iyiköfüfilm

15
Ağu
2013

Alucarda (1977)

İstismar Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

alucardaAlucarda, 1977 Meksika yapımı bir korku filmi. Filmin yönetmeni Juan Lopez Moctezuma, başrolünde ise Tina Romero yer alıyor. Filmin uluslararası arenada bilinen ismi ise Alucarda, the daughter of darkness. Çoğu kişi tarafından filmin 1872 yılına ait Carmilla isimli bir romandan uyarlama olduğu düşünülmektedir. Carmilla, İrlandalı yazar Joseph sheridan Le Fanu’nun kaleme aldığı ve birçok kez beyazperdeye uyarlanmış bir kitap.

Alucarda, konusu ve içeriği itibariyle özellikle gösterimde olduğu yıllarda büyük tartışmalara yol açmış bir film. Dini bir arka planda var olan satanizm, cinayet, exorsizm, orgy sahneler, lezbiyenlik gibi kavramlara ek olarak içerdiği aşırı şiddet sahneleriyle tanınan bir film. Özellikle korku türünü sevenler arasında kült sayılabilecek bir mertebede yer alan Alucarda, hükümet karşıtı ve kiliseye karşı olan tavrı ile de zamanında büyük eleştirilere hedef olmuş.

Ailesini kaybettikten sonra, hayatına yeni bir yön vermek isteyen Justine (Susana Kamini) bir manastıra yerleşir. Orada Alucarda (Tina Romero) ile tanışır. Çok geçmeden, Alucarda Justine’e olan aşkını itiraf eder ve aralarında bir yakınlaşma başlar. Fakat bir süre sonra kızlar şeytan tarafından ele geçirilir ve kabus başlar.

Film, Ken Russell’ın The Devils filmi gibi oldukça gotik bir atmosfere sahip. Setler etkileyici ve yaratıcı. Alucarda, ilginç hikayesinin yanı sıra sunduğu görsel zenginlikle, etkileyici bir film. Oyunculuklara değinecek olursak da Tina Romero’nun iyi bir iş çıkardığını söylemek gerek. (daha&helliip;)


23
Kas
2012

Alucardos Portrait of a Vampire (2010)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Açık söylemek gerekirse bu belgeseli izlemeden önce ne Alucardos ne de Juan Lopez Moctezuma hakkında bir bilgim vardı. Pera müzesinin etkinliği sayesinde bu deli-dahi sanatçı hakkında bir fikir edinme şansı yakaladım.

“Alucardos, Bir Vampirin Portresi”, 2010 yılında Ulises Guzmán tarafından yapılmış Meksika yapımı bir belgesel. 1977 yılında çekilmiş kült Meksika filmi Alucarda’nın yapım aşamasını anlatan, daha doğrusu filmin iki hayranının, filmin kendi hayatları üzerindeki etkisine odaklanan, onların filmi ilk izledikleri dönemlerde neler hissettiklerini, psikolojilerini ve yaşamlarını nasıl etkilediklerine değinen ilginç bir belgesel. Ayrıca Alucarda’da görev almış senarist, oyuncu ve set ekibinden kişilerle de söyleşiler bulunuyor. Bununla da kalmayıp, Juan Lopez Moctezuma’in son günlerine, onun sinemaya, daha doğrusu Alucarda’ya olan saplantısına da bir takım psikanalizler yapmaktan da geri kalmıyor. Hayatı boyunca kazandıklarını hep sinemaya yatırmış, ama pek de karşılığını alamamış ve ziyadesiyle aklını ve sağlını yitirmiş bir insan profili çıkıyor karşınıza.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, bu belgeseli seyretmeden önce Juan Lopez Moctezuma sineması hakkında bir bilginiz yok ise, e tabi ki Alucarda’yı da seyretmediyseniz ilk başlarda belgeselin ne anlatmaya çalıştığını anlamanız biraz zorlaşıyor. Filmin çok azılı iki hayranı Manola ve Lalo araştırmaları sonucunda Yönetmen Juan Lopez Moctezuma’nın hafıza kaybı sebebiyle bir akıl hastanesinde yattığını öğrenirler. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni