iyiköfüfilm

21
Kas
2011

Yes, Madam (1985)

Dövüş Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Yes, Madam aka. Huang jia shi jie, yönetmenliğini Corey Yuen’in yaptığı, başrollerinde Michelle Yeoh ve Cynthia Rothrock’un oynadığı 1985 yapımı bir Hong Kong aksiyon filmi. Film Yeoh’un ilk büyük rolü, Rothrock’un ise ilk dövüş sanatları filmi. Filmde ayrıca Dick Wei, Tsui Hark ve filmin yapımcısı Sammo Hung da yer alıyor. Ayrıca film, In the Line of Duty serisinin ilk filmi. Hong Kong’lu film stüdyosu D&B Films’in yapımcılığını yaptığı film serisi kadınlar üzerine kurgulanmış 7 tane dövüş filminden oluşuyor. 1985 ve 1991 yılları arasında yapılan filmlerin ilki Yes, Madam, daha sonra ise sırasıyla Royal Warriors (1986), In the Line of Duty III (1988), In the Line of Duty IV (1989), Middle Man (1990), Forbidden Arsenal (1991) ve Sea Wolves (1991) geliyor.

Filmin konusu oldukça basit, fakat bunun yanında aksiyon sahneleri de bir o kadar başarılı. Filmin başrol oyuncularından Michelle Yeoh ya da bilinen diğer adıyla Michelle Khan aslında tahmin edilenin aksine bir dövüş ustası değil, bir dansçı. Dövüş sanatlarını sonradan öğrenen oyuncu, filmlerindeki dövüş sahnelerindeki başarısını dansçılık kabiliyetlerine borçlu. Jackie Chan ve Jet Li’nin filmlerinin de içinde olduğu 20 kadar filmde oynayan güzel oyuncu, özellikle 2000 yapımı Crouching Tiger Hidden Dragon ve 2005 yapımı Memories of a Geisha filmleriyle kariyerinin zirvesine ulaştı. (daha&helliip;)


24
Nis
2010

Hong Kong Aksiyon Sineması

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Hong Kong aksiyon sineması, Hong Kong film endüstrisinin dünya çapındaki ününün temel kaynağıdır. Hollywood, Çin öykülemesi ve estetik birtakım geleneksel akımları harmanlayarak kültürlerarası yüksek albenisi olan bambaşka bir kültürel farklılık yaratır. Son yıllarda, Amerikan ve Avrupa yapımı aksiyon filmlerinin Hong Kong film türlerinden büyük ölçüde etkilenmesiyle birlikte bu akım bir bakıma tersine dönmüştür de denilebilir.

İlk Hong Kong aksiyon filmleri, mistisizm ve eskrime ağırlık veren wuxia türünü benimsemişlerdi. Ancak bu eğilim 1930’larda politik nedenlerden ötürü durmuştur. Yerini, halk kahramanı Wong Fei Hung ile özleşmiş ve izleyenlere dünyadan gerçekçi kesitler sunan silahsız Kung fu’ ya bırakmıştır. Shaw Brothers film stüdyosunun herkesçe bilinir kılan daha cesur Kung fu filmlerinin doğuşunun hemen ardından, savaş sonrası kültürel çalkantılar fazlaca akrobatik şiddet içeren ikinci bir Wuxia dalgasının yaşanmasına neden olmuştur. 1970’ler ise uluslar arası star Bruce Lee’nin yükselişi ve ani ölümüne tanıklık etmiştir. Aynı başarıyı, 1980’lerde Jackie Chan yakalamıştır. Komedi, tehlikeli sıçrayışlar ve aksiyon filmlerinde modern kent yaşamının konu edilmesi onun sayesinde popülerlik kazanmıştır. Ve tabi bir de kendine özgü Wushu yetenekleriyle tüm Batı ve Doğu’yu kendine hayran bırakan Jet Li’den bahsetmeden olmaz. Tsui Hark ve John Woo gibi yaratıcı yönetmenler ve yapımcıların da farklı türleri (örneğin; silahların kullanıldığı filmler, üçlemeler ve doğaüstü temaları) sinemaya kazandırdıklarını vurgulamak gerekir. 1990’larda Hollywood’un önde gelen karakterlerinin çıkışı ile film endüstrisinin ani çöküşü aynı zamana denk gelmektedir. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni