iyiköfüfilm

26
Ağu
2014

Brainstorm (1983)

Bilimkurgu Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Brainstorm_1983_posterGörsel Efekt Sanatçısı olarak iyi filmlere imza atmış olan Douglas Trumbull‘ın yönetmenliğini yaptığı Brainstorm (1983) adlı kült bilimkurgu filminin kadrosunda Christopher Walken (Michael Brace), Natalie Wood (Karen Brace), Louise Fletcher (Lillian Reynolds), Cliff Robertson (Alex Terson) gibi oyuncular yer alıyor.

Bilim adamı olan Michael Brace ve Lillian Reynolds, başkalarının deneyim ve duygularını kafalarına şapka gibi taktıkları bir aletle hissedebildikleri bir icat üzerinde çalışmaktadırlar. Duygu ve deneyim aktarımı sağlayan bu alet çok büyük olduğu için daha kullanışlı ve küçük hale getirebilmeleri için Alex Terson’dan yardım isterler. Bu muhteşem icada hükümet ve askeriye ortak olmak ister ama Lillian bu duruma karşı çıkar. İcadın kötü amaçlar için kullanılmasını engellemeye çalışır.

Daha eski tarihli filmlerde kahramana yardımcı olan hükümet ve askeriye, ileriki yıllarda kahramanın değil gücün ve faydanın yanında yer almaya başlar. Brainstorm’da önemli bir icadın insanlara zarar veren, şiddet ve ölüme yol açabilecek tehlikeli bir silaha dönüşmesini engellemeye çalışan bilim adamları anlatılıyor. Filmin ilk yarısında Lillian bu mücadeleye girişirken ikinci yarıda ise Michael devreye giriyor. Ayrıca film Michael ve Karen’ın bozulmuş evliliklerini icat sayesinde yeniden toparlamalarını ve birbirlerine destek olmalarını da anlatıyor. Yani film, bir icadın iyi veya kötü amaçlarla kullanıldığında nasıl sonuçlar doğurabileceğini bize anlatmak istiyor.

Brainstorm, keyifli bir bilimkurgu…  Filmin görsel efektleri, aletin gösterdiğini gördüğümüz sahnelerde balık gözü lens kullanılarak gerçek hayattan farklı bir bakış açısı kullanılması ve final sahnesi gayet başarılı olmuş. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni