iyiköfüfilm

20
Oca
2013

KuirFest İzlenimleri

Duyuru - Etkinlik kategorilerinde yayınlandı.

kuirfest2013_afis-746x1024Büyülü Fener Sinemaları’nda yapılan açılıştan sonra Deppo Performance’taki renkli partisiyle,  18 Ocak’ta Goethe Institut’te filmlere başlayan 2013 Kuirfest’ te önce kısalar vardı. Geç gidebildiğimiz için başlarını kaçırdığımız partiye insanlar yeni yeni dolmaya başlamıştı. Enerjimi bir gün sonraki filmlere saklamak için sonuna kadar kalamadığım partide Kuirfest müdavimlerinden olan arkadaşlarım Simge Yazıcı ve Esen Bahar Peker baya eğlendiklerini söylediler.

Festivalde 1. Gün:

Audre Lorde: Berlin Yılları 1984- 1992/ Audre Lorde: The Berlin Years 1984 to 1992 (2012)

Kuirfest bu sene belgesel kuşağı açılışını, yönetmen Dagmar Schultz’un 2012 yapımı olan Audre Lorde ile yapıyor. Otobiyografik yapım, Almanya’da yaşayan siyahların Berlin Duvarı’nın yıkılışıyla aslında daha muhalif şekle bürünmelerinin sebeplerini açıklamakla birlikte; aktivist, lezbiyen Audre Lorde’nin Afro Alman Hareketi’ni başlatma üzerindeki etkisini masaya yatırmış. Filmde dikkatimi çeken olaylardan biri de siyahlara karşı olan almanların portekizce’de katır anlamına gelen mandato şeklinde hitap etmeleri.  Daha önce Berlin Film Festivali ve Paris Gay ve Lezbiyen Film Festivali’nde filminin ön gösterimini yapan yönetmen Schultz, aynı zamanda filmin yazarı. Kız arkadaşıyla olan kişisel ilişkisine fazla değinmeyen yapım genel olarak politik belgesel. Lorde’nin arada şiirlerinin de dahil olduğu 81 dakikalık yapım, yönetmenin ilk uzun metraj filmi. (daha&helliip;)


11
Oca
2013

KuirFest’le İkinci Buluşma

Duyuru - Etkinlik kategorilerinde yayınlandı.

Pembe Hayat Derneği’nin düzenlediği 2. KuirFest, 17-24 Ocak 2013 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek. Ödüllü LGBT temalı filmleri, kuir teoriyi tartıştıracak etkinlikleri ve drag şovlara sahne olacak partileriyle KuirFest, soğuk Ankara kışını gökkuşağının renkleriyle ısıtacak.  

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans (LGBT) Dayanışma Derneği’nin düzenlediği 2. KuirFest, 17-24 Ocak 2013 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak. LGBT hakları mücadelesine sanat aracılığıyla ifade alanları yaratmayı amaçlayan festival, Türkiye ve dünya sinemasından LGBT temalı filmlerin yanı sıra, kuir teoriyi tartışmaya açacak paneller ve sıradışı partileriyle Ankaralılarla buluşmaya hazırlanıyor.

Festivalde gösterimlerin Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Goethe Enstitüsü’nde yapılacağı KuirFest’te bilet fiyatları; öğrenci 7 TL, tam 10 TL. Biletler 10 Ocak’tan itibaren Büyülü Fener Sineması gişelerinde satışa sunulmaya başladı.

 Ankara’da ilk kez KuirFest’te

KuirFest, sıradışı hikâyeleriyle kahkahalara boğan, ağlatan, heyecanlandıran ve isyana çağıran LGBT temalı filmleri bir araya getiriyor. Sundance’ten Berlin’e, dünyanın önemli festivallerinin programlarında yer almış bu filmler Ankara’da ilk kez seyirci karşısına çıkıyor.

Bunlardan, yılın çok sevilen lezbiyen filmi Sağanak (Cloudburst, 2011), Olympia Dukakis ve Brenda Fricker gibi iki usta oyuncuyu bir araya getiriyor. Thom Fitzgerald’ın yönettiği film, 31 yıldır birlikte yaşayan ve zamanla yaşlılığın getirdiği sorunlarla tanışan lezbiyen çift Stella ve Dot’un hikâyesini anlatıyor. Dot’un yaşlılığından kaynaklanan hastalıklar nedeniyle bakım evine kaldırılmak istenmesi ve bunun üzerine Stella’nın sevdiği kadına yıllardır alıştıkları evde bakmak istemesiyle gelişen olaylar onları hiç de istemedikleri bir çözüme götürüyor: Evlilik. Dokunaklı olduğu kadar eğlenceli bir yol filmi de olan Sağanak, Milan, Philadelphia ve San Francisco gey ve lezbiyen filmleri festivallerinde en iyi film seçilmişti.  (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni