iyiköfüfilm

23
Ağu
2011

Temnye vody (1993)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Geçtiğimiz günlerde vizyona Saklı-HIDDEN 3D adlı biri film girdi. Son dönemlerde rastladığımız her üç boyutlu korku filmi gibi eleştirmenlerden oldukça kötü puan alan film, içgüdüsel olarak merakımı o kadar cezbetti ki, film hakkında şöyle bir bakınayım dedim. Yalnız merakımın beni filmi seyretmekten ziyade altyapısına yönlendirmiş olmasını, filmden aldığım kokunun, sevdiğimiz tarz “kötü” olmamasından kaynaklandığını belirtmem gerek. Lafı uzatmaya gerek yok. Senaryo hanesinde, “Uyduruk olabilirim” izlenimi veren, bizdeki Necmi-Necmiye benzeri (örnekler çoğaltılabilir) Alan-Alana Smithy isimlerinin olması bir yana, orijinal hikayenin iki İtalyan’a ait olduğunu görmek, korku ve İtalyan deyince kan dolaşımım durduğundan, araştırmamı derinleştirmeme neden oldu.

Filmin orijinal hikâyesi  Mariano Baino ve Carolina Cataldi-Tassoni olmak üzere iki isme ait. Tassoni’yi, Dario Argento ve Lamberto Bava filmlerinden hatırlayan çıkacaktır belki ama Mariano Baino’nun ismine aşina olmak o kadar kolay olmasa gerek. Aslen kendini korku türüne adamış kısa filmci olan Baiano, ilk uzun metrajlı filmi Dark Waters ile çeşitli festivallerde ödül almış, ismini Bergman ve Argento’nun isimleriyle aynı cümlede geçirtecek kadar başarılı bulunmuş. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni