iyiköfüfilm

31
Ağu
2012

Harlequin (1980)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Simon Wincer’ın yönetmenliğini yaptığı Harlequin Avustralya yapımı bir film. Amerika’da Dark Forces adıyla gösterilen filmin başrollerinde Robert Powell, Carmen Duncan, David Hemmings ve Broderick Crawford yer alıyor. Sydney doğumlu yönetmen Simon Wincer 1993 yapımı Free Willy ile uluslarası arenada başarı kazanmış bir yönetmen.

Harlequin konusu itibariyle izleyiciye modern zamanlara ait bir Rasputin hikayesi sunuyor. Rasputin, 1869 ve 1916 yılları arasında Rusya’da yaşamış, doğaüstü yeteneklere sahip bir nevi üfürükçü. Filmin konusuna gelince, vali yardımcısı Eli Steele (Jack Ferrari) denizde dalış yaparken kaybolur, anında bir kurtarma ekibi gönderilmesine rağmen kendisine ulaşılamaz. Nick Rast (David Hemmings)  ise Vali Yardımcısı Eli’nin görevini almaya aday çalışkan bir senatördür ve 4 yaşındaki oğlu Alex (Mark Spain) lösemi hastalığıyla mücadele etmektedir ve artık tedaviye yanıt vermiyordur. Bir gece Rast’ların evi Gregory Wolfe (Robert Powell) isimli doğaüstü güçleri oldukça fazla olan ve bu yeteneğiyle hastaları iyileştiren bir üfürükçü tarafından ziyaret edilir. Wolfe çocuğu iyileştirebileceğini iddia eder ve Alex ile geçirdiği bir iki dakika sonunda çocukta gözle görülür bir iyileşme olur. Çocuğu tedavi etmek için Rast ailesinin içine giren Wolfe’a bir süre sonra Nick Rast’ın eşi Sandy (Carmen Duncan) aşık olur.

Harlequin, kategorize etmesi biraz zor olan garip bir film. Senaryosu Everett De Roche’ye ait olan film, orta şiddette korku, fantastik unsurlar, gerilim, dram ve politik hiciv içerikli bir senaryoya sahip. (daha&helliip;)


21
Şub
2011

The Asphyx (1973)

Bilimkurgu Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

*Dikkat, spoiler içerir.

19. yüzyıl. Çevresinde iyiliksever biri olarak bilinen Hugo Cunningham (Robert Stephens), bir grup ölüm anı fotoğrafında bazı bulanıklıklar tespit eder. Aile arası yapılan bir parti sırasında yaşanan kötü bir kaza şans eseri kaydedilir. Hugo, bu son görüntülerde de karşısına çıkan “şeyi” bedeni terk eden ruh olarak tanımlar. Fakat yaptığı incelemeler, bu şeyin bedeni terk etmediğini, aksine bedene doğru gittiğini gösterir. Kaybettiği sevdiklerinin acısıyla, başta kızı Christina (Jane Lapotaire) ve onunla evlenecek olan evlatlık oğlu Giles’ın (Robert Powell) geleceği için bu varlığı kontrol altına alacak deneylere girişir. Antik Yunan’dan Asphyx olarak adlandırılan, ölenlerin ruhlarını yer altı dünyasına götüren bu varlığın kontrolü ile belki de ölümsüzlük mümkün olacaktır.

Korku sinemasının yapıtaşları dediğimizde hemen aklımıza Amerikan filmleri gelse de, İngiltere’de 1950-1970 yılları arasında, tabii ki Hammer Films sayesinde, bu ülkeye özgü epey iyi filmler çıkmıştır. Genelinde gotik, zarif, atmosferik ve istismar ile alakası olmayan, başyapıt sayılmasa da oldukça iyi filmler barındıran bir sinema bu. Lawrence Of Arabia ve The Bridge On The River Kwai gibi iki önemli filmde çalışmış olan Peter Newbrook’un yönettiği ilk ve tek film olan The Asphyx, tam da bu özellikleri içermekle beraber, büyük umutlarla gösterime girmesine rağmen gişede tam anlamıyla bir hezimete uğrar. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni