iyiköfüfilm

22
May
2012

7 Grandmasters (1980)

Dövüş Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Komedi ve aksiyonun iç içe geçtiği filmin yönetmen koltuğunda Joseph Kuo yer alıyor. Tartışmasız yönetmenin en başarılı filmlerinden biri olan 7 Grand-Masters, gerçek kung fu araştırmacıları tarafından en iyi dövüş sanatları filmlerinden birisi olarak da gösteriliyor.

7 Grand-Masters, bir öğretmen (San Kwan Chun) ve 7 büyük ustayı yenecek kişiyi arayışı etrafında geçiyor. Öğretmen ve öğrencileri bu arayış için neredeyse bütün Çin’i dolaşırlar. Öğrencilerinden Lee Yee Min, öğretmenine kendisini de seçmesi için çok baskı yapar. Seçilse de çoğu kez çabaları başarısızlıkla sonuçlanır. Kendisinden yaşça daha büyük olan sınıf arkadaşlarıyla da çoğu kez çalışmalar yapar. Lee Yee Min’in kung fu’ya olan isteği babasının arkadaşça bir düelloda öldürülmesi sonucu ortaya çıkmıştır ve babasını öldüren kişiyle kendisi de düello yapıp onu öldürmek en büyük amacıdır. Daha sonra öğrenir ki babasının düelloda ölümüne sebep olan kişi kendi öğretmenidir. Babasının intikamını alacağına dair verdiği yeminin sonucu öğretmeniyle dövüşürler. Dövüş tarzları ve teknikleri aynıdır. Başka bir öğretmenden öğrendiği bir taktik sonucu öğretmenini kötü bir şekilde yaralar fakat öldürmez. Gizli öğretmeni ortaya çıkar ve babasının asıl katilinin kendisi olduğunu itiraf eder. Bu sefer yaraladığı öğretmeniyle birlik olup babasının intikamını beraber almaya karar verirler.

7 Grand-Masters, yaratıcı dövüş sahneleriyle gerçekten çok başarılı bir dövüş sanatları filmi. Zaman zaman mizah ögelerini de içinde barındırırken, bu da tolere edilebilecek bir düzeyde ve hatta güzel bir tat katmış filme. (daha&helliip;)


14
May
2012

Eight Masters (1977)

Dövüş Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Eight Masters ya da bilinen diğer adıyla 18 Bronzemen 3, 18 Bronzemen (1976) ve The Return of the 18 Bronzemen aka 18 Bronzemen 2 (1976) filmlerinin devamı niteliğinde bir Hong kong / Tayvan ortaklaşa yapımı bir kung fu filmi. Filmlerin yönetmenliği Joseph Kuo’ya ait. Shaolin temalı filmlerden ilki Qing Hanedanlığı’na karşı verilen mücadeleyi konu alıyor. Qing Hanedanlığı’nın 1644 ve 1912 yılları arasında Çin’de hakimiyetini sürdüren bir hanedanlık olduğunu da belirtelim.

Filmin başrolünde oynayan Carter Wong, Chu Sao Chieh karakteri ile karşımıza çıkıyor. Chu Sao Chieh, Eight Masters isimli bir gruba karşı savaşmış bir dövüşçünün oğludur ve babası ölmüştür. Babasının arkadaşı tarafından küçük bir çocukken Shaolin ustalarının tüm becerilerini öğrenebileceği, bunun eğitimini alabileceği Shaolin Tapınağı’na götürülür. Burada zorlu eğitimlerden geçen ve ustaların tüm dövüş tekniklerini öğrenen Chu Sao Chieh yetişkin bir delikanlı olduğunda, Shaolin okulundan Bronze Men (Bronz Erkekler) e karşı savaşarak mezun olur.

Okuldan mezun olduktan sonra tekrar annesiyle ve kendisini kurtaran babasının arkadaşının kızı Ming Chu ile bir araya gelir. Eight Masters peşine düşer ve onunla dövüşmek için kendisine meydan okur. Fakat Chu Sao Chieh bunu reddeder, Shaolin rahiplerinin “barışı koru, sabırlı ol ve suçu bağışla” düsturu bu kararı vermesinde etkili olmuştur. Bunun üzerine annesi ve kız arkadaşı Ming Chu ile ülkeden kaçarlar.

(daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni