iyiköfüfilm

Eşcinsel temalı filmlerin geçmişi nerdeyse sinema tarihi kadar eskiye uzanır ancak tüm eşcinsellik tarihi gibi bu filmlerin de yorumlanması her zaman tartışmalı olmuştur.

Kadın elbisesi içindeki Chaplin (A Woman,1915), eşcinsel bir imge midir, bir camp imgesi midir yoksa homoseksüelden çok sadece komikliği çağrıştıran bir imge midir?  Sessiz sinema eşcinsel temalarla doludur, her sessiz sinema komedyeninin kadın elbiseleriyle sergilediği performanslardan tutun da Wings (1927) deki Richard Allen ile Buddy Rogers’ın ateşli öpüşmesine, yönetmen Franz Borzage’nin Seventh Heaven (1927) ve Street Angel (1928) gibi filmlerde Charles Farrell’i homoerotik şekillerde kullanması kadar sinema bu örneklerle doludur. Gay Brothers filmindeki danseden adamların sinema tarihindeki ilk homoseksüel çift olduğuna inanılmaktadır ama  bir yandan da eşcinsellik konusundaki kafa karışıklığı o zamanlardaki homoseksüelliğe bakış açısı konusunda soru işaretlerine sebep olmuştur. Bu danseden çift belki de eşcinsellikten çok keyif için bu şekilde dansediyorlardı. (daha&helliip;)


6
Eki
2011

Taxi zum Klo (1980)

XXX kategorilerinde yayınlandı.

Taxi Zum Klo, senaryosu ve yönetmenliği Frank Ripploh’a ait otobiyografik bir film. Kısmen yönetmen Frank Ripploh’un kendi hayatını anlattığı filmde başrolü yine kendisi oynuyor. Filmin geçtiği dönemde, Batı Berlin’deki gay kültürünü ele alan Taxi Zum Klo, bir okulda öğretmenlik yapan gay Frank’in hayatını konu alıyor. Okuldan gay olduğunu saklayan Frank, dışarıda seks için pusuya yatmışken Bernd (Bernd Broaderup) ile tanışıyor ve birbirlerine aşık oluyorlar. Fakat bu ilişki de Frank’i seks arayışından vazgeçirmiyor.

Modern, şehirli gay yaşamını tasvir etmesi açısından yapıldığı dönem itibariyle bir nevi çığır açan film, özellikle 70’lerin sonunda ortaya çıkan gay filmleri furyasının da öncülerinden. Yönetmen Ripploh’a göre Berlin devasa bir seks oyun alanı. Caddelerinde, tuvaletlerinde, garajlarda her tür olayla karşılaşabileceğiniz ve bir süre sonra bunun sizi şaşırtmayacağı bir şehir. Caddelerinde gezmenin kendisi için başlı başına bir macera olduğunu söyleyen yönetmen, filmde de bu hareketi ve canlılığı yansıtıyor.

Film yukarıda da bahsettiğim gibi aktif bir seks hayatı olan, filmlere meraklı bir gay olan Frank’i konu alıyor. Frank bir okulda öğretmen ve özel hayatıyla öğretmenlik hayatını mümkün olduğunca ayrı tutmaya özen gösteriyor. Fakat bazen seks arkadaşı arayışı içindeyken öğrencilerin sınav kağıtlarını tuvalette de okumuyor değil. (daha&helliip;)


24
Oca
2010

Hard (1998)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Hard, izlemesi zaman zaman zor olan sahneler içeren genel olarak bir cinayet filmi. İçinde bolca kan ve gore sahnelerin olduğu, grafik şiddet unsurları içeren,  bittikten sonra da etkisini hala hissettiren, üzerinde düşündüren bir film.

Hard’ın hikayesi oldukça basit aslında: Ramon Vates (Noel Palomaria) Los Angeles polis departmanında görevli oldukça başarılı bir polis memurudur. Başarısından dolayı dedektiflik görevi verilir kendisine.  İlk görevi ise, genç, gay, erkek fahişeleri öldüren, psikopat bir seri katili yakalamaktır. Fakat şöyle bir durum da vardır ki dedektif Vates de bir gaydir.

Filmde seri katil Jack rolünde Malcolm Moorman oynuyor. Canlandırdığı portre, belki de en gerçekçi seri katil figürlerinden biri. Hiç şüphe yok ki 90’ların ünlü seri katillerinden Jeffrey Dahmer’dan da esinlenmeler görmek mümkün. Jeffrey Dahmer’ı tanımayan ya da hatırlamayanlar için kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var; kendisi cannibal of Milwaukee olarak da bilinen bu seri katil, kurbanlarını genellikle gay barlardan seçip, onları katlettikten sonra da ırzlarına geçmiştir. Son kurbanının elinden kaçmasıyla yakalanmıştır. Çocuk elinden kaçar, çıplak bir şekilde sokağa fırlar. Jeffrey de peşinden gider, çocuğun etrafındaki kişilere aralarında tartışma çıktığını söyler, eve dönerler ve çocuğu öldürür. Sokaktakilerin şüphesi üzerine polis eve gelir ve Jeffrey yakalanır. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni