iyiköfüfilm

12
Mar
2013

La Cabina (1972)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

la_cabina1Akdeniz üniversitesi Sinema Topluluğu’nun bu yıl 3.sünü düzenledikleri Kısa Film Günleri’nde İyi “Kötü Film” olarak bizim seçtiğimiz kısa da La Cabina idi. La Cabina TV için yapılmış, İspanyol yapımı bir korku filmi. 35 dakikalık süresiyle kısmen uzun bir kısa olan La Cabina, filmin sonuna kadar izleyicinin ilgisini üzerinde tutmayı başarıyor ve kesinlikle hiç sıkmıyor. Filmin bitiminde filmi izleyen üniversiteli toplulukla yaptığımız kritiklerden de bunu rahatlıkla anladık.

La Cabina’nın Türkçe kelime anlamı “telefon kulübesi” ve film bir telefon kulübesinde geçiyor.  Filmin açılış sahnesinde bir kamyonetin arkasında getirilen bir telefon kulübesinin, parkın orta yerine getirilmesi ve oraya yerleştirilmesini izliyoruz. Oğlunu okula götüren bir baba görüntüye giriyor ve bu baba oğul parkın ortasına yerleştirilen bu kulübenin farkına varıyorlar. Her ne kadar çocuğun daha fazla ilgisini çekse de, oğlunu okula bırakıp geri dönerken kulübenin kapısını açık gören baba içeri girip telefonu kullanmak istiyor. İçeri girdikten hemen sonra kapının yavaşça kapanmasıyla adam içeride kilitli kalıyor.

La Cabina sadelik üzerine kurgulanmış bir film. Yönetmen, telefon kulübesine hapsolmuş bir adamın gerçeküstü hikayesini kara komedi gibi başlayıp kabusla sonlanan bir anlatımla beyazperdeye yansıtıyor. 2002 yılında izlediğimiz, yönetmenliğini Joel Schumacher’in yaptığı Phone Booth’un aslında çok da yeni bir fikir olmadığını ve bu filmden de esinlenmiş olabileceğini düşünmemek elde değil.

Tekrar La Cabina’ya dönecek olursak, film içerdiği zengin metaforlarla kalabalık içindeki yalnızlık ve yabancılaşma gibi kavramları ele alıyor. Kulübeye hapsolmuş adamın yaşadığı korku, umutsuzluk ve panik anlarını harika bir sinematografiyle izliyoruz. (daha&helliip;)


9
Tem
2011

Who Can Kill A Child? (1976)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Who Can Kill A Child? 2007 yılından sonra piyasaya DVD’sinin çıkmasıyla keşfedilen kült mertebesine erişmiş bir İspanyol korku filmi.

Narciso Ibanez Serrador’un yönetmenliğini yaptığı film İngiliz bir çiftin tatillerini geçirmek için gittikleri bir adada başlarından geçen dehşet verici olayları işliyor. “Who Can Kill A Child?” savaşın çocuklar üzerindeki etkisini gösteren belgesel tarzı görüntülerle başlıyor. Tatil için İspanyanın turistik bir kasabasını tercih eden çift aşırı kalabalıktan sıkılır. Bu sırada kasabanın plajına bir kadın cesedi vurur. Nereden geldiği belli olmayan bu cesedin ilk başlarda boğulmuş bir kadına ait olduğu sanılır. Fakat daha sonra ceset üzerinde bazı yaraların olduğu fark edilir. Sessiz bir tatil yapmak isteyen çiftimiz Almazora adındaki adaya gitmek için bir tekne kiralar. Adaya yaklaştıklarında onları son derece sevimli ada çocukları karşılar. Çiftimiz adada dolaşmaya başladıkça etrafta kimsenin olmadığını görür. İlk başlarda bunu adanın huzur verici dinginliğine bağlayan çiftimiz daha sonra adada tek gördüklerinin çocuklar olduğunu fark eder.

Film benim son zamanlarda izlediğim en rahatsız edici filmlerden biri oldu. Özellikle filmin müzikleri oldukça rahatsız edici ve adanın o tedirgin edici atmosferiyle oldukça uyumlu. “Who Can Kill A Child?” çok fazla şiddet sahnesi içermemesine karşın izleyiciyi tatmin ediyor. Özellikle başrollerde izlediğimiz ve bir çifti canlandıran Lewis Fainder ve Prunella Ransome oldukça başarılı oyunculuklar sergilemişler. Yaşadıkları tüm gerilimi izleyiciye sonuna kadar hissettiriyorlar. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni