iyiköfüfilm

8
May
2011

Nazisploitation Filmleri

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Nazisploitation: Nazi exploitation (ayrıca Nazisploitation olarak bilinir), İkinci Dünya Savaşı kurgusu üzerine çekilen, kötü Nazilerin sıklıkla esir kamplarında cinsel suçlar işledikleri, exploit ve sexploit filmlerin alt kategorisi bir türdür. Çoğu “hapisteki kadınlar”  üzerine kurgulanan bu filmlerin kurgusu, yüksek sadizm, vahşet ve aşağılama içeren şekilde ölüm kamplarına, Nazi genelevlerine kaymıştır. Bu türde çekilmiş en etkili isme sahip ve en kötü şöhretli film Kanada yapımı Ilsa, She Wolf of the SS (1974) isimli filmdir (ayrıca bu türün standartlarını belirleyen film olmuştur). Filmin sürpriz başarısı ve devam filmleri, çoğu İtalyan birçok Avrupalı film yapımcısının Nazi vahşeti üzerine onlarca film yapmalarına neden oldu. Ilsa ve Salon Kitty serileri başarılı yapımlar olurken diğer filmlerin çoğu gişe başarısızlığıyla sonuçlandı ve bu janr 1980’lerin ortasında ortadan kayboldu.

İtalya’da bu filmler “il sadiconazista” olarak bilinen dönemin bir parçasıydı ve Tinto Brass’ın Salon Kitty, Liliana Cavani’nin The Night Porter ve Pier Paolo Pasolini’nin Salò isimli filminden etkilenmişlerdi. Bu janrın göze çarpan yönetmenleri Paolo Solvay (The Beast in Heat olarak bilinen La Bestia in Calore, SS Hell Camp), Cesare Canevari (Last Orgy of the Third Reich olarak bilinen L’ultima orgia del III Reich) ve Alain Payet (Hitler’s Lust Train, Love Train for The SS olarak bilinen) idi ve hepsi 1977’lerdendi. (daha&helliip;)


8
Kas
2010

Bottom (TV Series 1991–1995)

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Bottom şimdiye kadar izlediğim en eğlenceli ve en vahşi komedi dizisi. Tekrar tekrar izlediğim bölümlerde bile ilk seferindeki gibi karnıma ağrılar sokan bu dizinin ancak buraya yakışacağını düşünerek geniş bir incelemesini yazmaya karar verdim.

Dizi, aynı evi paylaşan Richard Richard ve Edward Elizabeth Hitler adlı iki en yakın ‘düşman’ı anlatıyor. Genellikle iki kişinin tek mekânda, seyirci önünde oynadığı bölümlerden oluşsa da bana kalabalık kadrolu, karışık olay örgülü komedi dizilerine veya Friends gibi yapmacık, en büyük sorunların bile bir bölümde çözülebildiği dizilere göre her yönden üstün geliyor. Dizi bel altı ve cahil gibi görünen esprilerden oluşsa da dizinin senaryosunu yazıp oynayan Rik Mayall ile Adrian Edmondson’ın kökten yetişme tiyatrocular olması, canlandırdıkları karakterlerin ve uyguladıkları çizgi filmvari şiddet eylemlerinin gerçekçi ve son derece eğlenceli görünmesini, dolayısıyla dizinin çok ince zeka temellerine –ve esprilerine- oturtulmuş olmasını kanıtlıyor. İşin ilginç tarafı izlediğim kamera arkası görüntülerinde stüdyoda izleyici olarak bulunan yaşlı yaşlı teyzelerin bile Eddie’nin “Fancy a fuck?” dediği zaman utanıp sıkılmadan kahkahalarla gülmesi. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni