iyiköfüfilm

20
May
2014

Eurocine

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

eurocine_movies2

Eurocine, 1937 yılında kurulan ve yöneticiliği Marius Lesoeur tarafından yapılan, Paris kökenli bir film şirketi. 30’lı yılların sonunda Lesoeur karnaval endüstrisi içinde atlı karınca kiralarken savaş sonrasında bu deneyimi ona başka kapılar açtı.

Sonunda, Marius Lesoeur Eurocine için popüler filmler üretmeye başladı ve 1957 yılında da şirketin sahibi oldu. Fransız film endüstrisi ve dağıtımındaki değişiklik ile Lesoeur diğer Avrupa ülkelerinden de fon ve kaynak aramaya başladı. Juan Fortuny, Sergio Newman ve Eduardo Manzanos gibi İspanyol yapımcılarla birçok ortak yapıma imza attı.

Franco hükümetinin İspanyol sinemasındaki sansürünün fazla olduğu dönemde Lesoeur İspanyol partnerini bir Zorro filmi çekme konusunda ikna etti ve bu büyük bir cesaret örneği idi. Batı Amerika’da geçen bir film diğer Avrupalılar için de büyük bir olaydı. Zorro’nun başarısıyla birlikte Manzanos ve Lesoeur bir dizi western filmini hayata geçirdi.  İtalyan yapımcı Alberto Grimaldi ise ikinci Zorro filmi için Manzanos ve Lesoeur’a katıldı. Bu ilk Avrupalı western örnekleri “spaghetti western” olarak bilinen filmlerin öncüleriydi. eurocine_movies1

60’lı yılların başından itibaren Eurocine’i Marius Lesoeur’un oğlu Daniel yönetmeye başladı. Günümüzde de hala şirketin yöneticiliğini üstlenen Daniel’in Eurocine’i devralmasıyla birlikte sinemanın da daha hoşgörülü olmasından dolayı Eurocine erotik filmler üretmeye başladı. Fakat hardcore filmlerin de yasallaşmasıyla birlikte erotik film pazarı biraz sekteye uğradı ve şirket korku ve fantastik filmlere yöneldi.

80’li yıllarda ise uluslarası film pazarındaki değişiklik ile Eurocine Amerikalı aktörlerle çalışmaya başlayarak bu filmleri Amerika pazarına dağıtmaya başladı. Ayrıca eski filmleri tekrar piyasaya sürerek yeniymiş gibi pazarlama konusunda oldukça iyilerdi.

Son yıllarda ise Avrupa’dan çoğunluğu prestijli film festivallerinde gösterilen yapımları da kataloğuna ekleyen şirket, aynı zamanda kült haline gelmiş birçok filmi de bünyesinde barındırıyor.  En ünlü Eurocine prodüksiyonlarından biri olan The Awful Dr. Orloff ise Jess Franco’nun yönetmenliğinde şirket tarafından yeniden yapılmak üzere.  Jess Franco’nun şirketle ilişkisi 1961 yılında bu filmle başlamış olup bu işbirliği tüm kariyeri boyunca devam etti.

Temel olarak popüler pazarı hedef alan Eurocine, düşük bütçeli film yapımcılığını ve dağıtıcılığını üstlenmiştir. Şirketin yapımcılığını ve dağıtımını yaptığı film türleri genellikle korku, gerilim ve seks ağırlıklıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şirketin çalıştığı yönetmenlerin arasında Jess Franco yer alırken oyuncular arasında da Howard Vernon, Lina Romay, Richard Harrison, Al Cliver, Christopher Mitchum, Mark Hamill, Chuck Connors ve Christopher Lee yer alır. 60’lı yıllardan 80’li yıllara kadar altın çağını yaşayan Eurocine, her ne kadar ciddi Fransız izleyici tarafından kötü bir üne sahip olsa da Fransız sinemasının bir dönemine imza attığı aşikar. 2013 yılında Eurocine hakkında yapılmış bir belgesel de bulunmakta.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni