iyiköfüfilm

Grindhouse filmleri içerik, oyunculuk ve daha bir çok yönden izleyiciler için enteresan olmalarının yanında bir de haklarında çok fazla bilinmeyen kimi gerçekler var. Bunlardan bazıları yapım sırasında bazıları da yapımdan ve gösterimden sonra ortaya çıkmış. İşte bunlar arasından seçtiklerim : (daha&helliip;)


6
Şub
2011

Tura Satana

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Tura Satana, 1938 doğumlu Japon asıllı Amerikalı oyuncu ve dansçı. Russ Mayer’in1965 yılında yönettiği kült film Faster, Pussycat! Kill Kill filmindeki Varla rolüyle adını duyurdu.

Satana, Hokkaidō, Japonya’da dünyaya geldi. Tam bir melez olan Satana’nın babası yarı Japon yarı Endonezyalı bir sessiz sinema oyuncusu annesi ise yarı Kızılderili yarı Britanyalı bir sirk sanatçısıydı. 2. Dünya savaşı sona erdikten sonra Leone Pine, California’daki Manzanar kampından (Japonların tutulduğu) ailesiyle birlikte Chicago’ya taşındı.

Tura, gerçekten mükemmel bir öğrenciydi. Göğüsleri erken yaşlarda büyümeye başladığından okulda ve günlük yaşamda oldukça dikkat çekiyordu. Bir gün okuldan eve dönerken 5 kişilik bir grubun tecavüzüne uğradı. Fakat tecavüzcüleri asla cezalandırılmadı. Ta ki Satana dövüş sanatlarına ilgi duyup intikamını alana kadar.

Tura daha sonra başka bir okula kayıt yaptırdı. Burada bir çeteye katıldı ve çetenin liderliğini yaptı. Daha sonraki yıllarda Psychotronic Video magazine verdiği röportajda çeteye katılmasının nedenini “Deri motor ceketleri, jean pantolonlar ve botlar giymenin oldukça keyifli” olduğunu söyleyerek açıkladı. Tura Hernando, Mississippi’de henüz 13 yaşındayken evlendi. Evlendiği eşinin de yaşı henüz 17 idi.

Evlendiği yıl Tura Los Angeles’a taşındı ve yaşını olduğundan büyük gösteren sahte bir kimlikle barlarda blues söylemeye başladı. Başarısız olunca da modelliğe geçiş yaptı. Harold Lloyd tarafından çıplak pozları çekildi. Daha sonra Lloyd, Tura’ya oldukça fotojenik olduğunu ve sinemaya atılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. Fakat Tura aşırı makyaj yüzünden yaşadığı cilt problemleri sebebiyle Chicago’ya ailesinin yanına döndü ve burada bir striptizci olarak dans etmeye başladı. Burada oldukça başarılı bir dansçı oldu ve eyalet eyalet bütün ülkeyi gezdi. (daha&helliip;)


17
Eyl
2009

Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

faster-pussycat-kill-killFaster, Pussycat!Kill!Kill! yönetmenliğini Russ Meyer’in yaptığı, senaryosu ise yine Russ Meyer ve Jack Moran’a ait 1965 yapımı bir istismar filmi.

Billie (Lori Williams), Rosie (Haji) ve Varla (Tura Satana) macera arayan üç dansçıdır. Çölde araba yarışları sırasında Tommy (Ray Barlow) ve kız arkadaşı Linda (Susan Bernard) ile tanışırlar. Tommy’i öldürdüktan sonra kız arkadaşı Linda’ya çeşitli işkenceler yaparlar. Gittikleri bir benzin istasyonunda yaşlı bir adam (Stuart Lancaster) ve oğluna (Dennis Busch) rastlarlar. Kızların yaşlı adamın sahibi olduğu çiftliğe gitmesiyle macera başlar.

Russ Meyer’in bu siyah beyaz kadına şiddeti içeren filmi gösterildiği 1965 yılında izleyici üzerinde çok da büyük bir etki yapmamıştı. Meyer, 1959 yılında yaptığı The Immoral Mr.Teas ile büyük bir çıkış yapmış, 1968 yapımı Vixen’in başarısı ile de herkesçe tanınan bir isim haline gelmişti. Bu iki önemli filmin arasında kalan dönemlerde yaptığı filmler, bazıları yaptığı en iyi işler arasında olsa da izleyici üzerinde çok fazla etki yaratmayı başaramadı. Fakat Faster, Pussycat!Kill!Kill! Meyer’in en iyi işlerinden birisi. Gerçek bir kült film olarak popüler kültürün önemli bir ürünü olan bu film için John Waters 1981 yılında yazdığı otobiyografisi Shock Value’da : ‘Faster, Pussycat!Kill!Kill! hiç şüphe yok ki şimdiye kadar yapılmış en iyi film. Bundan sonra da ondan daha iyi olacak başka bir film yapılamayacak.’ diye yazmış. Waters’a göre Russ Meyer seks filmlerinin Einstein’ı. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni