iyiköfüfilm

5
Eki
2012

Endonezya İstismar Sineması

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Bir Amerikan yüksek lisans öğrencisinin kafası uçup vücudundan ayrılır. Bağırsakları ve ciğerleri hafif bir rüzgar eşliğinde ardında iz bırakmaktadır. Kötü bir büyücü kibar bir dövüşçüyü bir domuz-adam a çevirir. Boyundan askılı elbiseleri, mini şortları yüksek topuklu botları içinde bir gurup Asyalı kız kros motorlarına binip uyuşturucu baronlarıyla savaşmaya giderler…

Tüm bu çarpıcı durumlar ve betimlemeler Endonezya yapımı korku ve istismar filmlerinin takipçileri için alışılagelmiş olmalıdır. MYSTICS IN BALI (1981), WARRIOR AND THE NINJA (1987), VIRGINS FROM HELL (1987) yukarıda yazılı olan bu filmleri meydana getirmek ve bunların içerdikleri egzotik tadı zevkle izleyen batılı bir seyirci kitlesinin varlığı oldukça memnuniyet verici. 

Bu filmlerde kullanılmış sahneler, bütçe, eğreti özel efektler, kurgu ve genel sinematik teknik açısından kaba olarak tanımlanabilir. (daha&helliip;)


28
Nis
2011

Zuma (1985)

İstismar Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Aynı ismi taşıyan bulmaca oyununu sevenler hemen “Acaba alakası var mı?” demiştir ama ne yazık ki değil. Zuma, seksenli yıllarda aksiyon türünün zirve yaptığı Filipinler sinemasındaki enteresan eserlerden biri. 1985 yılında izleyiciyle buluşan gerçeküstü istismar filmi Silip, tuhaf film kontenjanını yeterince doldurmamış olacak ki Zuma da aynı sene seyirci karşısına çıkmış. Zuma aslen Jim Fernandez adlı çizerin yarattığı bir çizgi romanın baş karakteri. İlk kez 1973 yılında Aztek adını verdiği çizgi romanında kullandığı Zuma karakteri okuyuculardan o kadar büyük bir ilgi görmüş ki Zuma’nın kendine özel çizgi romanının hazırlanması da çok sürmemiş. Çizerin en büyük eseri daha sonra filmin devamı olarak da çekilecek olan Anak ni Zuma (Zuma’nın Kızı) olarak biliniyor, çizgi roman Filipinler’de hala kırılamayan bir satış rekoruna imza atmış. Jim Fernandez 50’li yıllarda başladığı yazarlık kariyerini şu anda bir televizyon dizisi (ve arada film senaryoları) yazarak devam ettiriyor.

İki saati aşan süresiyle Zuma, olayların öyle hızlı geliştiği bir film ki izlerken yorulmanız mümkün. Bahsi geçen Zuma, Hulk’la alakası olmayan yeşil bir dev. Omzunda iki başlı yılanı olmadan evden çıkmayan yarı tanrı Zuma rolüyle ün kazanan aktör Max Laurel, oyuncu olmadan önce basketbolcuymuş. Zaten Zuma’dan önce oynadığı birkaç filmde de figüranlık yapıyor veya çok ufak rollerde oynuyormuş. Zuma’nın getirdiği şöhretle İtalyan klon çılgınlığı furyasından Robowar, Angel Hill ve Cop Game gibi filmlerle İtalya’ya kadar uzanmış. (daha&helliip;)


17
Şub
2010

Emilio Vieyra (1920-2010)

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

İşlerin yoğunluğundan es geçtiğim üzücü bir haberi sizlerle paylaşmak istedim. Arjantin’in Roger Cornman’ı olarak adlandırılan aktör, yönetmen, senarist Emilio Vieyra geçtiğimiz günlerde hayata veda etti.

Kariyerine oyunculukla başlayan Vieyra ilk oyunculuk deneyimini 1950 yılında Hombres a precio filmiyle gerçekleştirir. 1962 yılında başladığı yönetmenlik kariyeri boyunca akıllarda kalan en iyi filmi Sangre de virgines aka Blood of the virgins (1967) filmidir.  Arjantin’de yasaklanan film aynı zamanda Arjantin’in ilk vampir filmidir. Yönetmenin diğer en bilinen filmleri ise; The Curious Dr. Humpp aka La venganza del sexo (1969) and Feast of Flesh aka Placer Sangriento (1967)’dur.  Sengre De Virgines (1967) Jean Rollin esintileri taşırken,  The Curious Dr. Humpp (1969) ise Jess Franco’nun Dr. Orloff’uyla benzerlikler gösterir.

Dönemin düşük bütçeli film yönetmenleri gibi birçok istismar alt türünde de örnekler veren yönetmenin keşfedilmeyi bekleyen filmleri Mondo Macabro tarafından kötü film severlerin hizmetine sunulmuştur. (daha&helliip;)


28
Tem
2009

Mahakaal (1993)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

MAHAKAALHint Sineması (Bollywood) Hollywood’dan sonra en üretken ülke sinemasıdır. Bombay şehri Hint Sinema endüstrisinin merkezi olduğu için Bollywood ismini buradan almıştır. Film endüstrisinin bu kadar gelişmiş olmasının sebeplerinden biri Hinduların tam bir sinema tutkunu olmasıdır. Tam olarak rakamları emin olmamakla birlikte yılda ortalama 500’ün üzerinde film yapılıyor. Filmlerin gişede ulaştığı izleyici sayısı da oldukça yüksek; yılda 10 milyonun üzerinde olduğu söyleniyor.

Hint filmlerinin ortak özellikleri, içinde mutlaka şarkılı, danslı sahnelere yer vermesidir. Video dönemide 80’lerin sonu ve 90’ların başında izlediğim filmlerde gözlemlediğim bir diğer özellikse filmlerde cinselliğe yok denecek kadar az yer verilmesidir.

Her ne kadar Bollywood’da ağırlıklı olarak dram ve aşk en çok işlenen konular olsa da, Pete Tombs’un Fantastik Filmler Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya adlı kitabında bahsettiği gibi Hint Sineması çok fazla olmasa da fantastik filmlere de imza atmıştır. Kitapta bahsedilmemiş ve Mondo Macabro DVD tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında Amerika’da DVD olarak piyasaya sürülen Mahakaal (1993) kısa zamanda meraklıları tarafından ilgiyle karşılandı. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni