iyiköfüfilm

8
May
2011

Nazisploitation Filmleri

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Nazisploitation: Nazi exploitation (ayrıca Nazisploitation olarak bilinir), İkinci Dünya Savaşı kurgusu üzerine çekilen, kötü Nazilerin sıklıkla esir kamplarında cinsel suçlar işledikleri, exploit ve sexploit filmlerin alt kategorisi bir türdür. Çoğu “hapisteki kadınlar”  üzerine kurgulanan bu filmlerin kurgusu, yüksek sadizm, vahşet ve aşağılama içeren şekilde ölüm kamplarına, Nazi genelevlerine kaymıştır. Bu türde çekilmiş en etkili isme sahip ve en kötü şöhretli film Kanada yapımı Ilsa, She Wolf of the SS (1974) isimli filmdir (ayrıca bu türün standartlarını belirleyen film olmuştur). Filmin sürpriz başarısı ve devam filmleri, çoğu İtalyan birçok Avrupalı film yapımcısının Nazi vahşeti üzerine onlarca film yapmalarına neden oldu. Ilsa ve Salon Kitty serileri başarılı yapımlar olurken diğer filmlerin çoğu gişe başarısızlığıyla sonuçlandı ve bu janr 1980’lerin ortasında ortadan kayboldu.

İtalya’da bu filmler “il sadiconazista” olarak bilinen dönemin bir parçasıydı ve Tinto Brass’ın Salon Kitty, Liliana Cavani’nin The Night Porter ve Pier Paolo Pasolini’nin Salò isimli filminden etkilenmişlerdi. Bu janrın göze çarpan yönetmenleri Paolo Solvay (The Beast in Heat olarak bilinen La Bestia in Calore, SS Hell Camp), Cesare Canevari (Last Orgy of the Third Reich olarak bilinen L’ultima orgia del III Reich) ve Alain Payet (Hitler’s Lust Train, Love Train for The SS olarak bilinen) idi ve hepsi 1977’lerdendi. (daha&helliip;)


Tolga Demirtaş: Merhaba April. Bize zaman ayırdığın için teşekkürler.

April Monique Burril: Problem değil!

Tolga Demirtaş: Bize biraz kendinden bahseder misin?

April Monique Burril: Zaten röportaj soruları bu işe yaramıyor mu? Çekirdekten yetişme bir sanatçıyım – grafik dizayn ve illüstrasyonlar yapıyorum. Ama şansım yaver gitti ve sonunda bir oyuncu oldum. Gerçekten, bütün sanat türlerini çok seviyorum. Ailemle şarkılar söyleyerek büyüdüm, birkaç enstrüman çalmayı öğrendim (hiçbiri profesyonel düzeyde değil), hayatımın büyük çoğunluğunda bir takım dans dersleri aldım (bale, jazz, modern, Latin, Afrika, oryantal), DAİMA resim yaptım, bulabildiğim yerel yapımlarda rol aldım ve son yıllarda dövüş sanatlarını da sanatçı hobilerime ekledim. Hepsini çok seviyorum, sanırım kelimenin gerçek anlamıyla en üst seviyede bir amatörüm.

T.D.: Seni Chainsaw Sally olarak tanıyoruz. Chansaw Sally fikri nasıl ortaya çıktı?

A.M.B.: Chainsaw Sally aslında JimmyO ve benim yarattığımız, Jamo Alturnative Theatre için bir nevi web hostesi ve konuşmacısı olarak kullandığımız bir karakterdi. Özellikle Jamo’nun en çok oynanan oyunu olan, sonradan ilk filmimiz olarak çekeceğimiz korku komedi türündeki Silver Scream’in  ilgi çekmesi için kullanıldı. Filmin dvdsi hala Forbidden Pictures web sayfasında satışta. İlk filmi çektikten sonra film yapmaya aşık olduk ve ilgimizi sahneden ekrana kaydırdık. Chainsaw Sally karakteri zaten kitlesine sahipti bu yüzden doğal olarak bir sonraki filmimizi bu karakter üzerine kurduk. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni