iyiköfüfilm

27
Şub
2010

Paranoid (2000)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Paranoid, Stephen King’in 1985 yılında yayımlanan Skeleton Crew isimli kısa hikaye antolojisinde geçen, 100 satırlık Paranoid: A Chant adlı şiirinden beyaz perdeye uyarlanmış bir kısa film. Yönetmenliğini Jay Holben’in yaptığı, başrolünde ise Tonya Ivey’in oynadığı 8 dakikalık, 2000 yapımı film bir “Dollar Baby”.  Dollar Baby terimi Stephen King tarafından ortaya atılmış, kısa hikayelerinin $1 karşılığında seçilmiş film yapımcıları ve öğrencileri tarafından sinemaya adapte edildiği kısa filmler ve filmi yapan kişi için kullanılır. Filmlerin bütçeleri birkaç yüz dolar ile 60000 dolar arasında değişmektedir ki bu en yüksek bütçeye sahip olan film ise Umney’s Last Case’dir. Dollar Baby’ler Stephen King’in koyduğu kurallar gereği ticari bir iş değildir, fakat Paranoid yine Stephen King’in izni ile sınırlı bir süre için 2002 yılında internette yayınlanmış, yine King’in izni ile DVD’si piyasaya sürülmüş ilk Dollar Baby’dir.

Filmde şiirde geçen bütün satırlara yer verilmiş. Açılış sahnesi, harabe, isimsiz bir motel odasında, isimsiz bir şehir ve belirsiz bir zamanda geçmektedir. Deliliğin son safhasında bir kadın odanın bir köşesine sinmiş dışarıda onu izleyen, dinleyen ve öldürmek isteyen birilerinin olduğunu düşünmektedir. Bu düşünce adeta bir saplantıya dönüşmüştür. Odanın bütün duvarları gazetelerin cinayet haberlerinin kupürleriyle kaplıdır. Beş yüz sayfadan oluşan beş yüz tane günlüğü vardır ve bu günlüklere başından geçen, kendine göre kötü olayları not almaktadır. Kadının paranoyaklığı o kadar üst seviyededir ki günlükte garsonun yemeğine tuz yerine arsenik koyduğunu düşünür, ellerini sürekli dezenfekte etmektedir. Peşindeki kişileriyse devletin gizli güçleri olduğunu düşünmektedir. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni