iyiköfüfilm

5
Ağu
2012

Hausu (1977)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Deneysel filmlerle başlayıp, deneysel kavramında yer almayan, aslında yine deneysel bir iş gerçekleştirdiği filmi “Hausu”, Nobuhiko Obayashi’nin bilinen işlerinden. Bunun yanında, 1988 yapımı “Ijin-tachi to no natsu/The Discarnates/Summer Among The Zombies” in de yönetmeni aynı zamanda. Ustanın “The Discarnates” ile benzer tatta olan soft kalan işleri, pink olabilecekken o türe yanaşmaktan itinayla kaçan ustanın aynı zamanda 1983 yılında yaptığı sci-fi işi olan “Toki o kakeru shôjo/The Little Girl Who Conquered Time” ile de benzerlik gösteriyor. “Huzursuz ruh sendromu” ve bunun Japon düşünce tarzı ile ilişkisi dehşetengiz biçimde yer tutarken, usta yönetmen Nobuhiko Obayashi’nin deneysel filmleriyle sinema dünyasına girişinin tarihi 1960 zamanları. 

Annesi öleli sekiz yıl olan Angel(Kimiko Ikegami), tatilini babasıyla birlikte geçirme planları -son anda ortaya çıkan,babasının artık mutlu bir yuva kurup hayatına devam etme endişesiyle- cici anne potansiyeline sahip Bayan Ema ile tanıştırılmasıyla suya düşer. Bunun üzerine büyük hayal kırıklığı yaşatan babasıyla(Saho Sasazawa) üvey annesini(Haruko Wanibuchi) yalnız bırakarak Karuizawa’ya gelmeyi reddeden Angel; uzun zamandır görmediği teyzesine(Yoko Minamida) haber vererek(eski filmlerin yankılı mektuplarıyla) gelmek istediğini belirtir. Bu arada okuldaki arkadaşları, Angel’ın kendileriyle gelememesine üzülürken; öğretmenleri Bay Togo(Kiyohiko Ozaki) rehberliğinde gitmeyi planladıkları kamp gezisinin iptal olmasıyla birlikte Angel’ın da davetiyle teyzesinin köşküne gitme kararı alırlar. Tatillerini hep birlikte çoşkuyla geçirme hayali kuran yedi kız ve yolculuk boyunca yanlarında olamayacak ancak daha sonra onlara katılabilecek olan Bay Togo ile teyzenin evine varmadan, Angel ile teyzesinin en son on yıl önce görüştüğünü öğrendikten sonra araya sıkıştırılan “yaşlı bir kedi ön patisiyle bir kapıyı açabilir; ama onu sadece bir cadının kedisi kapatabilir…” şeklinde verilen alt metinle olaylar gelişir. (daha&helliip;)


24
Mar
2011

Jangal Mein Mangal (1972)

B-Film kategorilerinde yayınlandı.

Daha ortada Nobuhiko Obayashi’nin Hausu adlı filmi yokken böyle dengesiz ama muazzam şekilde eğlendiren bir film çektiği için yönetmen Rajendra Bhatia’yı kutlamak lazım. Çakma film üretme konusunda son derece başarılı olan Bollywood tuhaflık konusunda da malumunuz oldukça birikim sahibi. Sonuçta romantik bir filmde Superman kostümü giyip uçarak şarkı söyleyen aşıklar veya bir korku filminde sanki hiçbir sorun yokmuş gibi şarkı türkü söyledikten sonra ölmeye devam eden gençler de bu endüstrinin ürünü. Aynı şekilde türlerin birbirine karıştırıp çorba yapmakta da beis görmeyen Hindistan sinema sektörü bu filmde de romantizmle komediyi harmanlıyor fakat işin içine bir de Scooby Doo tarzı korku\gizem karıştırınca film bayram yerine dönüyor. Jangal Mein Mangal diğer Bollywood çılgınlıklarına yaklaşacak derecede absürt, bir o kadar da toz pembe bir film. İşin içine bir de Hintçe’den İngilizce’ye ilginç bir şekilde tercüme edilmiş altyazı girince dört dörtlük oluyor.

Üzerinde uğraşıldığı belli olan gerçeküstü bir animasyon jeneriğiyle açılan film adeta en başında nasıl bir film olacağının sinyallerini veriyor. Kadrosu ünlü Bollywood yıldızlarından oluşan filmin başrolünde Hint sinemasının jönlerinden Kiran Kumar, kariyerinin en başında fakat daha sonradan aranan bir aktris olacak olan Reena Roy, ünlü sinema/televizyon yıldızı Sonia Sahni ve Hindistan’ın Erol Taş’ı, 350’den fazla filmde rol almış olan Pran oynuyor. Pran bu filmde iki rolde birden oynuyor. Bunlardan biri kadın düşmanı, emekli bir albayken diğeri filmin komedi öğelerini pekiştiren karakterlerden biri olan, afişin sol alt köşesinde görebileceğiniz Raghu. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni