iyiköfüfilm

7
Mar
2011

Üç Süper Kısa Film Birden!

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Kısa filmleri seviyorum. Özellikle Tromadance ve Fantasia’daki başarılı bulduğum birkaç kısa filmden sonra daha da ilgilenmeye ve araştırmaya başladım. Yanlış olmasın ama bundan 2-3 sene kadar önce Bagman – Profession: Murder ya da orijinal adıyla Le Bagman – Profession: Meurtrier adında Kanada’da çekilmiş, Fransızca bir kısa film izlemiş ve hastası olmuştum. Fakat film ve konusu tek başına bir yazı olmak için çok kısaydı, ben de ileride bunun gibi en az iki filme daha rastlarsam toptan yazılarını yazarım demiştim. Bir sene kadar önce izlediğim The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon adlı kısa film de çok hoşuma gitmişti, bunları yazıya dökmek için yanlarına bir film daha olsa şahane olur diye kafamda bekleyen yazılar kısmına ayırmıştım. Birkaç akşam önce İspanyol yapımı Brutal Relax adındaki filmi izleyince muhteşem üçlü tamamlanmış oldu. Filmlerin üçü de absürd filmler fakat bu filmleri eğlenceli kılan da zaten bu. Alfabetik olarak girişiyorum. (daha&helliip;)


23
Eyl
2010

Disbelief Hell / Possessed (2009)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Özellikle 80’li yıllara bakıldığında Asya sineması, özellikle pek revaçta ve üretken olan Hong Kong sineması korku filmleri türünde batıdaki örneklerinden çok daha farklı ürünler vermişti. Bunların başında da büyü ve büyücü temalı, genelde lanete veya bir büyüye maruz kalmış ana karakter ya da karakterlerin başlarına gelen durumdan kurtulma çabasını anlatırdı. Bu filmlerin yarısında büyücüyü öldürür, lanetli objeyi devre dışı bırakıp kurtulurlarken, diğer yarısında ise iğrenç bir ölümle son bulurdu. 1980’li yıllarda ağırlıklı olarak Shaw Brothers’ın dövüş filmlerinden farklı türlere kucak açmasıyla bu filmler mantar gibi türemeye başladı, Hex, Hex vs. Witchcraft ve Hex After Hex’ten oluşan Hex üçlemesi, Seeding of a Ghost, mide bulandırıcı Centipede Horror ve Mo (uluslar arası adıyla Boxer’s Omen) aklıma gelen ilk örneklerden. 1990’lı yıllarda Amerikan tarzı korku\gerilim filmleri ve Untold Story tarzı 18 yaş sınırlı gore filmler daha ön plana çıkarken büyücü filmleri daha geri plana atıldı. Eternal Evil of Asia gibi filmler türle dalgasını geçmeye başladıkça bu alt tür filmleri giderek daha da azaldı.İlginçtir ki Kore yapımı olan Disbelief Hell’i izlerken bazı sahnelerde sanki hakikatten modern bir büyücü korku filmi izliyormuşum gibi geldi.  Filmde farklı inançlardan insanlar var, hıristiyanlar, şamanistler ve ateistler.

Filmin çok fazla sayıda ismi var, proje halindeki ismi olan Scream, Disbelief Hell, Living Death, uluslar arası ismi olan Possessed (bence en uygunu bu olsa gerek) ve okuduğum kadarıyla orijinal ismi olan Bool-sin-ji-ok’un birebir çevirisi Hell of the Non-Believers. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni