrikli testere vardır ya da arabanın anahtarları olmadığı halde düz kontak yaparak arabayla kaçar.

Slasher filmlerindeki eğilimin aksine bazı FG’ler ise (The Dorm That Dripped Blood filmindeki gibi) mücadelelerini tüm film boyunca verirler. Kaderin acımasız ama ironik bir oyunuyla, bitiş çizgisine vardıkları anda düşerler. Her ne kadar son ana kadar tek parça halinde kalmayı başarsa da ne yazık ki finale kadar yaşayacağına dair bir garanti yoktur.

Bu becerikli, sempatik ve genellikle androjen “Final Girl” hem erkek hem de kadın izleyiciye hitap eder.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • m.volkangenc
  4 May 2012 21:29

  korku filmlerini finalleri icin seviyorum dersem yanlis olmaz.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni