iyiköfüfilm

15
May
2013

Viking İstilası

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

viking1

Dizi dünyasını takip edenlerin bildiği üzere History Channel yakın zamanda Vikings isimli bir dizi yayınlamaya başladı. Bu duruma binaen Vikingler’le alakalı birkaç filme genel olarak bir göz atalım dedim.

The Vikings (1958)

Einar, İngiliz kıyılarını yağmalayan bir Viking kabilesi reisinin oğludur. Eric ise bir köledir. Bir kadın yüzünden karşı karşıya gelen bu iki adam aslında kardeş olduklarını bilmemektedirler. 

Kirk Douglas ve Tony Curtis gibi döneminin en büyük iki yıldızını bir araya getiren film, dönemine göre oldukça görkemli bir yapım. Günümüz izleyicisini pek tatmin etmeyecek olsa da Vikinglere merakı olanların izlemesi icap eden bir film. Filmin bir sürprizi de anlatıcı olarak Orson Welles’in yer alması.  (daha&helliip;)


23
Eki
2011

Il sesso del diavolo (1971)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Ayhan Işık 70’li yılların başında L’amico del padrino (1972), La mano che nutre la morte (1974) ve Le amanti del mostro (1974) gibi İtalyan korku filmlerinde yer almıştır. İtalyan korku filmlerinde sinemamızdan sadece Ayhan Işık gibi bir Jönümüzün oynadığını düşünürken Il sesso del diavolo (1971) filmiyle Fikret Hakan’ın da karşımıza çıkması benim açımdan büyük bir sürpriz oldu. Bunu gördükten sonra filmi aramama rağmen maalesef filmin kayıp İtalyan korku filmleri arasında olduğunu öğrendim.

Fikret Hakan’ın uluslararası piyasadaki ilk filmi Roger Corman’ın yönetmenliğini yaptığı Target: Harry (1969) filmidir. Filmde küçük bir rolde oynayan Fikret Hakan oynayacağı bir sonraki uluslararası film olan You Can’t Win ‘Em All (1970) için de bir kapı aralıyordu. You Can’t Win ‘Em All’da Tony Curtis ve Charles Bronson gibi yıldızlarla izleyici karşısına çıkan Fikret Hakan daha sonra Columbia film şirketiyle anlaşır ve bir süre Londra’da yaşar.

İlerleyen dönemlerde bir Türk-İtalyan projesi olan Il sesso del diavolo filmiyle bir kez daha uluslararası piyasada yer alır. Filmde Fikret Hakan dönemin Avrupa piyasasında popüler olan Rossano Brazzi ve Sylva Koscina gibi isimlerle boy gösterir.

O dönemde avantür bir film olarak nitelendirilen Il sesso del diavolo tipik bir İtalyan Erotik-Korku filmidir. Tatil için Türkiye’ye gelen Andrea ve Barbara boğazda bir yalı kiralarlar. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni