iyiköfüfilm

Sweet Sweetback’s Baadasssss Song, yönetmenliği, yapımcılığı, senaryosu ve müzikleri Melvin Van Peebles’e ait 1971 Amerika yapımı bağımsız bir drama filmi. Aynı zamanda filmin oyuncu kadrosunda da yer alan Mario Van Peebles’ın babası olan Melvin Van Peebles, filme yaptığı bunca katkının yanı sıra oyuncu olarak da karşımıza çıkıyor. Filmde Afro-Amerikan fakir bir adamın beyaz otoriteye karşı verdiği mücadele konu alınıyor. Filme hiçbir yapım şirketinin finansal açıdan katkıda bulunmaması üzerine, Van Peebles filmi kendi imkanlarıyla yaklaşık 19 günlük bir zamanda çekiyor. Hatta filmin bitebilmesi Bill Cosby 50000$ borç vererek Van Peebles’e yardımcı oluyor.

Genç bir Afro-Amerikan olan yetim Sweetback (Mario Van Peebles)1940’lı yıllarda bir genelevde havlucu olarak çalışmaya başlar. Burada çalışan bir fahişeyle bekaretini kaybedince, fahişe kendisine büyük penisi ve seksteki başarısı sebebiyle Sweet Sweetback ismini takar. Büyüyüp bir yetişkin olduğunda (Melvin Van Peebles) ise genelevde seks show yapmaya başlar. Bir gün geneleve polisler gelir ve Sweetbeck’in patronu Beetle’la (Simon Chuckster)görüşürler. Siyah bir adam öldürülmüştür ve siyah toplumun baskısıyla bir şüpheli bulmak zorundadırlar. Bunun üzerine Sweetback’i gözaltına almayı ve birkaç gün sonra serbest bırakmayı teklif ederler. Patron Beetle bunu kabul eder ve Sweetback gözaltına alınır. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni