iyiköfüfilm

31
Eki
2009

Sharksploitation Filmleri

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

sharks-movie-posters

Sharksploitation Filmleri: Sinema tarihi boyunca insan olmayan varlıkları konu alan canavar temalı filmler büyük ilgi çekmiştir. Bunlardan bazıları hayal ürünü olmasına karşın bir kısmı da gerçek, var olan canlılardan yaratılmış canavarlardır. Dev karıncalar, örümcekler, timsahlar, goriller ve tabii ki köpekbalıkları!

Peter Benchley’in aynı adlı romanından uyarlanan “Jaws” sharksploitation janrını başlatan film olmuştur. Bu filmden sonra “Jaws” bir seri olmuş ve katil köpekbalığı temalı filmler beyazperdede boy göstermeye başlamıştır. Türün filmleri kimi zaman büyük bütçelere sahip yapımlar olurken bazıları ise oldukça düşük bütçeyle, neredeyse trash sınıfına girecek filmlerdi. İtalyan istismar sinemasının kötü ünlü yönetmenleri Bruno Mattei ve Joe D’Amatoda bu türe ait filmler yapmıştır. Türk sinemasında da ana teması köpekbalığı olmasa da Jaws’tan etkilenildiği açıkça belli olan yönetmenliğini Çetin İnanç’ın yaptığı, başrolünde Cüneyt Arkın’ın oynadığı Çöl (1983) filmini sayabiliriz.

Benchley’in romanında şişman gazeteci Meadows, Şerif Brody’e: “Köpekbalıkları baltalı katiller gibidir, Martin. Onlarda kontrol edilemeyen bir çılgınlık ve kötülük vardır” der. Filmde de gördüğümüz gibi şişman gazeteci Meadows söylediklerinde oldukça haklıydı. Film geçtiğimiz yıllarda (2005) 30’uncu yıldönümü şerefine özel bir DVD’si piyasaya sürüldü. Jaws’dan sonra hiçbir köpekbalığı filmi onun elde ettiği başarıya ulaşamadı. Bunun sebeplerinden birisi de insanlar üzerinde o derece büyük bir etki yaratamaması ve gerçekçiliği yakalayamamasıydı. (daha&helliip;)


14
Mar
2009

Cruel Jaws (1995)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

crueljawsHiç Bruno Mattei kötü bir film yapmış mıdır? Ya da sevmediğim bir filmi oldu mu şimdiye kadar? Mattei oldukça çeşitli konulara el atmış ve çok geniş bir konu yelpazesi olan bir yönetmen. Bunlardan bir tanesi de katil köpekbalığı filmi.

1995 yapımı Cruel Jaws, popüler Amerikan filmlerinin ekonomik İtalyan versiyonlarının altın çağını yaşadığı dönemlerden biraz daha sonra çekilmiş bir film. BrunoMatte filmde “William Snyder” adını kullanmış.  Oldukça düşük bir bütçeyle çekilen film 80lerin sonundaki o altın çağı tekrar izleyiciye yaşatmış. Saçlar, kıyafetler, müzik, kısacası her şey Black Demons ve Hitcher in the Dark gibi İtalyan klasiklerini çağrıştırıyor. Hatta şunu söyleyebilirim ki, Billy ve Vanessa ‘nın kullandığı RV,  Hitcher in The Dark’daki şeytan otostopçunun kullandığıyla aynı. Bunu yanı sıra filmde dönemin popüler Pankreas güreşcisi Hulk Hogan’ın bir benzerini kullanmış.

Cruel Jaws’ta farklı köpekbalığı filmlerinden sahneler görmek mümkün. Mattei bizlere bir filmde birden çok film karesi izleme imkânı tanıyor.

(daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni