iyiköfüfilm

28
Ara
2010

Fritz The Cat (Kedi Fritz)

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Fritz the Cat, Robert Crumb tarafından yaratılmış bir çizgi hikayedir. Antropomorfik (insan biçiminde) hayvanların bulunduğu bir metropolde geçen bu bant-karikatür, Fritz isimli kedigillerden bir karakterin cinsel yaramazlıklar içeren çılgın hikayeleri üzerinedir. Crumb, bu karakteri gençliğinde yaptığı ev yapımı çizgi roman kitaplarına çizmeye başlamıştı. Fritz en popüler karakteri haline geldi.

Bu çizgi hikaye Help! ve Cavalier dergilerinde çıkıyordu. 1965 ve 1972 yılları arasında underground dergilerde yer alması ile sonradan ün sahibi oldu. Fritz the Cat çizgi hikaye derlemeleri, bu karikatürü underground çizgi romanların ikonu haline getirdi.

1972’de aynı isimle bir animasyon filmine uyarlanan çizgi roman, daha fazla dikkat çekti. Animasyoncu Ralph Bakshi’nin ilk yönetmenliği ile dünya çapında bir başarı yakaladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde X-Rating alan ilk animasyon türü filmiydi ve bugüne dek en başarılı bağımsız animasyon türü olarak bilindi. Film yapımcıları ile arasında oluşan görüş ayrılıkları nedeniyle Crumb, 1972’de çizgi romanı sonlandırdı. Fritz’in eski sevgilisi tarafından öldürüldüğünü anlatan bir hikaye yayınladı. İkinci animasyon filmi The Nine Lives of the Fritz Cat, Bakshi ve Crumb projeye dahil edilmeden 1974’te çekildi.

Fritz the Cat, ilk olarak 1959 yılında Robert Crumb’ın kendi çıkardığı ev yapımı fanzinlerde Cat Life isimli hikaye de yaratıldı ve hikaye Crumb’un aile kedisi Fred ile olan tecrübelerine dayanıyordu. Karakterin bir sonraki ortaya çıkışı, 1960 yapımı Robin Hood adında başka bir hikayedeydi. Bu noktadan sonra,  kedi insanmışçasına bir karaktere büründü ve “Cat Life” isimli hikayedeki pek alakalı olmayan karakterden türetilmiş Fritz adını aldı. 1960’ların başında Fritz, Charles ve Robert Crumb tarafından çizilen Animal Town çizgi romanında yer aldı. Fritz’e bazen Charles’ın ikinci kişiliği gibi hareket eden karakteri Fuzzy the Bunny eşlik ediyordu. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni