iyiköfüfilm

23
Kas
2012

Alucardos Portrait of a Vampire (2010)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Açık söylemek gerekirse bu belgeseli izlemeden önce ne Alucardos ne de Juan Lopez Moctezuma hakkında bir bilgim vardı. Pera müzesinin etkinliği sayesinde bu deli-dahi sanatçı hakkında bir fikir edinme şansı yakaladım.

“Alucardos, Bir Vampirin Portresi”, 2010 yılında Ulises Guzmán tarafından yapılmış Meksika yapımı bir belgesel. 1977 yılında çekilmiş kült Meksika filmi Alucarda’nın yapım aşamasını anlatan, daha doğrusu filmin iki hayranının, filmin kendi hayatları üzerindeki etkisine odaklanan, onların filmi ilk izledikleri dönemlerde neler hissettiklerini, psikolojilerini ve yaşamlarını nasıl etkilediklerine değinen ilginç bir belgesel. Ayrıca Alucarda’da görev almış senarist, oyuncu ve set ekibinden kişilerle de söyleşiler bulunuyor. Bununla da kalmayıp, Juan Lopez Moctezuma’in son günlerine, onun sinemaya, daha doğrusu Alucarda’ya olan saplantısına da bir takım psikanalizler yapmaktan da geri kalmıyor. Hayatı boyunca kazandıklarını hep sinemaya yatırmış, ama pek de karşılığını alamamış ve ziyadesiyle aklını ve sağlını yitirmiş bir insan profili çıkıyor karşınıza.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, bu belgeseli seyretmeden önce Juan Lopez Moctezuma sineması hakkında bir bilginiz yok ise, e tabi ki Alucarda’yı da seyretmediyseniz ilk başlarda belgeselin ne anlatmaya çalıştığını anlamanız biraz zorlaşıyor. Filmin çok azılı iki hayranı Manola ve Lalo araştırmaları sonucunda Yönetmen Juan Lopez Moctezuma’nın hafıza kaybı sebebiyle bir akıl hastanesinde yattığını öğrenirler. (daha&helliip;)


İngilizceye The Ship Of Monsters olarak çevrilen La Nave de los Monstruos bilim kurgunun, canavarların, müziğin, westernin, komedinin ve korkunun iç içe geçtiği bir Meksika filmi. 50’lerin sonunda Meksika, B filmler açısından oldukça fakir bir dönem yaşamaktaydı ama La Nave de los Monstruos bu tanımlama içine dahil olmayacak, nev-i şahsına münhasır bir film. Meksika B bilim kurgu filmleri içinde belki de en iyilerinden birisi. Hatta zamanının oldukça ilerisinde bir film, tabii bunda etkisinde kaldığı Amerikan yapımlarının da etkisi büyük.

İçinde iki uzaylı kadının olduğu bir uzay gemisi dünyaya gelir. Geldikleri gezegendeki erkekler bir bir ölmeye başlayınca, dünyadaki en iyi erkekleri almak ve gezegenlerine götürmek için gelmişlerdir. Karşılaştıkları kovboy Piporro’yu  (Eulalio Gonzales) kaçırmaya karar verirler. Uzay gemisinde kadınlardan başka tek gözlü bir dev, bir iskelet, bir örümcek ve kan emici, beyni dışarı fırlamış canavarlar vardır. Uzaylı kadınlardan bir tanesi bu canavarları gemiden dışarı salar. Bu arada kovboy Piporro ve diğer uzaylı birbirlerine aşık olmuştur ve canavarları durdurmaya çalışırlar.

La Nave de los Monstruos izlemesi keyifli bir film. Her ne kadar bazı küçük sahne hataları yapılmış olsa da rahatsız edecek türden değil. (örneğin uzaylı kızlardan birisi ve kovboy Piporro uzay gemisine girmek için asansöre binerler ve bu sırada kızın elbisesi gridir. Uzay gemisine girince elbisenin rengi değişmiştir. Ayrıca, uzay gemisi dünyadan ayrıldıktan sonra, uzaydan dünyayı gösterdikleri sahnede, dünyanın üzerinde kuzeyden güneye uzanan çizgileri görüyoruz. Sanki bu çekim için bir küreyi kullanmışlar.)

(daha&helliip;)


12
Eki
2009

El Santo Filmleri

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Meksika’da oldukça popüler olan güreşçi kahraman filmleri (Lucha Libre)’nin tarihi oldukça eskilere gider. 1950’lerde görülmeye başlayan bu filmlerin kaynağı 1933 yılında profesyonel güreşi Amerika’dan Meksika’ya getiren Salvador Lutteroth’a dayanır. Lucha Libre ülkede çok tutulan bir spor haline gelirken güreşçilerin taktıkları maskeler de efsaneleşmiştir. Bazı karşılaşmalarda kaybeden güreşçi maskesini çıkarmaya zorlanırdı, böylece yüzü ve gerçek kimliği öğrenilmiş olurdu. Bu filmlerin başkahramanları hem maskeli güreşçiler hem de suçla mücadele eden bir süper kahramandır.

santo-invasion-marcianos-723051

El Santo, gerçek ismiyle Rodolfo Guzman Huerta 23 Eylül 1917’de Tulancigo, Hidalgo, Meksika’da doğdu. Profesyonel güreş hayatına Peralvillo Cozumel Arena’da, 28 Haziran 1934 yılında, henüz 16 yaşındayken, kendi ismiyle başladı. Kendi ismi dışında ringlerde Rudy Guzman, El Enmascarado, El Hombre Rojo, El Murcielago 2 ve El Demonio Negro isimleriyle yer alan Huerta, ilk olarak “El Santo” ismini ise kariyerine başladıktan 8 sene sonra, 26 Haziran 1942’de kullandı. 1934 yılından 12 Eylül 1982 yılına kadar güreşe devam eden El Santo, 48 yıl boyunca profesyonel olarak güreşti. (daha&helliip;)


el-baron-del-terror-posterEl barón del terror ya da bilinen diğer adıyla The Brainiac oldukça ilginç bir Meksika yapımı korku filmi. Chano Urueta’nın 1962 yapımı bu filmi, her ne kadar Misterios De Ultratumba (1959) ya da La Maldicion De La Llorona (1963) gibi geleneksel Meksika korku filmlerinin özelliklerini pek fazla barındırmasa da izlemesi keyifli, birçok açıdan eşsiz, orijinal bir film.

Film 1661 yılında Meksika’da geçmekte. Baron Vitelius D’Estera (Abel Salazar) Meksika Engizisyon Mahkemesi tarafından büyücülük yaptığı gerekçesiyle ceza alır ve canlı olarak yakılır. Cezası gerçekleşmeden önce Baron, bir kuyrukluyıldız görür ve o an kendisine yapılanların intikamını alacağına yemin eder. 300 yıl sonra, aynı kuyrukluyıldız tekrar geçer ve bu sefer Baron’u beyin yiyen, korkunç bir canavar olarak intikam alması için geri getirir.

El barón del terror’ü orijinal kılan en önemli özellik, başka bir korku filminde örneğine rastlamanın güç olduğu ilginç canavar karakteri. Bunu yanı sıra filmde Baron’un inanılmaz bir cinsel çekiciliği vardır. Kurbanı olan kadınların hepsinde bir cinsel istek uyardıktan sonra çatallı diliyle kurbanlarını öldürür. Erkek kurbanlarını ise hipnotize ederek etkisiz hale getirir. Hipnotize ederken Baron’nun gözlerinde çakan şimşek görülmeye değer. Karşısında birinin Baron’un yüzüne fener tuttuğu açıkça belli oluyor. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni